İstiklal Marşı İşaret Diliyle Okundu

İstiklal Marşı İşaret Diliyle Okundu

28.05.2015

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan “Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller Projesi” kapsamında düzenlenen programda işaret dili ile okunan İstiklal Marşı ilgi ile izlendi. “Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller Projesi” kapsamında işaret dili eğitimine katılarak sertifika almaya hak kazanan kamu kurum ve kuruluş personeline sertifikaları verildi. Programda ayrıca, “Güvenli Trafik, Güvenli Yarınlar […]

b (1) copy

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan “Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller Projesi” kapsamında düzenlenen programda işaret dili ile okunan İstiklal Marşı ilgi ile izlendi.
“Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller Projesi” kapsamında işaret dili eğitimine katılarak sertifika almaya hak kazanan kamu kurum ve kuruluş personeline sertifikaları verildi. Programda ayrıca, “Güvenli Trafik, Güvenli Yarınlar Projesi” kapsamında “Trafik ve İnsan” konulu resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.
Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü’nce hazırlanan projenin Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sertifika Dağıtım Töreni’ne Vali Necati Şentürk, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Gülistan Tuncer, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ile kursiyerler katıldı.
İşaret diliyle İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül yaptı.

b (5) copy
İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, kamusal alanda işaret dilini bilen ve etkin bir şekilde kullanan personel bulunmasını sağlanmak amacıyla hazırlanan proje ile birlikte toplam 62 personele kurs verildiğini söyledi.
Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, “Duyuru ve tanıtımı 17 Mart 2015 tarihinde Makissos Otel’de yapılan ve 4 projeden birisi olan “Sessiz Hayatlara Ses Veren Eller” projesi kapsamında işaret dili eğitimi programına 30’u Emniyet personelimiz olmak üzere ilimizin 29 muhtelif kamu kurumlarından da 33 olmak üzere toplam 62 memur, 120 saat teorik, 82 saat uygulamalı olmak üzere 202 saat ciddi bir ders programına tabi tutularak, bu eğitimi başarıyla tamamladılar. İnsanın konuşma yeteneğine sahip olmasının ne denli paha biçilmez olduğu hususu tarafınızca çok iyi biliniyor. Bilimsel tespitler insanın konuşma yeteneği ile birlikte dünyaya geldiği yönündedir. Bu yeteneği sayesinde konuşma becerisine büyüklerini bir nevi taklit ederek, bakarak ulaşırlar. Ancak muhtelif sebeplerden kaynaklı işitme engelinden dolayı konuşma eğilimini gerçekleştiremeyen insan da yaratılışında var olan konuşma yeteneği sayesinde ortaya konulan sembollerle ifade edilen işaret dilini sözlü iletişimde olduğu gibi etkin kullanabilmektedir” şeklinde konuştu.
İletişimin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Vali Şentürk, insanların duygularını, düşüncelerini, fikirlerini, hislerini anlatmak için dil gerçekten önemli olduğunu, ancak sadece konuşmanın iletişimin tek metodu, tek aracı olmadığını belirterek, “Bir hal, bir de kal dili vardır. Hal dili kal dilinden daha önemli olabilmektedir” dedi.
Vali Necati Şentürk, İşaret Dili Sertifikası almaya hak kazanan kursiyerlerin okunan İstiklâl Marşı’na işaret diliyle eşlik etmelerini beğeniyle izlediklerini söyledi.
“Sessiz Hayatlara Ses Getiren Eller Projesi”nin, işitme engelli vatandaşların kamudan alacakları hizmetin kalitesini artırmak ve rahat bir iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla hazırlandığını belirten Vali Necati Şentürk, “Sertifika alan kursiyerlerin, kursta öğrendiklerini hayata geçirmeleri gerekmektedir. İnsanların duygularını, hislerini anlatmaları için dil çok önemlidir fakat iletişimin tek yolu konuşmak değildir. Kamu kurumlarına işlemleri için gelen işitme engelli vatandaşlarımızın istek ve ihtiyaçlarının karşılanması açısından projenin önemi büyüktür. İşitme engelli vatandaşlarımızın işlemler sırasında yaşadıkları sorunları gidermek, onları sosyal hayata daha da çok bağlar. Proje ile işitme engelli vatandaşlarımızın kamusal alanda yaşadıkları iletişim sorunları en aza indirilecek, onların hizmete erişmesi kolaylaşacak, istek ve ihtiyaçları doğru bir şekilde karşılanacaktır” dedi.
Program, İşaret Dili Eğitimi ve Eğiticiliği kursunu başarıyla tamamlayanlara Vali Şentürk ve protokol üyeleri tarafından sertifikalarının verilmesi ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .