İŞKUR’DAN İŞVERENLERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİ…

İŞKUR’DAN İŞVERENLERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİ…

24.03.2020

İş-Kur Kırşehir İl Müdürü Metin Ülgen Kaya açıkladı… İŞKUR’DAN İŞVERENLERE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİ… İş-Kur Kırşehir İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Covid-19) mücadelesi kapsamında istikrar kalkanı paketi kapsamında İş-Kur Kırşehir’de, işverene kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışma ödeneği hakkında bilgiler verdi. Kısa çalışma […]

İş-Kur Kırşehir İl Müdürü Metin Ülgen Kaya açıkladı…

İŞKUR’DAN İŞVERENLERE KISA
ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DESTEĞİ…

İş-Kur Kırşehir İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Covid-19) mücadelesi kapsamında istikrar kalkanı paketi kapsamında İş-Kur Kırşehir’de, işverene kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışma ödeneği hakkında bilgiler verdi.
Kısa çalışma ödeneği başvuruları elektronik ortamda alınmaya başlanıldı. Sigortalı işçi çalıştıran ve çalışma süresini kısıtlayan yada tamamen iş yerini kapatan işveren kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunabilecek.
İş-Kur Kırşehir İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, “Kısa çalışma ödeneği; İş yerlerini kapatmak zorunda kalan veya çalışma saatinde azaltmaya giden işverenlerimizin yanlarındaki sigortalı çalışan işçilerin maaş ve sigorta desteğinden ibarettir. Devletimiz, işverenin sağlığı ve güvenliği için bu müracaatları elektronik ortamda alıyor. Bizlerde görevli personelimizce destek talebinde bulunan işverene gerekli yardımları sağlıyoruz” dedi.
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede etkisini gösteren yeni tip koronavirüs mücadelesi kapsamında “İstikrar Kalkanı Paketi” kapsamında İş-Kur Kırşehir’de, işverene kısa çalışma ödeneği kapsamında çalışma ödeneğini duyurdu.
Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgiler veren İş-Kur Kırşehir İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, şunları ifade etti:
“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkede tesirini gösteren yeni tip Koronavirüs(Covid-19) hakkında Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı sonrası Koronavirüs Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi hakkında açıklanan tedbirler kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği uygulanması hususunda karar alınmıştı.
“Kısa Çalışma Ödeneği; İşyerlerini kapatmak zorunda kalan veya çalışma saatinde azaltmaya giden işverenlerimizin yanlarındaki sigortalı çalışan işçilerin maaş ve sigorta desteğinden ibarettir.
Başvuruları İlimiz genelinde, Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne elektronik posta “yoluyla yapılacak olan Kısa Çalışma Ödeneği hakkında genel bilgiler aşağıda yer almaktadır.
KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
“Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.
KISA ÇALIŞMA KAPSAMINDA HANGİ GİDERLER KARŞILANIR?
“Kısa Çalışma uygulaması kapsamında:
– İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi,
– Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi,
hizmetleri sağlanmaktadır.
İŞYERİNİN KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN YARARLANABİLMESİ İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİDİR?
“İşyerinin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilmesi İçin;
“· İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
“· İşçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte, çalışma süreleri ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması,
“· İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,
gerekmektedir.
KISA ÇALIŞMA UYGULAMASI BAŞVURULARI HANGİ KANALDAN YAPILACAKTIR?
“Başvurular her İl Müdürlüğüne elektronik posta yoluyla yapılacak olup Kırşehir İlimiz için kisacalisma.kirsehir@iskur.gov.tr adresine başvuru yapılacaktır. İşverenlerimiz ayrıntılı bilgiye ise www.iskur.gov.tr adresinden ulaşabilirler.
KISA ÇALIŞMA SÜRECİ NASIL İŞLER?
“İşverenin yapmış olduğu başvuruya ilişkin iş müfettişlerinin yaptığı uygunluk tespitinin olumlu sonuçlanması ve işyerinde çalışan işçilerin gerekli prim ödeme şartlarını taşımaları halinde, çalışmadığı süreler için işçinin kendisine İŞKUR her ayın 5’nde aylık olarak ödemeleri PTT aracılığıyla yapar.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .