“KALİTELİ YAĞLAR İLE FİT BİR GÖRÜNÜM KAZAN”

“KALİTELİ YAĞLAR İLE FİT BİR GÖRÜNÜM KAZAN”

05.03.2019

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke: “KALİTELİ YAĞLAR İLE FİT BİR GÖRÜNÜM KAZAN” Şehrimizde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke, Kırşehir halkına kaliteli yağ tüketimi konusunda önerilerde bulundu. Yağlı tohumların bitkisel kaynaklı ve enerji içeriklerinin yüksek olduğunu belirten Cansu […]

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke:

“KALİTELİ YAĞLAR İLE FİT BİR GÖRÜNÜM KAZAN”

Şehrimizde faaliyet gösteren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke, Kırşehir halkına kaliteli yağ tüketimi konusunda önerilerde bulundu.
Yağlı tohumların bitkisel kaynaklı ve enerji içeriklerinin yüksek olduğunu belirten Cansu Teke, yağlı tohumların diyette çeşitlilik sağlamları açısından günlük önerilen miktarda tüketilmesinin gerektiğini ifade etti.
Cansu Teke, konuyla ilgili olarak gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Yağlı tohumlar vücudumuza enerji vermesi dışında yiyecek hazırlamada lezzet verici olarak da kullanılırlar. Enerji ve protein değerleri çok yüksek olan yağlı tohumlar çocuklarda, sporcularda, gebelerde, ağır işlerde çalışanlarda, kilo almak isteyenlerin beslenme programlarında sıkça yer alan besinlerdir. Yağlı tohumlar bitkisel kaynaklı besinler olup enerji içerikleri yüksektir. Yağlı tohumlar diyette çeşitlilik sağlamları açısından günlük önerilen miktarda tüketilmelidir.
“Fındık, ceviz ve badem gibi sert kabuklu meyvelerin enerji değeri yüksek, aynı zamanda vitamin, minerallerden zengin olduğu için, sporcular içinde önerilen besinlerdir.
“Yağlı tohumlar yüksek oranda yağ içermelerine rağmen bu yağın tekli ve çoklu doymamış yağ formunda olması nedeniyle yaralı etkileri vardır. Özellikle omega-3 içeren yağlı tohumların diyette bulunması koroner kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olur.
“Yağlı tohumlar vitamin ve mineraller açısından zengin kaynaklardır. Özellikle antioksidan olan E vitamini, folik asit ve B grubu vitaminlerinden zenginlerdir. Bu maddeler vücudun normal fonksiyonlarını sürdürmede gerekli maddelerdir.
“Yağlı tohumlar diyet lifi açısından da zengindirler. Çözünür ve çözünmez posa içerikleri tokluk hissi oluşturmaya, kan kolesterolünü düşürmeye, kabızlığı önlemeye, kan glukozunu düzenlemeye, bazı bağırsak rahatsızlıkları ve kanserden korumaya yardımcıdır.
“CEVİZ: Omega-3’ten ve liften zengin. Ara öğünler için iyi bir alternatif.
“ÇİĞ BADEM: Doymamış yağ asitlerinde, liften ve proteinden zengin. Ara öğünlerde 1 fincan bitki çayı ile harika gider.
“ÇİĞ FINDIK: Folik asit, E,K ve C vitaminlerinden, demir, çinko, bakır gibi minerallerden, protein ve liften zengindir.
“ÇİĞ KAJU: B, E vitamini, potasyum, magnezyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Kalori ve yağ içeriği yüksek olduğu için aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
“AY ÇEKİRDEĞİ: yüksek protein, yağ, E, B vitaminleri, çinko, bakır, selenyum, mangan, magnezyum içeriğine sahiptir. Çiğ ve tuzsuz tüketilmesini öneririm.
“KABAK ÇEKİRDEĞİ: E ve B vitaminleri, potasyum, fosfor, selenyum ve çinko açısından zengin bir besindir. Yağlı olduğundan aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
“ANTEP FISTIĞI: A ve B grubu vitaminlerinden, fosfor mineralinden ve lif açısından zengindir. Kalp sağlığını korur ve kan şekerini düzenler.
“2 adet tam ceviz içi 60 kalori, 6 adet çiğ badem 70 kalori, 6 adet çiğ fındık 75 kalori, Yarım avuç Antep fıstığı 60 kalori, 1 avuç kabak çekirdeği 60 kalori, 1 yemek kaşığı ay çekirdeği 60 kalori, 6 adet çiğ kaju 65 kalori.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .