İŞKUR, sahaya iniyor

İŞKUR, sahaya iniyor

25.03.2015

16 Mart-30 Nisan tarihleri arasında saha çalışması yapacak olan İŞKUR, Kırşehir işgücü piyasasının fotoğrafını çekecek…
Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü İşgücü Piyasasını araştırmak amacıyla 390 işyerini ziyaret ediyor…

İŞKUR copy

 

KIRŞEHİR Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması; eğitimin işgücü talebine duyarlılığının artırılmasına, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesine ve buna uygun politikaların geliştirilmesi hedefi doğrultusunda Kırşehir’de işgücü piyasası talep boyutunu tespit edebilmek amacıyla işverenlerle görüşecek.

İşsizliğin azaltılması ve iller bazında sektörlere göre istihdam politikalarının oluşturulması için işverenlerin talep boyutunu tespit etmek, işgücü piyasasında mevcut, geçmiş ve gelecek dönemde meydana gelen veya gelmesi beklenen mesleki değişim ve gelişimleri izlemek amacıyla işyerleri ziyaret edilerek, işgücü piyasasının ihtiyaçları yerinde tespit edilecek.
Konuyla İlgili bilgi veren İŞKUR İl Müdürü Ömer Faruk Akyol, 4904 sayılı İŞKUR Kanunu gereğince İl Müdürlüğü olarak, il düzeyinde 2015 yılı işgücü piyasasını izleme ve değerlendirme sistemini oluşturmak ve gelecekteki istihdam ve mesleki eğitim ihtiyacını belirlemek amacıyla işgücü piyasa araştırması yapılacağını açıkladı.
Akyol, 16 Mart-30 Nisan tarihleri arasında saha çalışması yaparak, 10 ve üzeri işçi çalıştıran 377 işyeri, 2 ve üzeri işçi çalıştıran 13 işyerini ziyaret ederek, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edeceklerini belirtti.
Yapılacak çalışma ile işyerlerinde anket uygulanarak, işgücünün yapısı, sektörler bazında çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları, net istihdam artışı ve net istihdam azalışı olabilecek meslekler, temininde güçlük çekilen meslekler, eleman sayısı ve teminde güçlük çekme nedenleri, işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgilerin derleneceğini ifade eden Akyol, “Bu çalışma ile birlikte Kırşehir işgücü piyasasının fotoğrafı çekilecek ve açık iş oranı hesaplanacaktır. Kırşehir ilinde sektörlerin işgücü ihtiyacı tespit edilecektir. Çalışmanın sonuç raporunda Kırşehir işgücü piyasası arz ve talep yönüyle ele alınacaktır. Aktif istihdam politikalarının, özellikle işgücü yetiştirme kurslarının tespit edilen ihtiyaçlara göre açılması planlanmaktadır” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .