İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yılı kutlandı

İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yılı kutlandı

13.03.2018

KIRŞEHİR’DE İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından 12 Mart 1921’de milli marş olarak kabul edilişinin 97. yıldönümü ve “İstiklali Haykıran Şair Mehmet Akif Ersoy”u anma etkinlikleri yapıldı. Kırşehir merkez ve ilçelerinde, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal […]

KIRŞEHİR’DE İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından 12 Mart 1921’de milli marş olarak kabul edilişinin 97. yıldönümü ve “İstiklali Haykıran Şair Mehmet Akif Ersoy”u anma etkinlikleri yapıldı.
Kırşehir merkez ve ilçelerinde, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Öğrenciler, programda Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerini okuyarak hayatını anlattı.
Oratoryo gösteriminin yapıldığı programda 11. sınıf öğrencisi Enes Turkel, Akif’in hayatı ve tarihsel sürecin anlatımının canlandırıldığı program büyük beğeni topladı. Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmenleri Nuran Kaya ve Mehtap Tezcan tarafından hazırlanan programda Çanakkale, 15 Temmuz ve terör şehitlerinin anıldı.
Kaman’da da 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla program düzenlendi.
Kültür Merkezinde düzenlenen programda, Kaman İMKB Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri günün anlam ve önemini anlatan kompozisyon ve şiirleri seslendirdiler. Öğrenciler tarafından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, İstiklal Marşı’nın kabulünü anlatan sinevizyon gösterisi yapıldı.
Programa Kaman Kaymakamı Murat Girgin, Belediye Başkan Yardımcısı Eftal Avşar, Kaman Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Diri, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muzaffer Demirci, İlçe Emniyet Müdürü Adnan Erişek, İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Mülayim, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.
Boztepe’deki program da Şeyh Şamil Ortaokulu toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Milli mücadele yılları ve Mehmet Akif Ersoy konulu sinevizyon gösterisi ile şiirlerin okunduğu programa, Boztepe Kaymakamı Serhat Doğan, Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Çakmak, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve velileri katıldı.
KYK’DA, 97’NCİ YILA ÖZEL KUTLAMA
ÖTE YANDAN üniversite öğrenci yurdunda da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Saliha Sultan Kız Öğrenci Yurdu ve Mucur Elvin Buğra Aslan Öğrenci Yurdu’nda kalan üniversite öğrencileri ve yurt personelinin hazırladığı programa, Muharip Gaziler Derneği üyeleri de katıldı.
Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile başlayan program, yurtta kalan üniversite öğrencilerinin okuduğu şiirlerle devam etti.
Programda, üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazma sürecinin anlatıldığı kısa film gösterimi yapıldı, “Zeytin Dalı Marşı”nın bestecisi İdris Altuner de kahramanlık türküleri seslendirdi.
Kredi ve Yurtlar Kurumu İl Müdürü Faruk Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kardeş yurt projesi kapsamında Mucurdaki Elvin Buğra Aslan Yurdumuz, merkezdeki Saliha Sultan Kız Yurdumuzla beraber ecdadı yakından tanımak, onu anlamlandırmak, onun oradaki duygularını yeni nesle aktarmak amacıyla bugün bir araya geldik. Öğrencilerimizin bu konudaki duyarlılığı bizi memnun etti” diye konuştu.
Mucur Elvin Buğra Aslan Öğrenci Yurdunda kalan üniversite öğrencisi Erdoğan Temiz ise, “Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın 97. yılını kutlama münasebetiyle buraya geldik. Yurtta bu etkinliğin yapılacağını duyduğumda içinde yer almak istedim. Bu gecede görev almak beni çok gururlandırdı” ifadesini kullandı.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .