İstanbul Havaalanı’na “Ahi Evran” isminin verilmesi teklifine Kırşehir’den tam destek

İstanbul Havaalanı’na “Ahi Evran” isminin verilmesi teklifine Kırşehir’den tam destek

05.03.2015

İstanbul’da Karadeniz’in Avrupa yakasında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında yaptırılan ve yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en lüksek yolcu kapasiteli havalimanı olacak İstanbul Havaalanı’nın adının “Ahi Evran” olmasına Kırşehir il yöneticilerinden destek geldi. 3 Mayıs 2013’de 22 milyar 152 milyon Avro’luk cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazandığı ve […]

İstanbul’da Karadeniz’in Avrupa yakasında Yeniköy ile Akpınar köyleri arasında yaptırılan ve yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en lüksek yolcu kapasiteli havalimanı olacak İstanbul Havaalanı’nın adının “Ahi Evran” olmasına Kırşehir il yöneticilerinden destek geldi.

3 Mayıs 2013’de 22 milyar 152 milyon Avro’luk cumhuriyet tarihindeki en yüksek teklifle Cengiz-Kolin-Limak-Kalyon-Mapa OGG (Ortak Girişim Grubu) kazandığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tamamlanan havalimanının ilk etabı 29 Ekim 2017 tarihinde, tamamının ise 2018 yılında bitmesi hedeflenen İstanbul 3. Havalimanı’nın adının “Ahi Evran” olması yönünde Kırşehir basınından gelen teklife Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk’ten destek geldi.

VALİ copy
Vali Necati Şentürk, Kırşehir basınının gündeme getirdiği “Ahi Evran” isminin verilmesi durumunda Kırşehir’in tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek, teklife olumlu baktığını söyledi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ise Kırşehir’in adının her geçtiği yerde olduğunu belirterek “İstanbul’a dünyanın en büyük havalimanı yapılacak olması ülkemiz insanı için gurur vericidir. Hele hele bu hava alanına Kırşehirimizle özdeşleşmiş olan Ahi Evran-ı Veli’nin verilmesinden daha da büyük mutluluk duyarız. Bu konuda Cumhurbaşkanımızdan Başbakanımızdan destek istiyoruz. İnşallah Ahi Evran’ın bu havaalanına verilir de Kırşehirimizin tanıtımına büyük katkı sağlar. Bu konuda biz de elimizden katkıyı ve girişimi yapmaya hazırız” diye konuştu.

TSO Selahattin Ekicioğlu copy
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ahi Evran-ı Veli’nin İstanbul Havaalanına verilmesinden gurur duyacaklarını belirterek “Şu an İstanbul’daki Atatürk Havaalanın var. Dileğim yeni yapılacak hava alanına da Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önderimiz Atatürk’ün verilmesidir. Ama yok yeni bir isim verilecekse Ahi Evran-ı Veli’nin adının verilmesinden yanayım. Bu konuda oda olarak biz de her türlü desteğe vermeye hazırız” dedi.

Bahamettin Öztürk copy

 

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ise şunları söyledi:
“Sosyal hayatın düzenlenmesinden iktisadi hayata ve vatan savunmasına kadar, millet olmanın tüm özelliklerini içinde barındıran Ahilik Kültürünü ve bu Kültürün Anadolu topraklarında yayılmasında birinci derece rolü olduğunu bildiğimiz, Ahilik kurumunun kurucusu, esnaf piri ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük emeği geçen manevi mihmandar Ahi Evran-ı Veli’nin adı ve anısına hürmeten Ahilik Haftası Kutlamaları Yönetmeliğine dayanılarak her yıl Kırşehir merkez olmak üzere ülkemiz genelinde 1 hafta süren etkinlikler düzenleyerek, milli kültürümüzün temel taşları olan bu değerlerimizi geniş kitlelere her yönüyle tanıtmaya çalıştık. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız himayelerinde düzenlenen etkinlikler çerçevesinde her yıl Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı, Bakan ve üst düzey bürokratlarımızı da ilimiz Kırşehir’ de ağırlama fırsatı bulduk. Kutlama programında söz alan büyüklerimizce hep Ahiliğin temel ilkeleri üzerinde durularak, toplumumuzun bütününe çok önemli mesajlar verilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan çeşitli açılışları gerçekleştirmek üzere yapmış olduğu Kırşehir ziyaretinden sonra Kırşehir’i ve Ahiliği dilinden düşürmemiş, birçok ortamda Ahilik ile ilgili önemli mesajlar verdiğini görüyor ve duyuyoruz. Aynı şekilde Siyasi parti liderleri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Devlet Bahçeli’nin ilimize yapmış oldukları ziyaretlerinde Ahilik ile ilgili çok güzel mesajlar vermişlerdir. Bu bizlerin Ahiliği nasıl bir noktaya getirdiğimizin en büyük işaretidir. Bugün Ahilik geniş kitlelerin dilinde dolaşabiliyorsa, bunda hiç şüphesin Kırşehir’de bu olayı sahiplenen herkesin başarısıdır.”
Bahamettin Öztürk konuşmasının devamında; “15 gün evvel Cumhurbaşkanlığı Sarayında katılmış olduğum toplantıda Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Sayın Necmettin Erkan tarafından İstanbul’a yapılacak 3.Havaalanı’nın adının Ahi Evran Havaalanı olması için çalışma başlattıklarını belirterek bizlerden destek istemişlerdir. Beni çok sevindiren bu haber karşısında bizlerde gerekli çalışmalarımızı başlattık. Bu olayı kesinlikle siyasi bir durum olarak görmemek gerektiğine, bütün Kırşehir’lilerin sahiplenmesi gereken bir çalışma olarak görülmesi gerektiğine inanıyorum. Kırşehir için çok önemli bir fırsat. Ahi Evran-ı Veli Hazretlerinin adının Uluslararası düzeyde tanınmışlığına çok büyük katkıları olacağına inandığım bu güzel kampanyaya taraflı tarafsız, özellikle de hiç siyasi ayrım yapılmadan destek verilmesini canı gönülden diliyorum. Toplumsal yaşamın ortak paydası olan İnsan’ı ve kardeşlik anlayışını esas alan Ahilik isminin Ülkemizin en büyük havaalanına verilmesi çok önemli bir prestij olacaktır. Ahi Evran’ ın adı 3. Havaalanına yakışacak, Kırşehir’imizin tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır. Bizler Oda Başkanlarımızla beraber yapılması gerek her ne varsa yapmaya hazırız. Kırşehir’imiz için değil elimizi, bütün vücudumuzu taşın altına koymaya hazırız” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .