İzmir’de Neşet Ertaş anısına yaptırılan park bugün açılacak

İzmir’de Neşet Ertaş anısına yaptırılan park bugün açılacak

12.01.2018

2012 yılında İzmir’de hayatını kaybeden Kırşehirli hemşehrimiz, ünlü saz ve söz yazarı, “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş adına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Buca Adatepe’deki kaçak moloz döküm alanı üzerine kurduğu ve Türkiye’nin en önemli halk ozanlarından Neşet Ertaş’ın adını verdiği parkın açılışı bugün gerçekleştirilecek. İzmirlilerin yanı sıra İzmir’deki Kırşehirliler Derneği Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de katılımı […]

2012 yılında İzmir’de hayatını kaybeden Kırşehirli hemşehrimiz, ünlü saz ve söz yazarı, “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş adına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce Buca Adatepe’deki kaçak moloz döküm alanı üzerine kurduğu ve Türkiye’nin en önemli halk ozanlarından Neşet Ertaş’ın adını verdiği parkın açılışı bugün gerçekleştirilecek.
İzmirlilerin yanı sıra İzmir’deki Kırşehirliler Derneği Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de katılımı ile yapılacak Neşet Ertaş Parkı İzmir’in Neşet Ertaş’a verdiği değer ve sevginin de bir işareti olarak gösteriliyor.
Büyükşehir Belediyesi, İzmir’de yaşamış ve İzmir’e aşık olan Kırşehir halk ozanı Neşet Ertaş’ın adını, kurduğu park ile yaşatacak. Buca Adatepe Mahallesi’nde 18 bin 860 metrekarelik dev alanda yapımına devam edilen park, 2012 yılında İzmir’de yaşamını yitiren ünlü sanatçı Neşet Ertaş’ın adıyla hayat bulacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve İzmir’in en nitelikli parklarından biri olan Neşet Ertaş Parkı bir dönem kaçak moloz döküm alanı olarak kullanılan bu alanın adeta cennetten bir köşe haline getirildiği ifade ediliyor. Böylece, 7’den 70’e her yaş grubuna uygun aktivite alanlarının yer alacağı ‘Neşet Ertaş Parkı’nın duvarında, usta ozanın ‘İzmir şiiri’ ile sazı da olacak. Yenilikçi, modern ve güçlü tasarımı ile de öne çıkacak Neşet Ertaş Parkı, tertemiz görünümü ve canlı bitki örtüsüyle bölge halkına nefes aldıracak.
13 bin metrekaresi yeşil alan olarak düzenlenen ‘Neşet Ertaş Parkı’nda 11 adet seyir terası ile basketbol sahası, kondisyon seti ve 2 adet yeni nesil çocuk oyun alanı kurulacak. 270 metrekare büyüklüğündeki su kanalı ile 55 metrekarelik su oyunu havuzu, alana ayrı bir renk katacak.
Parkta 5 bin 811 metrekare çim alan düzenlenecek ve 380 adet çınar, gülibrişim, Himalaya sediri, çitlenbik, mavi selvi, iğde, dışbudak, jakaranda, lale ağacı, kavak, badem, süs ve can eriği ağacı dikilecek. Neşet Ertaş Parkı, ayrıca çiçekli çalı grubundan beyaz abelya, dağ muşmulası, sarı papatya, defne, altuni taflan, gravilya, yayılıcı ardıç, lavanta, biberiye, adaçayı, kekik ve zeytin çalısı ile renklenecek.
25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de hayatını kaybeden ve 26 Eylül 2012’de Kırşehir’e getirilerek binlerce kişinin katılımı ile Bağbaşı Mezarlığı’ndaki babası Muharrem Ertaş’ın ayaklarının ucuna defnedilen Neşet Ertaş’ın bir şiiri de parkın en güzel bir yerine yerleştirilecek.
Neşet Ertaş Parkı’nın duvarına, kendisinin kaleme aldığı şu dizeler işlendi:

GÜZEL İZMİR SANA GELDİM

Gezdim tüm dünyayı gördüm
Güzel İzmir sana geldim
Benim şirin güzel yurdum
Güzel İzmir sana geldim

Güzelsin asil duruşlu
Medenisin hoşgörüşlü
Olduğun gibi içli dışlı
Güzel İzmir sana geldim

Gönüllere ışık saçan
Unutamaz görüp geçen
Gariplere kucak açan
Güzel İzmir sana geldim

Kimdir necidir sormayan
Kimseyi hakir görmeyen
İnsanlıktan ödün vermeyen
Güzel İzmir sana geldim

Nice yıllar çok uzağım
Seni seviyor yüreğim
Güzel yurdum son durağım
Güzel İzmir sana geldim

NEŞET ERTAŞ KİMDİR?

Kırşehir’de 1938 yılında doğan Neşet Ertaş, ilk plak çalışmasını İstanbul ‘a geldikten sonra 1957’de gerçekleştirdi ve bir anda şöhret oldu. Tüm Anadolu’da dinlenen bir halk ozanı olarak geniş kitlelere ulaştı. 1978’de ellerinde oluşan bir rahatsızlık sonucu, enstrüman çalamaz hale gelen Neşet Ertaş, müzisyenlik dışında başka bir meslek sahibi olmadığı için işsiz kaldı ve tedavi için ailesiyle birlikte Almanya’ya taşındı. Orada tedavi olduktan sonra Türklerin uğrak yeri haline gelen mekanlarda çalarak yeniden müziğe dönen Ertaş, yıllar sonra Türkiye’ye dönüş yaptı. Kendisine teklif edilen Devlet Sanatçılığı’nı, ‘halkın sanatçısı’ olmayı daha çok önemsediği için reddetti. Abdallık kültürünün son büyük efsanesi olarak bilinen Neşet Ertaş, UNESCO tarafından “Ulusal yaşayan insan hazinesi” olarak kabul edildi.
Ertaş, yurtdışında geçirdiği 27 yıl sonrasında, “Avrupa’nın hiçbir şeyini sevmedim, cennetime geldim” diyerek yerleştiği İzmir’de, Karabağlar’ın Eski Çamlık mahallesindeki iki katlı bir evi tercih etti ve 18 yılını bu evde geçirdi. Büyük usta, 2012 yılında 25 Eyül günü İzmir’de, tedavi görmekte olduğu hastanede prostat kanseri sebebiyle hayata gözlerini yumdu. 26 Eylül’de çok sevdiği memleketi Kırşehir’de toprağa verildi.
Ülkemizi yöneten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım başta olmak üzere pek çok bakan ve liderler ile sevenleri de Kırşehir’e gelişlerinde Neşet Ertaş’ı Bağbaşı Mezarlığı’ndaki kabirlerini ziyaret ederek dua ediyorlar.
Yaklaşık 5 yıl önce aramızdan ayrılan Neşet Ertaş’a bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, onun adını yaşatmak için İzmir’de büyük bir park yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ve çalışanlarını kutluyoruz. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .