“Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz”

“Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz”

20.03.2019

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir’de konuştu:”Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz” Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Siz bu hattı kullanın. Sizlerin projelerini, hangi sektörlerde daha başarılı olabileceğinizi, ayrıca bütün kadın STK başkanlarıyla uluslararası rekabetin geliştirilmesi projesi başlatıyoruz. Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz.” dedi. Pekcan, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde kentteki odaların bir otelde düzenlediği […]

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir’de konuştu:”Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Siz bu hattı kullanın. Sizlerin projelerini, hangi sektörlerde daha başarılı olabileceğinizi, ayrıca bütün kadın STK başkanlarıyla uluslararası rekabetin geliştirilmesi projesi başlatıyoruz. Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz.” dedi.
Pekcan, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde kentteki odaların bir otelde düzenlediği “esnaf buluşması” programında iş insanlarıyla bir araya geldi.
Kırşehir’in Anadolu’nun ekonomisini ve nabzını tutan bir il olduğunu ifade ederek, bu toplantıda Anadolu’nun nabzını ve beklentilerini alacaklarını söyledi.
İstişareye çok önem verdiğini ifade eden Pekcan, bir kaç gün önce de bakanlık görevlilerinin Kırşehir’e giderek ziyaretler yaptıklarını ve firmaların sorunlarını yerinde dinlediklerini vurguladı.
Her ay iş dünyasının bütün temsilcileriyle muntazam olarak bir araya geldiklerini anlatan Bakan Pekcan, “Sizlerin talep önerileriniz, dilekleriniz için çözüm odaklı çalışıyoruz. Binerce talep aldık. Bunlarla ilgili de sizlere yazılı dönüş yapıyoruz. Sizlerin de yazılı taleplerinize mutlaka geri döneceğiz. Başka bakanlıklarla ilgili olanları da ileteceğiz. Bakanlar Kurulu’nda rica ettim, koordinasyon kurulu oluşturduk bakanlığımızın koordinasyonunda. Sizlerin diğer bakanlıklarla olan taleplerini de biz takip ediyoruz.” diye konuştu.
Kırşehir Gümrük Müdürlüğü binasının yenilenmesiyle ilgili bir talebin olduğunu ifade eden Pekcan, şöyle devam etti:
“Ama bu sene bütçemiz yok. Biliyorsunuz tasarruf tedbirleri uyguluyoruz. Mevcut planlanmış programlarımızın bile gerisindeyiz. Bizim bir konuda tasarrufumuz yok. O da ihracata verilen destekler. Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler seviyesine yükselebilmesinin yolu ihracattan geçiyor. Daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracat. Gümrüğü de planımıza alırız ilk fırsatta inşallah yapabiliriz. Ama, tasarruf tedbirlerini dikkate alarak yapmamız lazım.”
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman Ahilik timsali esnaf ve sanatkarın hamisi olduğunu ve onları merkeze alan çalışmalar yaptığını dile getiren Bakan Tekcan, şöyle konuştu:
“Sizler hepsini çok iyi biliyorsunuz. Esnafın, faizsiz kredi kullanılması, 11 bin liraya kadar kazançlarının vergi istisnası getirilmesi, vergisini düzenli ödeyen esnafımıza 5 puan indirim, sosyal güvenlik primlerinde yüzde 5 indirim getirilmesi, yeni iş kuran esnaf ve sanatkarımıza sosyal güvenlik kurumun primlerinde indirim getirilmesi, taşınır malların da rehin gösterilmesinin önünün açılması gibi. Taşınır rehin ile kredi kullanan çok sayıda esnaf ve sanatkarımız var. Ayrıca TESKOMB ile 493 bin esnaf ve sanatkarımıza kredi kullandırıyoruz. Bir yıla kadar vadeli kredileri yüzde 4 ile , bir yıldan fazla kredileri yüzde 5 ile kullandırıyoruz. Esnaf ve sanatkarımızı merkeze alan odağa alan çalışmalarımıza Ticaret Bakanlığı olarak biz de devam edeceğiz. Sizin önünüzdeki engelleri aşmak için her zaman taleplerin takipçisi olacağız, Çözü odaklı çalışacağız.”
Bakan Pekcan, genç ve kadın girişimcilerin kendileri için çok önemli olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de kadının iş hayatına katılım oranı yüzde 34. Son 10 senede yüzde 10 artmış. OECD ortalaması yüzde 52. Gelişmiş Kuzey Avrupa ülkelerinde yüzde 60. Kadının karar verdiği pozisyonlarda olduğu şirketlerde ve ülkelerde gelir düzeyleri daha yüksek, karlılık ve verimlilikleri daha yüksek. Kadınlarımızı da bu doğrultuda karar verici pozisyonlarda görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.
Kadınlar ve gençler için İhracat Genel Müdürlüğümüz bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı kurduklarına vurgu yapan Bakan Pekcan, şunları kaydetti:
“Amacımız, sizlerin projelerine yön vermek. Bakanlıkla sizler arasında biz bir hat kurduk. Siz bu hattı kullanın. Sizlerin projelerini, hangi sektörlerde daha başarılı olabileceğinizi, ayrıca bütün kadın STK başkanlarıyla uluslararası rekabetin geliştirilmesi projesi başlatıyoruz. Kadınlarımızı daha fazla ihracatçı görmek istiyoruz. En son 8 Mart’ta kadın girişimcilerimize özel, yüzde 51’den fazlası kadın girişimcilerimize ait olan firmalarımızın ihracatlarında kullanılmak üzere 200 milyon dolar, 100 milyon lira Eximbank’tan ihracat kredisi tahsis ettik. Buyurun kullanın, artık ihracatçı olun.”
Programa, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve çok sayıda esnaf sanatkar katıldı. (KIRŞEHİR, AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .