İşte 1970’li yıllardaki Ahi Stadı ve Yaşar Babuz

İşte 1970’li yıllardaki Ahi Stadı ve Yaşar Babuz

10.08.2017

1969 yılında kurulan Kırşehirspor nice yıllar başarıdan başarıya koşmuştu. Öyle ki o yıllarda Kırşehir’de futbola büyük ilgi vardı. İki haftada bir taraftarlar Ahi Stadı’nı tıklım tıklım doldurur, maç öncesi futbolcuları tek tek yanlarına çağırır ve alkışlarlardı. Öyle bugünkü gibi Ahi Stadı’ndaki maç ücretsiz değildi. Herkes biletini alır, stada girer, takımına destek verirdi. Ahi Stadı’nın duvarından […]

1969 yılında kurulan Kırşehirspor nice yıllar başarıdan başarıya koşmuştu.
Öyle ki o yıllarda Kırşehir’de futbola büyük ilgi vardı. İki haftada bir taraftarlar Ahi Stadı’nı tıklım tıklım doldurur, maç öncesi futbolcuları tek tek yanlarına çağırır ve alkışlarlardı.
Öyle bugünkü gibi Ahi Stadı’ndaki maç ücretsiz değildi. Herkes biletini alır, stada girer, takımına destek verirdi. Ahi Stadı’nın duvarından atlayarak maça girmek isteyen çocuk ve gençleri Beden Terbiyesi’nin görevlileri yaka paça stattan çıkartarak büyük bir iş yapmış olurlardı! Çünkü ben de çocukken bir defasında maça girmek için duvardan atlamıştım ve bekçi beni yakalayıp, stadın dışına atmıştı!
Hatta Amigo Cevat günler öncesi faytonla elinde davulla cadde ve sokakları, hatta kenar mahallelere giderek bütün Kırşehirlileri maça davet ederdi. Şeref tribününün tam karşısındaki tribünün müdavimlerinden ve renkli isimlerinden Galip Kaya da taraftarları coştururdu.
Galip Kaya Kırşehir’de arzuhalcilik yapardı. Binbir çeşit koleksiyonları vardı. Bu koleksiyonlardan ilginçlerini, çakmak ve tespihlerini maça getirir ve taraftarlara gösterirdi. Hem taraftarlara neşeli dakikalar geçirtir, hem de onları coştururdu. Ayağa kalkmayanı, slogan atmayanları ilginç çakmalarıyla ateşlerdi!
Ne günlerdi o günler…
Kırşehirspor yense de, yenilse de taraftar hep takımına destek verirdi. Ama o yıllarda yeşil-beyazlı formayı giyen futbolcular canla başla mücadele eder ve formalarının haklarını verirlerdi.
İşte anılarda kalan bir fotoğrafta o 1970 yıllara ait.
Kırşehirspor’un Teknik Direktörlüğünü yapan Muhittin Kımçak’ın Trabzon’dan Kırşehirspor’a kazandırdığı futbolculardan Yaşar Babuz.
Ahi Stadı tıklım tıklım…
Kırşehirspor’da o yıllarda iki Yaşar vardı. Bu nedenle taraftarlar Yaşar Babuz’a “Büyük Yaşar”, diğerine “Küçük Yaşar” derlerdi.
Yaşar Babuz Trabzon’dan Kırşehirspor’a genç yaşta transfer olmuş, Kırşehir’den evlenip, Kırşehir’e yerleşmişti. Bir de kızı vardı. 35 yaşına kadar yeşil-beyazlı ekibimize futbolcu olarak hizmet vermiş ve kaptanlığını yapmıştı. İleride sağ açık mevkiinde oynardı.
Futbolu bıraktıktan sonra bir süre Kırşehirspor’da antrenörlük bile yapmıştı. Ancak Yaşar Babuz genç yaşta geçirdiği kalp krizi sonucu 40 yaşlarında aramızdan ayrılmıştı.
Anılarda kalan ve Kırşehir’in tarihi fotoğrafçısı Stüdyo Aile’nin sahibi Arif Çoban’ın çektiği bu fotoğrafta Kırşehirlilerin Kırşehirspor’a olan ilgisini gösteriyor. O yıllarda nüfusu 50 bin olan Kırşehir’de çim bile olmayan statta kaptan Yaşar Babuz görülüyor.
Bugün Kırşehir’in nüfusu 130 bin ve Ahi Stadı’nın onda birini bile dolduramıyoruz ne yazık ki…
Bugün Bal Ligi’nde yerlerde sürünen ve bu sezon Kırşehir Belediyespor olarak Kırşehir’i temsil edecek olan Kırşehirspor’un yeniden eski günlere dönmesini, şampiyonluklar yaşayarak Ahi Stadı’nın böyle tıklım tıklım olmasını arzu ediyoruz.
Bu vesile ile genç yaşta aramızdan ayrılan ve Aşık Paşa Mezarlığı’nda toprağa verilen merhum Yaşar Babuz’a, adı geçen Amigo Cevat’a, Muhittin Kıpçak’a ve Galip Kaya’ya rahmet, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. *SALİH GÜNER



YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Mehmet yetkiner

Allah rahmet eylesin, Evet pazarları iple çekerdik. Yağmur, kar, fırtına vız gelir tırıs giderdi. Şehir yemyeşil, insanlar saygiliydi. Fakir,ama gururlu ve mutlu yaşardık. En önemlisi umut doluydu. Çünkü çocuktuk, çünkü genctik.

11.08.2017, 20:53

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .