Kaldırımda ürün satışına son

Kaldırımda ürün satışına son

08.01.2015

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk bir araya gelerek Kırşehir’de kaldırım işgallerine son verme adına önemli bir karara imza attılar. Kaldırımda ürün satışına son 12 Ocak’tan itibaren Kırşehir’de market önlerinde, kaldırım işgal edilerek satış yapana ceza kesilecek Kırşehir’de özellikle marketler başta […]

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk bir araya gelerek Kırşehir’de kaldırım işgallerine son verme adına önemli bir karara imza attılar.
Kaldırımda ürün satışına son

12 Ocak’tan itibaren Kırşehir’de market önlerinde, kaldırım işgal edilerek satış yapana ceza kesilecek
Kırşehir’de özellikle marketler başta olmak üzere bazı kişilerin sebze, meyve ve gıda ürünleri satmasıyla başlayan başıboşluğa sonunda dur denildi. Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Seyyar ve Sabit Odaları Birlik Başkanı Mehmet Ali Aşçı, Bakkalar Odası Başkanı Murat Zobu ile büyük market sahipleri dün bir araya gelerek bir dizi karar aldılar.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ardından basının karşısına çıkarak alınan kararları açıkladı.
Kırşehir’de tertip ve düzeni bozmaya kimsenin hakkı bulunmadığını ve alınan kararla bütün esnaf ve sanatkarlar ile halkın uymalarını isteyen Başkan Bahçeci şunları söyledi:
“Şehrimizin tertip ve düzeni hepimizi ilgilendiriyor. Bazı marketlerin ve esnafımızın dışarıya yani kaldırıma ürün çıkararak satmalarının ardından gelen tepkiler üzerine sivil toplum örgütlerimizle, pazarcı ve market sahipleriyle bir araya gelerek bir takım kararlar aldık. Burada amacımız kimseyi mağdur etmek değil, kimsenin ekmeğiyle oynamak değil. Tek amacımız Ahi şehrinde kimsenin tertip ve düzeni bozmaya kalkmamasıdır. Artık hiç kimse dükkanının dışına, yani kaldırıma ürün çıkaramayacak. Buna göre, işyerlerinin önüne, binaların kullanım alanının dışında sebze ve meyve satışı yapılamayacak. Kasalar dışarıya, kaldırımlara bırakılamayacak. Ortak alan dışında kimse satış yapamayacak. Esnaflarımız ve marketl mal indirim saatleri dışında rastgele saatte ürün indiremeyecek. Kış mevsiminde saat 21.00-09.00 saatleri arasında ancak ürün indirebilecek. Kaldırımda sabit tezgah olmayacak. Sadece bu konuda manavlarımıza biraz tolörans tanıyacağız. Onlar da ürünlerini teshir edebilsin diye. Ayrıca kamyonlarda, traktörlerde, üstü açık araçlarda hiçbir Ürdün satışına izin verilmeyecek. Kötü ve ilkel davranışlar Ahi şehri Kırşehir’e yakışmıyor. Şehir kültürüne uygun olmuyor. Herkes her şeyi her yerde satamayacak, haksız kazanç sağlayamayacak.  Herkes kurallara riayet ederse hiçbir sorun olmayacaktır.”
Göreve geldiklerinde şehrin muhtelif ana caddelerine konulan satış kulübelerini kaldırdıklarını da hatırlatan Başkan Bahçeci “Küçük esnaf ve sanatkarlarımız devlete vergisini ödeyecek, kira ödeyecek, diğer yandan Belediye büfelerinde düşük bir giderle büfe işletilecek. Buna izin vermedik, hepsini kaldırdık. Bizim kimse menfaat sağlayacak, kayıracak, ötekileştirecek bir duruma izin vermemiz mümkün değil” diye konuştu.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, ayrıca sokak ve kaldırımı işgal eden kahvehane ve çay ocaklarına da artık izin vermeyeceklerini belirterek “Küçük çay ocaklarına birkaç sandalye atarak müşterilerine çay satmalarına izin vermiştik. Ancak o hale geldi ki çay ocaklarının önünü sandalyeden geçilmiyor. Bu da beraberinde bir takım sıkıntıları meydana getirdi. Buralarda aileler gelip geçemiyor, diğer esnaf ve sanatkarların işyerine müşteri giremeyecek hal aldı. Bu nedenle bunlara da artık izin vermeyeceğiz. Sadece işyerinin önüne üç-beş sandalyeye izin vereceğiz. Onun dışında bunu da kaldırıyoruz. Çünkü kaldırım işgalleri artık ciddi boyutlara geldi. Kaldırım herkesin ortak malıdır. Hiç kimsenin keyfice işgal etmeye hakkı yoktur. Kaldırımı sadece bakkal ve marketler yapmıyor tabi. Diğer esnaflar da yapıyor. Artık kimseye taviz vermeyeceğiz” dedi.
12 Ocak Pazartesi gününden itibaren alınan kararlara uymayan marketlere ve herkese ceza yazmak durumunda kalacaklarını belirten Başkan Bahçeci “Biz göreve geldiğimiz günden bu yana hiç kimseyi uyarmadan, ikaz etmeden ceza kesmedik. Öne sözlü ve yazılı uyarıyor, devam ederse, ısrar ederse ceza kesiyoruz. Biz bu sorunu kesinlikle ceza yazarak ortadan kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ama gerekirse bunu da yapacağız, en ağır cezayı vereceğiz” dedi.
Toplantıda alınan kararı değerlendiren Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, alınan karara herkesin riayet etmesini isteyerek, “Yıllardır şehrimizde yaşanan böyle bir sorunu bugün ilgili birimler ve kuruluşlar olarak masaya yatırdık ve çözümü noktasında bu kararları aldık. Şehrimizin daha düzenli olması için herkesin alınan bu kararlara saygılı davcranmasını ve uymasını istiyoruz” dedi.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk te özellikle marketlerin dışarıya ürün çıkartarak küçük pazarcı esnafını sıkıntıya düşürdüğünü belirterek “Kol kırılır yen içinde kalır. Marketler sebze ve meyvelerini kaldırımda satarak küçük pazarcı esnafını mağdur ediyorlardı. Kırşehir’de yabancı market sahipleri burada yok. Biz kendi kendimiziz. Bırakalım küçük pazarcı esnafı haftada bir-iki gün satış yapıp para kazansın” diye konuştu.
Seyyar ve Sabit Odaları Birlik Başkanı Mehmet Ali Aşçı da söz alarak alınan kararın hayırlı olması dileğinde bulundu.
Bu arada toplantıda son kez söz alan Başkan Yaşar Bahçeci, pazarcı esnafının da kendisine çeki düzen vermesini isteyerek “Halkımızın en yoğun şikayeti pazarcı esnafının bağırıp çağırarak satış yapmaları. İyi ürünleri tezgah önüne dizip, arkasına çürük çarıkları doldurup bunu da vatandaşlara satmasıdır. Bu konuda pazarcı esnafı halkın ürünleri seçmesine fırsat vermesi gerekir. Çünkü hiç kimse çürük çarık mal satın almaz. Satanı da tercih etmez” dedi.
Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde şehrimizdeki bir grup pazarcı esnafı çarşı içindeki bazı marketlerin sebze ve meyveleri kaldırımda satmaları yüzünden iş yapamadıklarını belirterek tepki göstermişler, Valiliği ve Belediye’yi ziyaret ederek bu konuda yaşadıkları sıkıntıları dile getirmişlerdi.

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .