İyi ki varsın “Kırşehir Çiğdem”

İyi ki varsın “Kırşehir Çiğdem”

23.03.2017

Kırşehir’deki gazete okuma oranının azlığına karşı muazzam bir mücadele veren “Kırşehir Çiğdem” gazetesi, 28 Mart 1977 tarihinde kuruldu. Kırşehir’in en uzun soluklu, basın hayatına giderek kalite katan, çalışan ve yazar kadrolarıyla haberin merkezi haline gelen, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in 41. yılına giriyoruz. Kırşehir’de iyi bir gazete veya yayın okumak istiyorsanız, orada görmek istediğiniz ilk şey tarafsızlık […]

Kırşehir’deki gazete okuma oranının azlığına karşı muazzam bir mücadele veren “Kırşehir Çiğdem” gazetesi, 28 Mart 1977 tarihinde kuruldu.
Kırşehir’in en uzun soluklu, basın hayatına giderek kalite katan, çalışan ve yazar kadrolarıyla haberin merkezi haline gelen, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in 41. yılına giriyoruz.
Kırşehir’de iyi bir gazete veya yayın okumak istiyorsanız, orada görmek istediğiniz ilk şey tarafsızlık ve doğru haberdir. Köşe yazarlarının farklı bakış açılarıyla getirdiği demokrasi senkronizesi, o yayının omurgası ve kalbidir. Fikir ve düşünceleriyle çarkçılık, sistemcilik yapmadan, zamanın siyasi iktidarlarına göre renk ve şekil almadan, gazete sayfalarında ihaleci mantığı sürdürmeden, bulunduğu bölgenin toplumsal aydınlanmasına ve fikir tırmanışına katkıda bulunan en erdemli gazete, “Kırşehir Çiğdem” gazetesidir diyebilirim.
Tutucu ve taraf değildir.
Her türlü siyasi görüşe ait yazarların barındığı bir yayındır, “Kırşehir Çiğdem…” 
Hiç bir muhabiri, yazarı veya temsilcisi, siyasal rant beklentisi içerisinde değildir. Kalemlerini bir kılıç, bir güç gibi kullanarak bölgesinin temsilcilerine, bireylerine bir tehdit silahı gibi doğrultmaz. Kimsenin şahsına, hürriyetine, makamına, kişiliğine saygısızlıkta bulunmaz. Amacı toplumsal bilgi ulaşımına, aydınlanma, gelişim adınadır.
“Kırşehir Çiğdem” gazetesi hiç bir siyasi unsurun güdümünde değildir. Olmaması da gerekir. Toplumun tüm kesimiyle barışık, uygarlık katılımı içerisindedir.
Her sayfasında Kırşehir solunuyor, Kırşehir en iyi şekilde yansıtılıyor.
Kırşehir’in sorunlarını, kendi sorunlarının üstünde tutan, çözümü için risk alan, elini taşın altına koyan, kafa yoran, çaba sarf eden “Kırşehir Çiğdem” gazetesinde gördüğüm manzara bu.
“Kırşehir Çiğdem” başkaları gibi rant peşinde değil, Kırşehir’in sorunlarının çözümü peşinde koşan, Türkiye’de ender gazetelerden birisidir dersem fazla abartmamış olurum diye düşünüyorum.
Türkiye’de özgür basının kalmadığı, ülkenin ve milletin sorunlarını yansıtan gazetelerin günden güne azaldığı bir dönemde Kırşehir gibi Anadolu’nun küçük bir ilinde 40 yıl yayınlanmak büyük başarıdır. Bu başarı da “Kırşehir Çiğdem”in, dolayısıyla sahip ve çalışanlarına aittir.
Yukarıda saydığımın aksine, toplum katmanlarında yer alan siyasal dinamiklerin gazetecilik hayatında gazetecilerden beklentisi de artmaktadır. Oncu, buncu, şuncu olmalarına dönük, kendilerine has yazılmalarına dönük baskı ve beklentilerin içerisindedirler kimi zaman.
Yani gazete ve gazeteciler bir kutuba ısrarla sokulmak istenmektedir. “Kırşehir Çiğdem” gazetesi yıllardır edindiği tecrübe ile buna dikkat etmiş, Kırşehir’de kimsenin değil, herkesin gazetesi olmaya ısrar etmiştir.
Kentte bir kaç grubun gazetesi, bir siyasi unsurun gazetesi, ihaleci gazetesi, reklamcı gazetesi, seçimler gazetesi, tehdit ve şantajcıların gazetesi değil, halkın, yani Kırşehirlilerin gazetesi olmaya yönelmiştir “Kırşehir Çiğdem…” 
Bu yüzden basım maliyeti ve yönetim ortaklığı, çalışanlar kadrosu ile ciddi bir ivme yakalamıştır.
“Kırşehir Çiğdem” gazetesinin onurlu bir üyesi olarak, burada yazmaktan oldukça mutluyum. Hangi yazımı koordinatörlerine sunduysam, yazının dili, dini, rengi sorgulanmadan, şu yada bu şekilde “yazın!” denilmeden, “şu siyaseti övün, şu siyaseti yerin” denilmeden bir yazı ömrü geçiriyor…
Böyle güzel insanların bulunduğu, memleket sevdalısı yazarlarının bulunduğu “Kırşehir Çiğdem” gazetesinin mensubu olmaktan onur duyuyorum.
Gazetemizin dik ve onurlu 40 yıllık tarihini kutluyor, “Kırşehir Çiğdem” okurlarını saygıyla selamlıyor, nice başarılı yıllar diliyorum.
İyi ki varsın “Kırşehir Çiğdem…”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .