İşte 42 yıl önce Kılıçözü Sanayi Sitesi’ni kurarak Kırşehir’e kazandıran hemşehrilerimiz

İşte 42 yıl önce Kılıçözü Sanayi Sitesi’ni kurarak Kırşehir’e kazandıran hemşehrilerimiz

20.07.2017

Yıllar önceydi. Kırşehir’de 1965 yılında tamamlanıp 1966 yılında şehir içindeki özellikle Uzun Çarşı ve Kale Eteği’ndeki bütün esnaf ve sanatkarları binbir zorluklarla bugün yıkılmış olan Terme Caddesi’ndeki Sanayi Çarşısı’na taşınmışlardı. Aradan 10 yıl bile geçmeden bu sanayi sitesi ihtiyaca cevap veremez hale gelince, en önemlisi çarşı içinde kalması nedeniyle bir grup sanayici hemşehrimiz bir araya […]

Yıllar önceydi.
Kırşehir’de 1965 yılında tamamlanıp 1966 yılında şehir içindeki özellikle Uzun Çarşı ve Kale Eteği’ndeki bütün esnaf ve sanatkarları binbir zorluklarla bugün yıkılmış olan Terme Caddesi’ndeki Sanayi Çarşısı’na taşınmışlardı.
Aradan 10 yıl bile geçmeden bu sanayi sitesi ihtiyaca cevap veremez hale gelince, en önemlisi çarşı içinde kalması nedeniyle bir grup sanayici hemşehrimiz bir araya gelerek Kılıçözü Sanayi Sitesi Kooperatifi’ni kurmuşlardı.
Bu kooperatifin kurucuları arasında nice isimler vardı. Başkanlığını Vahit Kürkçü’nün yaptığı, daha sonraki yıllarda Kırşehir Belediye Başkanı seçilen Orhan Baycan ile Mehmet Ali Yapıcı, Mustafa Altınordu, Osman Tuna, Ahmet Aslan gibi hemşehrimizin verdikleri gayret ve çabaları unutmak mümkün değil.
İşte yukarıda anılarda kalan fotoğraf ta Kılıçözü Sanayi Sitesi’nin kurulduğu 1974 yılına ait..
Bu fotoğrafta Kılıçözü Sanayi Sitesi’nin kuruluşu yapan, temellerini atan ve tamamlanması için büyük çaba gösteren yöneticileri bir arada bulunuyor.
Fotoğrafın sol baştan itibaren muhasebeci Sırrı Keleş, tornacı Ahmet Yıldırım, tornacı Bekir Alan, demirci Vahit Kürkçü, keresteci Şıho Sarı, karasörcü Kadir Pekcan, marangoz Yaşar Güler, Emek torna-dökümcü Ahmet Aslan, Kırşehir’de çıkan onx mermer taşçılığının ilk isimlerinden olan ve 1973-1980 yılları arasında Kırşehir Belediye Başkanlığı yapan ve 10 yıl önce, yani 28 Ekim 2007 tarihinde kaybettiğimiz, değerli insan Orhan Baycan. Sağ baştaki ilk iki ismi ise hatırlayamadım. Oturan hemşehrimiz ise o yıllarda sanayi sitesi inşaatının mühendisliğini yürüten, 1989 yılında Kırşehir Belediye Başkanı seçilen ve 6 ay gibi kısa bir süre görev yaptıktan sonra geçirdiği trafik kazası sonucu 1 Kasım 1989 tarihinde vefat eden hemşehrimiz Mehmet Ali Yapıcı…
Bu hemşehrilerimizin büyük çoğunluğu aramızda yoklar. Bu hemşehrilerimiz Kılıçözü Sanayi Sitesi’nin tamamlanması, şehir içindeki sanayi sitesinden esnafların taşınması için ne büyük çabalar gösterdiklerini dün gibi hatırlıyorum.
Bugün aramızda olmayan esnaf ve sanatkâr hemşehrilerimize Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler dilerim.
** ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .