İyilik sağlık olsun

İyilik sağlık olsun

26.03.2019

Yerel seçimlerin son dönemece girdiği bu günlerde nefesler tutuldu. Acaba yerelde kimler iktidar olacak? İlk ve son sıralara yazılan belediye ve il genel meclis üyelerinin akıbeti daha en başında belliyken, belediye başkanı adayları, kontenjan adayları ve listelerin kritik yerlerinde değerlendirilen meclis üyesi adaylarının da streste olduğunu tahmin edebiliyorum. Yine aynı tahminle partilerin aktif üyeleri de […]

Yerel seçimlerin son dönemece girdiği bu günlerde nefesler tutuldu. Acaba yerelde kimler iktidar olacak? İlk ve son sıralara yazılan belediye ve il genel meclis üyelerinin akıbeti daha en başında belliyken, belediye başkanı adayları, kontenjan adayları ve listelerin kritik yerlerinde değerlendirilen meclis üyesi adaylarının da streste olduğunu tahmin edebiliyorum. Yine aynı tahminle partilerin aktif üyeleri de büyük olasılıkla heyecanlıdırlar.
Nihai noktada sonuçları belirleyici olan halkın ise, öncelikle ilimizi, başka illere muhtaç etmeyecek donanım ve dinamiğe sahip yöneticileri seçeceklerini umut etmek istiyorum.
Kırşehir’de, örgütlü ve ciddi bir yarış içinde olan bir başka kesim ise, muhtar adayları; kadın muhtar adaylarının hemcinsleri ile de yarışı, muhtarlık seçimi heyecanını, belediye başkanlık yarışının bile önüne geçmiş görünüyor. Kadın-erkek ve gençlerinde muhtarlık yarışına katılmaları görülmeye değer bir renklilikte sürüyor. Siyasette sadece sosyal faaliyetlerde aktif olarak gördüğümüz kadınlar ve gençler önlerinde engel olmadığı zaman, yönetime aday olma konusunda ne kadar da öz güvenli oldukları adeta ‘görmeyen göze gör ‘denecek kadar dikkat çekici.
Neyse benim asıl derdim seçim değil, birileri seçilecek ve şehir yönetimsiz kalmayacak nasıl olsa. Adayların hepsi de Kırşehirli olduğuna göre ve de bütün partilerin, birbiriyle uzaktan- yakından, dost akraba oldukları göz önüne alındığında kimin seçilip seçilmeyeceğini Kırşehirlilerin pek dert edeceğini sanmıyorum. Yeter ki, gerçek anlamda halka hizmet anlayışında olunsun. Ve kişiler seçim başarılarını muhtarlar hariç, kendinden menkul görmesin.
Meramıma gelince, kaderimizmiş gibi kanıksanmış olsa da aslında sizin de derdiniz.
Kırşehir de sağlık alanındaki önemli boşluklar ve ancak çekenin bildiği ciddi sıkıntılar var.
Ben şimdi sizlere soruyorum?
Mesela; diş ile ilgili bir sıkıntınız olduğunda ne yapıyorsunuz?
Anne- baba adayı olduğunuzda/planladığınızda ya da?
Kalp, kanser, inme… tomografi, MR … gibi ihtiyaçlarınızı kim, nerede karşılıyor? Kırşehir’de mi, yoksa çevre illere mi gidiyorsunuz?
Maddi ve manevi olarak yaşadığınız sıkıntıları, kendi kendinize çözmek zorunda bırakıldığınızın farkında mısınız?
Evet, Kırşehir küçük ve şirin bir il ve aynı zamanda dışarıya önemli ölçüde beyin göçü vermiş de bir il. Ülkenin karar mekanizmalarında yer alan Kırşehirli üst düzey bürokratlar, belki hem şehirlerinin kişi bazında sorunlarını çözüyordur ama genel anlamda çözüm üretmiyorlar.
Aynı zamanda doktorda olan Kırşehir Milletvekilli Metin İlhan’ın omuzlarına, sağlık problemlerinin aşılması konusunda ciddi sorumluluklar düşmektedir.
Kırşehir’in başlıca sorunlarının, yaşayan bir şehir olamaması ve ulaşım olduğunu, ulaşımında sadece kara yoluyla sağlandığı için, zorluklar yaşandığını düşünmekteyken; aslında en önemli ve büyük sorunun sağlık olduğunu ne yazık ki, her sağlık sorunu yaşadığımda bizzat öğrenmekteyim.
Belki de başka yerlerde yaşayan sevdiklerimize kolayca ulaşamadığımız gibi, sağlık alanında yaşadığımız sorunlarında ulaşımda, tek seçeneğe mahkûm bırakıldığımız için bizlere varamamaktadır.
Kendinize çook dikkat edin ve sağlıkla kalın.

Gülperi Kılıç

Latest posts by Gülperi Kılıç (see all)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .