İşte Kırşehir Kale’sindeki 206 yıllık top ve hikâyesi…

İşte Kırşehir Kale’sindeki 206 yıllık top ve hikâyesi…

11.07.2017

Bundan yarım asır önce çocukluğumuzda bütün Kırşehirlilerin kim bilir kaç kere inip çıktığı, Kale Ortaokulu’nda her Kırşehirlinin okuduğu tarihi Kalemizin üzerinde yine tarihi bir topumuz var. Her Ramazan ayı geldiğinde, ya da milli bayramlarımız ve özel gün ve törenlerde Selgâh’ta oturan meşhur topçu Süleyman Ağa gelir, gündüzden çarşıdaki terzilerden topladığı kırpıntı bez parçalarını topun ağzından […]

Bundan yarım asır önce çocukluğumuzda bütün Kırşehirlilerin kim bilir kaç kere inip çıktığı, Kale Ortaokulu’nda her Kırşehirlinin okuduğu tarihi Kalemizin üzerinde yine tarihi bir topumuz var.
Her Ramazan ayı geldiğinde, ya da milli bayramlarımız ve özel gün ve törenlerde Selgâh’ta oturan meşhur topçu Süleyman Ağa gelir, gündüzden çarşıdaki terzilerden topladığı kırpıntı bez parçalarını topun ağzından elindeki büyük sopa ile iyice basar, arkadan yerleştirdiği barutla patlatırdı.
Uzun Çarşı’nın üzerini toptan çıkan çaput parçaları kaplardı. Bizler de seyrederdik uzaktan…
İftar ve sahur vakitlerini attığı topla duyuran Topçu Süleyman Ağa, Ramazan’ın bitmesine bir hafta kala çarşıdaki bütün dükkânları elindeki sopa ile tek tek dolaşır, bahşişini toplardı, tıp ki bugünkü Ramazan davulcuları gibi…
Kale’deki topla ilgili araştırmacı yazar, dostumuz Adnan Yılmaz bu konuda bana bir bilgi notu göndermiş.
Buna göre, 1811 yılında, Friedrich Krupp’un kurduğu ilk çelik fabrikasını oğlu Alfred Krupp 1856 yılında, geliştirerek çelik 9 cm. namludan dolumlu top üretti ve seri üretimini yapmıştı. O dönem Prusya. İlk çelik top kullanan ülke olmakla kalmadı 1860’larda, bu toplar Osmanlı, Avusturya-Macaristan ve Rus İmparatorlukları tarafından satın alındı.
İşte Kırşehir Kale’sinde konan ve bayramlarda ve ramazanda kullanılan bu topun üzerinde “Krupp” Markası yazan bu topta namludan doldurulur ve yiv setlidir.
Ateşleme mekanizması namlu başlangıç noktasında bir delikte barut dolumu ile mümkün oluyor.
Kırşehir’de bu top; namlu ucundan içi çaputla doldurulup sıkıştırıldıktan sonra mekanizmasında yer alan bir delikli kanalın barutla doldurulup ateşlenmesi şekliyle uzun yıllar kullanıldı.
Artık bu top yıllardır kullandığı Kale’de istirahat alındı. Çünkü artık top patlamıyor, ses bombası kullanılıyor. Kırşehir’i yönetenler sanırım bu topu Kale’deki düzenleme çalışmaları sırasında buradan kaldırıp Kırşehir Müzesi’ne naklederler.
** ŞEVKET GÜNER

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .