İşitsel algınızı Berard metodu ile artırın

İşitsel algınızı Berard metodu ile artırın

10.04.2015

İşitsel algıyı artırarak, bilginin alınmasını ve tutulmasını sağlayan Berard metodu, Kırşehir’de Psikolog Meral Arın tarafından uygulanıyor…

MERAL ARIN BERARD.avi_snapshot_04.02_[2015.04.10_11.17.48] copy

1960’tan bu yana dünyada ve 2004’ten bu yana Türkiye’de hizmet veren Berard Metodu, Kırşehir’de de 5 yıldır Meral Arın tarafından veriliyor.

Bir algı eğitim yönetimi olan ve herhangi bir şekilde tıbbi ya da hastalık iyileştirici bir tutum taşımayan İşitsel algı eğitimi/Berard metodu, Kırşehir’de Berard İşitsel Algı Uygulayıcısı ve Psikolog Meral Arın tarafından 5 yıldır uygulanıyor.
Kırşehir’de işitsel algı eğitimini veren tek kurum olan Kırşehir Berard İşitsel Algı Uygulayıcı Merkezi’nde verilen eğitimlerle ilgili haber ekibimize bilgiler veren Psikolog Meral Arın, yöntemin terapi ya da tedavi olmadığını, eğitim olduğunu vurguladı.

MERAL ARIN BERARD.avi_snapshot_00.11_[2015.04.10_11.19.04] copy
Meral Arın, “İşitsel Algı eğitimi diye bilinen Berard metodunun sahibi Fransız asıllı genel cerrah ve aynı zamanda kulak-burun-boğaz uzmanı Dr. Guy Berard’dır. Yaklaşık 10 yıllık bir denek çalışmasının ardından ortaya koymuştur bu metodu. 2004 yılından itibaren önce Türkiye’de Antalya’da daha sonra da diğer şehirlerde uygulanmaya devam etti. İlimizde de bu eğitimi veren tek kurum, kuruluş biziz. İşitsel algı eğitimi bilginin işlenmesine ve kullanılmasına yönelik bir gelişim yaratan, zihnin öğrenme mekanizmasını ve öğrenme gücünün artmasını sağlayan, bireyin kişisel performansını en etkili şekilde kullanmasını sağlayan bir yöntemdir. Bir terapi ya da tedavi değildir, eğitimdir özellikle belirtiyorum. Berard eğitimi işitsel durumun davranışlarımızı yönlendirdiğini savunur. Yani nasıl işitiyorsak öyle algılıyoruz. Sesleri duymamız ile dış dünyayı algılamamız bağlantılı. Algı kavramaya, kavrama da davranışlara yol açar. Kulağın algılama kalitesinin düşüklüğü tabi bu noktada öğrenme güçlüğü, iletişimde ve davranış bozukluğu gibi pek çok sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Aynı zamanda da kişinin kendi performanslarını ortaya koymasında da engel teşkil ediyor. Berard metodunun amacı öğrenmede çabuk etkili olan işitsel algıyı kuvvetlendirmek, en azından işitsel dengesizliği ortadan kaldırmak. Bu yöntemde özel bir cihaz kullanıyoruz. Bu cihaz çok özel frekansları işleyerek modüle ediyor, değiştiriyor ve bu sayede beynin her iki lobunun da öğrenmenin içine girmesini sağlıyor. İşitmenin dinlemeye dönüşmesini, bilginin daha kalıcı hale gelmesini, daha kolay öğrenilmesini sağlıyor. Bu sayede zihnimizde anlama, dikkate toplama, hafızada tutma, bilileri algı merkezinden işleme gibi becerilerin pekişmesine ve artmasına yardımcı oluyor. Bu eğitim sayesinde kulağımızın iç kulak ve orta kulakta işitme, dil ve konuşma merkezleri uyarılarak eğitiliyor. Beynin yeni sinir ağlarının örüşmesi beyinde sağlanıyor. Atıl kalmış, tembel olan hücrelerin de hareketlenmesine vesile oluyor” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .