KALE’DE YENİ TARİHLER KAZINIYOR

KALE’DE YENİ TARİHLER KAZINIYOR

31.07.2017

Kalehöyük arkeolojik kazı çalışmalarına kaldığı yerden devam…

Kırşehir’in tarihi mekanlarından biri olan, şehrin tam ortasında yer alan ve halk arasında Kale de denen Kalehöyük’te tarihi gün yüzüne çıkartan kazılar devam ediyor.
Tarihin gün yüzüne çıkartılması için altyapı oluşturacak olan sondaj kazı çalışmalarına 25 Kasım 2009’da resmi törenle sembolik olarak ilk kazmanın vurulmasıyla başlanan, 2009 yılı için bir ay olarak planlanan kazılarda da, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait eserlerin bulunduğu, 2010 yılı Eylül’ünde arkeolojik kazı için yapılan genel kazı kararı başvurusunun Bakanlar Kurulu’nda reddedilmesinin ardın-dan da Kırşehir Valiliği’nin Belediye ve Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yaptığı yıllık kazı kararı başvurusunun onaylanmasına rağmen uzun süre hiçbir çalışmanın yapılmadığı, 2012 yılında ise Haziran ayında başlayan ve yaklaşık olarak 5 ay süren arkeolojik kazı çalışmalarının yapıldığı Kalehöyük’te 2013 yılı ve sonrasında yapılan çalışmalar sürdürülüyor.
Kırşehir Kalehöyük’te arkeolojik kazı çalışmalarının kaldığı yerden yeniden başladığı bildirilirken, Kalehöyük’te gerçekleştirilen kazı çalışmalarına 2017 yılında da devam ediliyor.
Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Ahi Evran Üniversitesi ile ortaklaşa yapılan çalışmalarda yaklaşık 550 metre karelik alanda kazı çalışmaları gerçekleştirilirken, bu çalışmalar sonucunda höyükte Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Helenistik dönem tabakalarının varlığı ortaya konuldu. Şimdiye kadar ortaya çıkarılan tabakaların altında olduğunu düşünülen Frig, Hitit ve diğer Tunç Çağ kültürlerine, hatta Kalkolitik döneme ait kalıntı ve buluntulara ulaşılması hedefleniyor.
Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Adak Adıbelli başkanlığında yürütülen çalışmaların başlangıcı, 2009 yılında Alaadin Camii’nin restorasyonu sırasında yapılmış, ortaya çıkan bulgular ve kültür katları höyükte arkeolojik çalışmaların devam etmesi gerektiğini ortaya konulmuştu.
Kazı Çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir Kalehöyük arkeolojik kazıları 2013 yılı Haziran ayında başladı. Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Kırşehir Müzesi’nin ortak projesi olan kazıların bilimsel danışmanlığını Ahi Evran Üniversitesi Arkeoloji Bölümü yapmaktadır. Höyükte ilk kazı 2009 yılında yapılmış olmasına rağmen çalışmalara 2012 yılına kadar ara verilmek zorunda kalınmıştır. Yerel imkânlarla sürdürülen kazı çalışmalarını Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve Ahi Evran Üniversitesi maddi ve manevi olarak desteklemektedir” dedi.
Kırşehir’in önemli bir yeri olan Kalehöyük için çalışmalara başlandığını kaydeden Başkan Bahçeci, yapılan bu çalışmalarla Kale’nin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlanmasının da hedeflendiğini ifade ederek, “Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların Kırşehir halkı ile paylaşılması, kendi tarihi değerlerimizi koruması amaçlanmıştır” ifadesini kullandı.


2012 ve 2013 yıllarında höyüğün güney ve güney doğusunda yer alan plankarelerde yaklaşık 550 metre karelik alanda kazı çalışmaları gerçekleştirilirken, bu çalışmalar sonucunda höyükte Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Hellenistik dönem tabakalarının varlığı ortaya konuldu.
İlk defa 17. yüzyılda Katip Çelebi tarafından zikredilen Kale Höyük ile ilgili ilk kapsamlı araştırma ve yayın 1950’li yılarda B. Alkım ve H.Th. Bossert tarafından yapılmış ve bu höyükte kazı çalışmaları yapılması gerektiği belirtilmiştir. Ancak höyükteki ilk arkeolojik kazılar 2009 yılında Alaadin Camii’nin restorasyonu sırasında yapılmış, ortaya çıkan bulgular ve kültür katları höyükte arkeolojik çalışmaların devam etmesi gerektiğini ortaya koymuştu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .