İYİ PARTİ’DE KÖTÜ ŞEYLER…

İYİ PARTİ’DE KÖTÜ ŞEYLER…

28.07.2018

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde partisinin genel başkanlığını bırakacağını söylemişti. Bu açıklama sonrasında Akşener’e İyi Partililerce tek aday olarak gösterilip geri dön çağrıları yapıldı. Kararının kesin olduğunu ifade etse de liderlik Akşener’i sözünden döndürecek gibi. Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen de Akşener’in yeniden partinin başına döneceğini açıklamıştı. Akşener’in 24 Haziran seçimlerinde beklenenin […]

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, geçtiğimiz günlerde partisinin genel başkanlığını bırakacağını söylemişti. Bu açıklama sonrasında Akşener’e İyi Partililerce tek aday olarak gösterilip geri dön çağrıları yapıldı. Kararının kesin olduğunu ifade etse de liderlik Akşener’i sözünden döndürecek gibi.
Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen de Akşener’in yeniden partinin başına döneceğini açıklamıştı.
Akşener’in 24 Haziran seçimlerinde beklenenin altında oy aldığı düşüncesi ile bu kararı aldığını düşünüyorum.
Partisinin aldığı oydan Başkanlıkta kendisinin aldığı oy oranındaki fark asıl sebep gibi gözüküyor.
Siyasette büyük laflar etmemek lazım.
Peki, Sayın Akşener neden seçimin hemen ertesinde bu kararı almadı da yaklaşık 1 ay sonra aldı bunu da düşünmek lazım.
Bence o günlerde bu kararı almış olsa çok daha kıymetli olurdu.
Peki, neden bugün bu karar alındı?
Bence; Akşener olağanüstü kongre ve aday olmama kararlarının altında, Afyonkarahisar kampında partililerin eleştirileri kadar yukarıda da değindiğimiz gibi Akşener’in cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı 7,29’luk oy oranını kabullenememesi yatıyor olabilir. Çünkü Akşener bu kampta “Bu beklentimizin altında bir sonuçtur, bunun bir sorumluluğu var ve genel başkan olarak da bu sorumluluk bana aittir” sözlerinin de bu düşüncemizi doğrular nitelikte.
Eğer gerçekten böyle düşünüp bu kararı aldı ise daha önce seçimlerde mağlubiyet ile ayrılıp aktif siyaseti bırakan Tansu Çiller gibi takdir edilir bir siyasetçi olurdu. Genel Başkanlığı gerçekten bırakır ve aday olmazsa Parti Genel Başkanlığı için Koray Aydın ve Ümit Özdağ isminin öne çıkacağını herkes görebilir.
Peki, bu bir samimiyet mi yoksa rest mi?
Akşener’in olağanüstü kurultay kararını açıklamasının hemen ardından, “muhalif sesleri kesmek ve daha güçlü bir şekilde yeniden genel başkan olmak için bence blöf yaptı. Bu tamamen benim fikrim.
Peki, bu blöf tutmaz ve yukarda değindiğimiz gibi Sayın Özdağ veya Sayın Aydın aday olursa ne olur? o zaman İyi Parti de hiçte iyi şeyler olmaz.
Ben her ne kadar Sayın Akşener’in sosyal medya hesabından yaptığı “aday olmayacağım” açıklaması yapmış olsa bile aday olacağını düşünüyorum…
Yok, sözünün ardında durur ve gerçekten aday olmazsa ne olur parti dağılır mı? Elbette ki dağılmaz çünkü aday olabilecek kişilerde de liderlik özellikleri fazlası ile mevcut.
İyi Parti’nin Akşener ismiyle özdeşleştiği ve partideki çeşitli kanatları bir arada tutan lider görünümünde olduğu, partinin başına dönmemesi halinde “dağılma sürecine” girileceği yorumları da yapılıyor olsa da, Partide Koray Aydın, Ümit Özdağ’ın da aralarında bulunduğu MHP kökenliler, liderlik konusunda ilk akla gelen isimler olduğu herkesçe bilinmekte.
Bunlara karşıt olarak Akşener dışındaki hiçbir ismin, partiden kopuşları engellemeyeceğine söyleyen kesimler de var.
Bu anlamda önümüzdeki günlerde başka partilere geçiş olursa hiç kimse şaşırmasın.
Mesela geçtiğimiz günlerde İyi Parti’den geleceklere kapılarını açma kararı alan MHP’yi söyleyebiliriz.
Son olarak Sayın Bahçeli “Meral Akşener’in partinin başında durması gerektiğini” söyledi ve bunu Koray Aydın üzerinden yaptı bunun da düşünülmesi gerekli önemli bir ayrıntı olduğunu söylemek istiyorum.
Ben Sayın Akşener’in partinin başında olacağını düşünüyorum. Bunu da delegelerin ısrarına ve ülkenin içinde bulunduğu durumu göstererek yapacak. Yanılırsak özür dileriz de.
Bakalım 12 Ağustos’ta ne veya neler olacak bekleyip göreceğiz.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .