“İthal cevizler Kaman cevizi diye satılıyor”

“İthal cevizler Kaman cevizi diye satılıyor”

17.10.2017

Kaman Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Göçmen: “Yabancı ceviz piyasada çok fazla ve Kaman’da da bu cevizler satılıyor. O cevizler Ukrayna, Şili, İran gibi ülkelerden gelen ithal cevizler. Bazı kişiler, ithal cevizi Kaman cevizi diye satıyor”

Kaman Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Göçmen, bazı ithal ceviz türlerinin, lezzeti ve ince kabuğu ile bilinen Kaman cevizi diye satıldığını belirtti.
Göçmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllardaki don olayları nedeniyle Kaman cevizinde düşük üretim gerçekleştiğini, bu nedenle piyasada fazla bulunmadığını ifade etti.
Bu yıl, geçen senelere göre üretimin arttığını dile getiren Göçmen, Türkiye’nin farklı bölgelerine satış yapıldığını aktardı. Göçmen, piyasada fazla miktarda ithal deviz olduğuna dikkati çekerek, ucuza satılan cevize temkinli yaklaşılması uyarısında bulundu.
Kaman cevizinin fiyatının 30 lira civarında olduğuna işaret eden Göçmen, şunları kaydetti:
“Yabancı ceviz piyasada çok fazla ve Kaman’da da bu cevizler satılıyor. O cevizler Ukrayna, Şili, İran gibi ülkelerden gelen ithal cevizler. Bazı kişiler, ithal cevizi Kaman cevizi diye satıyor. Alan kişiler de Kaman cevizi aldığını zannediyor. Mesela Kaman cevizini elinize aldığınız zaman içi sallanmaz. İki elinizin arasına alıp bastırıp kırdığınızda içi tam çıkar, parçalanmaz. Bu gibi basit yöntemlerle Kaman cevizi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kaman cevizini ilgili kooperatiflere, derneklere kayıtlı üyelere sorarak alsınlar.”
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .