İş dünyasından mesleki okul uyarısı

İş dünyasından mesleki okul uyarısı

25.01.2018

Kırşehir’de yüzde 35’e düşen katılım oranı nedeniyle mesleki ve teknik okullara katılımın artırılmasının eğitim sisteminin yeniden şekillendirilmesiyle olacağı öngörülüyor…

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, mesleki ve teknik okullara olan ilginin azaldığını belirterek, eğitim sisteminde piyasa taleplerinin göz önünde bulundurularak şekillendirilmesi gerektiğini bildirdi.
Mesleki ve teknik okullar ile ilgili yaptığı açıklamada, önemli tespitlerde bulunarak, yapılması gerekenlere dikkat çeken TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, mesleki okula katılım oranının yüzde 35’e düştüğünü belirtti.
Kırşehir’de mesleki ve teknik eğitim gören öğrenci sayısının 4 bin 704 olduğunu ifade eden Selahattin Ekicioğlu, mesleki okullara yönlendirme noktasında adım atılmasının gerekliliğini vurguladığı açıklamasında, şunları kaydetti:
“Ülkelerin, her alanda sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirebilmesinin yolu her şeyden önce sahip olduğu insan kaynağının niteliğinin arttırılmasına bağlıdır.
“Ülkemizin daha da gelişip ve kalkınması için; nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanması, gençlerimizin ilgi ve yeteneklerine uygun bir meslek alanında bilgi, beceri ve iş alışkanlığı kazanmaları gerekmektedir.
“Dünyada büyük bir hızla gelişen ve değişen teknoloji; yeniliklere ayak uydurma gerekliliğini de beraberinde getirmiştir. Her durumda yeniliğe adapte olabilecek ve gelişerek kalkınmanın önünü açacak genç nesiller yetiştirme görevi noktasında mesleki okullara büyük bir görev düşmektedir.
“Geçtiğimiz günlerde ilimizde yapılan ‘Mesleki ve Teknik Okullar’ ile ilgili toplantıda Kırşehir’de mesleki okullara katılım oranının % 45’ten % 35’e düştüğü, il genelinde 21 adet mesleki ve teknik okulda toplam 4 bin 704 öğrencinin olduğu bilgisi bizimle paylaşılmıştır.
“İş dünyası olarak Ahiliğin başkenti olan ilimizde gençlerimizin işsizliğe mahrum bırakılmaması, onların ilgi ve yeteneklerine göre meslek edinmeleri ve çalışma hayatı içerisine katılması için mesleki okullara yönlendirilmelerinin elzem olduğunu düşünüyor, teknolojinin büyük bir hızla gelişimi ve geleceğin dünyasının Endüstri 4.0 ile şekilleneceğinden hareketle gerek mesleki okullara katılımın arttırılması, gerekse de mevcut eğitim sisteminin yeni iş kollarına göre şekillenmesi ve planlanması açısından çalışmalara başlanmasını talep ediyor, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü katkı ve desteği sunacağımızı bildiriyoruz.”
HABER MERKEZİ



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .