Kadın çiftçilerle süt üretimi artacak

Kadın çiftçilerle süt üretimi artacak

10.03.2018

Kırşehir’de “Bozkırda Temiz Süt Projesi” ile süt üreticiliği artırılacak…

KIRŞEHİR’DE Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında 2017 yılında KOP TAYEP tarafından kabul edilen, 23 Ekim 2017 tarihinde protokolü imzalanan “Bozkırda Temiz Süt Projesi” eğitimi başladı.
Proje Kaman ilçesinin İsahocalı, Aydınlar, Ömerhacılı, Kurancılı, Demirli köylerinden seçilen 18-50 yaş arası 21 kadın çiftçinin eğitimini kapsıyor.
Toplam bütçesi 83.600,00 TL olan proje 23 Ekim 2017-23 Nisan 2018 tarihleri arasında 6 ay süreyle uygulanacak.
Proje faaliyetleri kapsamında 26 Şubat-2 Mart 2018 tarihlerinde eğitime başlanırken, eğitimler, “Süt Sığırı Çiftliklerinde Alet ve Donanım Kullanımı, Süt Sığırlarında Sağlıklı Süt Üretimi ve Hastalıkları ile Korunma Yöntemleri” konularını içeriyor.
Eğitim sonunda Aksaray ve Burdur’da bulunan büyük işletmelere teknik ve uygulama gezisi yapılacak.
Eğitime katılan kadın çiftçilere 21 adet Süt Sağım Ünitesi, 21 adet Peynir Yapım Seti, 21 Adet Mastitis Test Seti KOP desteği ile hediye edilecek ve ayrıca 4 adet ahır işletmesi yenilenecek.
Proje sonrası Kamanlı kadın çiftçiler, süt sığırcılığı yetiştiriciliği ve süt hijyeni konularında aldıkları eğitimle, üretimde kazanılan hijyen teknikleri ile sağlıklı ürünler elde edecekler.
Kadın çiftçilerin örnek olarak süt üreticiliğinin artması hedeflenirken, örnek olarak modernize edilecek 4 ahır işletmesi ile hayvan refahının önemi çiftçilere kazandırılacak.
Katılım belgesinin de verildiği kapanış toplantısına Kırşehir İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, Kaman İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Sevim, Kaman Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül, Kırşehir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan, Kaman Ziraat Bankası Müdürü Cafer Güzel ve çiftçiler katıldı.
Proje kapsamında düzenlenen “Süt Sığırcılığı Eğitimi” sonunda katılımcı 21 bayan çiftçiye süt sağım makinası, sağım öncesi ve sonrası temizlik malzemeleri dağıtıldı.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .