İşyerinde ruh sağlığı maliyeti artırıyor, verimlilik düşüyor

İşyerinde ruh sağlığı maliyeti artırıyor, verimlilik düşüyor

10.10.2017

10 EKİM Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün 2017 yılı teması “İşyerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenirken, ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığı ile birlikte verimlilik düşüşü ve maliyet artışı gibi olumsuzluklara neden olduğu belirtildi. Kırşehir’de yöneticilerin ve kurumların çalışanlarına yardımcı olacak ve çalışanların genel ruh sağlığını yükseltecek araçlara sahip olabilmeleri için “iş yerinde ruh sağlığı” konusunda farkındalık yaratmaya […]

10 EKİM Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün 2017 yılı teması “İşyerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenirken, ruhsal sağlık sorunlarının çalışanın devamsızlığı ile birlikte verimlilik düşüşü ve maliyet artışı gibi olumsuzluklara neden olduğu belirtildi.
Kırşehir’de yöneticilerin ve kurumların çalışanlarına yardımcı olacak ve çalışanların genel ruh sağlığını yükseltecek araçlara sahip olabilmeleri için “iş yerinde ruh sağlığı” konusunda farkındalık yaratmaya yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilecek.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından bu yılki teması “İş Yerinde Ruh Sağlığı” olarak belirlenen 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, “İş ve kariyer yaşamın önemli bir parçasıdır. Gelir kaynağı olmasının yanı sıra kişisel amaçların gerçekleştirilmesine, sosyal ilişkiler kurulmasına ve kişinin mesleğine veya topluma hizmet etmesine yardım etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki iş stresi, iş-yaşam dengesizliği, yıldırma ve şiddet sosyal maliyetlere ve üretim kaybına yol açmaktadır. Süreklilik gösteren iş kaynaklı stres fiziksel sağlığı da olumsuz etkilemektedir. İşteki sorumluluklarla aşırı meşgul olmak sıklıkla sağlıksız beslenmeye, yetersiz egzersiz yapmaya yol açarak kilo sorunları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole sebep olabilmektedir. Bu, depresyona yol açan tükenmişliğe sebep olabilirken, bir yandan da kalp hastalıkları, felç, obezite, yeme bozuklukları, diyabet ve bazı kanser türlerine yol açabilmektedir. Kronik depresyon diğer hastalıklara karşı bağışıklığı da azaltmaktadır ve hatta erken ölümlere yol açabilmektedir” denildi.
Avrupa Birliği istatistiklerine göre çalışma hayatındaki depresyonun üretim kaybı, hastalık izinleri ve erken emekliliklere yol açan bir etken olduğunun belirtildiği açıklamada, “Çalışan nüfusun % 10’u depresyon nedeniyle işinden ayrılmaktadır. Her depresyon dönemi başına ortalama 36 iş günü kaybedilmektedir. Ne yazık ki depresyonu olan kişilerin % 50’si tedavi olmamaktadır. Depresyonun konsantrasyon, karar verme ve hafıza güçlüğü gibi bilişsel belirtileri depresif dönemde % 94’e varan oranlarda ortaya çıkmaktadır. Bu da çalışma işlevlerinde ve üretkenlikte önemli bir bozulmaya sebep olmaktadır” ifadesi kullanıldı.

“Depresyonda ne hissedilir” sorusunun, “Derin üzüntü. İş veya sosyal etkinliklere ilgi kaybı. Konsantrasyon güçlüğü, düşünmede yavaşlama. Unutkanlık ve hatırlamada güçlük. Karar vermede güçlük. Uykusuzluk veya aşırı uyku. Değersizlik ve uygunsuz suçluluk hisleri. Enerji kaybı veya artan yorgunluk. Huzursuzluk, öfke ve ağlamaklı olma. Kiloda veya iştahta değişiklik. Ekipten çekilme, kendini izole etme. Umursamazlık. İşleri erteleme, son teslim tarihlerini kaçırma, kazalar. Dağılmış görünüm ya da dalgınlık. Ağırdan alma, kararsızlık ve üretimde yavaşlama. İşe geç kalma, öğleden sonra bitkinlik, kazalar. Yeteneklerinden emin olmama veya güvensizlik. Düşük motivasyon, ilgisizlik. Uygunsuz tepkiler, ilişkilerde gerginlik. Görünümün değişmesi” şeklinde yanıtlandığı Sağlık İl Müdürlüğü açıklamasında, “Depresyon iş arkadaşları tarafından nasıl algılanır” sorusu da şöyle yanıtlanarak, işyerinde ruh sağlığının önemsenmesi gerektiği belirtiliyor:
“Çalışanlar iş yerlerinde yaşadıkları ruhsal sorunları diğer insanlara göstermekten çekinmektedirler. Ruhsal sorunlar için yardım almayı ve tedaviyi engelleyen en önemli sebeplerden biri damgalanmadır. Çalışanlar, iş arkadaşları veya işverenlerinin/yöneticilerin kendisine karşı olumsuz tutum geliştirmesinden ve işini kaybedeceği endişesinden dolayı yaşadıkları ruhsal sıkıntıları belli etmekten çekinmektedirler.
“Verimliliğin artırılması ve maliyetlerin düşürülmesi için ruh sağlığını önemseyen iş yerlerine ihtiyaç vardır. Tıpkı fiziksel hastalıklarda olduğu gibi ruhsal hastalıkların da tedavisinin önemsendiği çalışma ortamları bu amaca hizmet etmektedir. İş yerlerinde, çalışanların iyilik halini, iş-yaşam dengesini destekleyen ve geliştiren program ve uygulamalar olmalıdır.
“Yöneticilere, çalışma stresinden kaynaklanabilecek performans sorunlarını fark edebilmelerini sağlayacak eğitim olanakları sağlanmalıdır. İş yaşamında depresyon ve onun üretime etkileri konusunda farkındalığın artırılması ve ruhsal hastalıklarla ilgili damgalamanın önlenmesi önemlidir. Bu sayede hastalık belirtileri erken dönemde fark edilip tedavisi desteklenebilmektedir.”
ÇALIŞAN VE YÖNETİCİLER BİLGİLENDİRİLECEK
KIRŞEHİR’DE bu yılki tema ile çalışanlara ve işverenlere ya da yöneticilere yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri ile çalışanların öz bakım ve iyilik hallerini nasıl destekleyebilecekleri hakkında bilgilendirmeler yapılacak.
Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından işyerinde ruh sağlığı-ruhsal hastalıklarla ilgili olumsuz tutum ve önyargılara dikkat çekilecek. Ruh sağlığını destekleyen istihdam uygulamaları anlayışı yaygınlaştırılacak. İnsan gücü, verimlilik ve üretimde artış sağlanacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .