İŞKUR ÖZEL SEKTÖRÜN ELEMAN SORUNLARINI TESPİT EDİYOR

İŞKUR ÖZEL SEKTÖRÜN ELEMAN SORUNLARINI TESPİT EDİYOR

13.10.2017

Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 3 Nisan-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kırşehir’de 178 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti. Piyasanın önde gelen faaliyetleri; lastik sanayi, imalat ve inşaat sektörlerinden oluştuğunu belirtilen Kırşehir İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya,Kırşehir genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 10,8’inde 180 kişilik açık iş olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. […]

Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 3 Nisan-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kırşehir’de 178 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti.
Piyasanın önde gelen faaliyetleri; lastik sanayi, imalat ve inşaat sektörlerinden oluştuğunu belirtilen Kırşehir İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya,Kırşehir genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 10,8’inde 180 kişilik açık iş olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.
Kırşehir ilinde açık iş oranı yüzde 2,4 olarak hesaplayan İŞKUR Metin Ülgen Kaya, en yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 4 ile imalat sektörü olduğunu belirlediklerini ifade etti.
Açık işi en çok olan diğer işyerleri ise sırasıyla yüzde 1,6 oranı ile toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektörü ve yüzde 0,6 ile inşaat sektörü olduğunu tespit eden Kırşehir İŞKUR Metin Ülgen Kaya, işverenlerin en çok talepte bulunduklarımesleklerinlastik üretim operatörü (motorlu taşıtlar), makineci(dikiş), lastik teknisyeni, makine bakım onarım teknisyeni, şoför-yük taşıma, yumurta paketleme işçisi, ön muhasebeci, mağaza müdürü, akaryakıt satış elemanı ve elektrik elektronik mühendisi olduğunu, açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri hesap yapabilme yabancı dil, bilgisayar kullanımı olduğunu ve işverenlerin talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR aracılığı ile eleman arandığını bildirdi.
Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 24,5’inde 237 kişinin temininde güçlük çekilirken, eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı ve konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, mesleki bilimsel ve teknik faaliyetler ile insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri meslekleri olduğunu belirten İŞKUR Metin Ülgen Kaya“Kırşehir genelinde 20+ istihdamlı işyerlerinde 226 kişilik istihdam artışı beklenmektedir. İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının % 3,1 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İmalat, İnşaat, Toptan ve Perakende Ticaret, Motorlu Kara Taşıtlarının ve Motosikletlerin Onarımı, Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri ve Eğitim mesleklerinde istihdam artışı beklenirken İnşaat Teknolojisi Teknikeri mesleğinde istihdam azalışı beklenmektedir” diye konuştu. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .