“Kadın ailenin direği ve yanan ocağıdır”

“Kadın ailenin direği ve yanan ocağıdır”

08.03.2019

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk: “Kadın ailenin direği ve yanan ocağıdır” Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Türk kadınının, dünyanın en aydın, en erdemli, en güçlü ve en özverili kadını olduğunu, her zaman ve her durumda kanıtlayacak özelliklere sahip olduğunu ifade eden Başkan […]

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk: “Kadın ailenin direği ve yanan ocağıdır”

Kırşehir Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Türk kadınının, dünyanın en aydın, en erdemli, en güçlü ve en özverili kadını olduğunu, her zaman ve her durumda kanıtlayacak özelliklere sahip olduğunu ifade eden Başkan Bahamettin Öztürk, mesajında şunları ifade etti:
“Türk Kadını, önce bütün hak ve hürriyetlere sahip bir insan, sonra saygın ve onurlu, üretken bir kişi, nihayet toplumun devamında, gelişmesinde, bekasında en büyük etken ve nihayet Türk Milleti’nin evlatlarını yetiştiren, ona hayat veren ve sonsuzluk sağlayan, erdem sahibi , kahraman ve özveri örneği bir ANA’dır. Türk toplumunda kadın evin (ailenin ) direği ve yanan ocağıdır. Türk kadını, dünyanın en aydın, en erdemli, en güçlü ve en özverili kadını olduğunu, her zaman ve her durumda kanıtlayacak özelliklere sahiptir. Türk Milli varlığının korunup geliştirilmesinde, çağdaşlaşma doğrultusunda ilerleyip, yükselmesinde ve sonsuza kadar devamında aileye düşen bütün görev ve sorunlulukların yerine getirilmesinde büyük pay kadınlarımıza düşmektedir.
“Günümüzde böyle iken, ilme, sanata ve ahlâka son derece önem verilen Ahilikte, kadının da sosyal ve ekonomik hayatta önemli bir yeri vardı ve gerek ekonomi ve gerekse de aile yaşamında kadının yerinin önemli olduğu belirtilmiş ve Kadınların teşkilatlanıp gelişmesi için Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı, dünyanın ilk kadın teşkilatı olan “Bacıyan-ı Rum” teşkilatını yani Anadolu Kadınlar Birliği’ni kurmuştur. Birçok batılı araştırmacı, tarihin o döneminde Anadolu’daki kadınların bir araya gelerek bugün ki anlamda bir sivil toplum örgütü kurmalarını hayretle karşılamıştır. Alman araştırmacı Franz Taeshner de bunlardan biridir. Alman Araştırmacı, Ahilik teşkilatı ile aynı dönemde kurulan bu teşkilatın varlığına inanamaz. Çünkü o çağlarda Türk kadınının böyle bir sivil toplum örgütünü kuracak kadar bilinçlendiğine akıl erdirememişlerdir.
“Bizler Türk Milleti olarak Atalarımızdan aldığımız düstur ile geçmişte ve günümüzde kadınlarımızı baş tacı yapmayı her zaman bilen bir toplum olmuş ve gelecek nesillerimize de Analarımızın , bacılarımızın ve eşlerimizin her daim toplumun her kesiminde baş tacı yapılması gerektiğini anlatacak ve öğretecek bir kültürle yetişmiş bulunmaktayız. Kadınlarımıza yılda bir gün değil 365 gün değer verilmesi gerektiğini belirtmek isterim.
“Ey Türk Kadını, size saygı, size sevgi, size şükran, size minnet duygularımı arz ederim.” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .