“İŞ BEĞENMEYEN 5 KİŞİYİ ÇIKARDIK, 100 KİŞİ ALDIK”

“İŞ BEĞENMEYEN 5 KİŞİYİ ÇIKARDIK, 100 KİŞİ ALDIK”

09.04.2019

Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Yavuz Erence, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile basın toplantısı düzenledi, işçi çıkardıkları yolundaki iddiaları yalanladı: “İŞ BEĞENMEYEN 5 KİŞİYİ ÇIKARDIK, 100 KİŞİ ALDIK” Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, Kırşehir Şeker Fabrikası’nın Türkiye’de kapasitesini artıracak en önemli fabrika olacağını açıkladı. Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Yavuz Erence, yerel ve ulusal […]

Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Yavuz Erence, yerel ve ulusal medya temsilcileri
ile basın toplantısı düzenledi, işçi çıkardıkları yolundaki iddiaları yalanladı:

“İŞ BEĞENMEYEN 5 KİŞİYİ ÇIKARDIK, 100 KİŞİ ALDIK”

Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence, Kırşehir Şeker Fabrikası’nın Türkiye’de kapasitesini artıracak en önemli fabrika olacağını açıkladı.
Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Yavuz Erence, yerel ve ulusal medya temsilcileri ile basın toplantısı düzenledi. Bazı yazılı, görsel ve internet sitelerinde Kırşehir şeker Fabrikası’nın yüzlerce işçi çıkarıldığı iddialarını yalanlayan ve iş beğenmeyen sadece 5 kişiyle yollarını ayırdıklarını belirten Genel Müdür Erence, Kırşehir ve yöresinden 100 kişiyi de işe aldıklarını anlattı.
Fabrikayı satın alıp devraldıktan sonra bütün çalışanları toplayıp “sizin tamamınızla çalışmak istiyoruz. Hiç eleman çıkarmayacağız” dediklerini hatırlatarak sözlerine başlayan Yavuz Erence, bu konuda şunları söyledi:
“Ben eleman çıkarmayacağım dedim hiç eleman çıkarmayacağım. Tabi devlet şöyle bir imkân verdi. Dedi ki isteyen arkadaşlarımız devletin değişik fabrikalarında veya o ilde bulunan kamu kuruluşlarına geçebilirler. Özelleştirme sürecinde burada da yine bazı beyaz yaka arkadaşlarımız özellikle Kırşehir’de diğer resmi kurumlara geçtiler. Mavi arkadaşlarımız da yine devletin değişik kurumlarına ve kendi illerine gittiler. Kırşehir Şeker Fabrikası kurulduğunda tabi buraya işi bilen ustalar, ustabaşı yardımcıları lazımdı ya bunların tamamına yakını nereliymiş Yozgat’tan gelmiş, Yozgat Şeker Fabrikasından, Çorum’dan gelmiş. Aslında burada baktığımız zaman o usta, ustabaşı, yardımcısı, ustabaşı neyse o kadronun yüzde 90’ı Kırşehirli değiller. Diğer illerden daha da çoğu Yozgatlıydı. Biz hiç adam çıkarmayacağız dedik. Burada taşeronda çalışan arkadaşımızı İdari İşler Şefi yaptık. haberleşme şefi yaptık, muhaberat şefi, şeker ambar şefi yaptık. Burada kaç tane taşeron vardı? 20 tane mi, 15 tane mi taşeron vardı. O taşeron değişik elemanlar falan şu taşeron, filan şu taşeron onların tamamını kaldırdık. Diğer özelleşen fabrikalar taşerona devam ettiler. Ben şunu yaptım yani taşeron ne demek hepsi fabrikada çalışmıyor mu Şeker Fabrikasında çalışıyor. O zaman niye bunun adı taşeron bunun adı fabrika bunların tamamını kadromuza alalım. Bizim elemanımız öyle de bizim elamanımız böyle de bizim elemanımız tamamı bizim kadromuza geçirdik. 270 civarında çalışanımız var şuanda kampanya da bu daha da artıyor biliyorsunuz. Ve eleman çıkarmadık diyoruz. Ve çıkarmadım. Hakikaten çıkardık mı 5 tane eleman çıkardık. Bunlar da çalıştıkları yeri ve iş beğenmedikleri için ayrılmak istedikleri için ayırmak durumunda kaldık. Bunların tamamının da tazminatı verdik. Hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatını. Hatta bir arkadaşımız için dünya kadar siyasileri de araya koydu. İşin doğrusu bu da aslında arkadaşlar ben gerekçesini anlatınca dediler ki yapacak bir şey yok. Yani iş beğenmeyen adamla biz iş yapamayız.
“Ne kadar adam almışız? Taşeronu aldıktan sonra elemanımız yetmemiş 100 küsur tane eleman almışız. Nereden almışız tamamını Kırşehir’den almışız. Bizim burada daha önce staj yapıp kabiliyetli olanlar veya işte yakın köylüler çiftçi çocuklara tamamında getirmişiz. Ya biz bunu burada şeyi getirip te ben Erzincanlıyım burada bir tane Erzincanlı olan var mı diye sorarsanız ben varım başka yok. Bizim dışarıdan eleman getirme gibi bir durumumuz yok. Yörenin insanlarıyla biz bu işi yapacağız. Tabi öncelikle bizim işimiz çiftçiyle çiftçiyi gezdik. Araziyi gezdik. Ne kayıp var, ne kuyruk var. Ne devlette elemanlar tarlaya çıkmış. Sonuçta devletin yazdığı rakamdan 50 bin ton eksik pancar. Biz ne yaptık nerede bu yörede fazla pancar eken varsa birilerine satmak üzere eken varsa tamamını kayıt altına aldık. Ve onların pancarını alarak kampanyaya götürdük. Kampanya da ne yaptık arkadaşlar bu merkez çiftçilerine nakliye verilmiyormuş bununla o kadar çok uğraşmışlar ki siyasiler falanlar filanlar devlet onlara verememiş. Yani bunun anlamı şu Mucur’un köyüyle merkezin köyü yan yana arada bir kilometre var. Mucur’un köyündeki adam buraya getiriyor nakliye bedeli almıyor, merkezin hemen yanındaki köy getiren alamıyor. Adam diyor ki kardeşim Mucurun köyünden veriyorsun bana niye vermiyorsun bunların tamamını kilometre başı yaparak herkese nakliye bedeli ödedik ve insanlar inanılmaz mutlu oldu. Türkiye’de ilk uygulamayı biz yaptık.”
Genel Müdür Yavuz Erence, geçen sene 4 bin 500 ton civarında pancar işlediklerini ve iyi eleman kullanarak, iyi bakım yaparak fabrikanın kapasitesini artırdıklarını da anlatarak, “Gelecek sene çok iyi bir yatırım yapacağız. Buranın kapasitesini 8 bin tona çıkaracağız. Çok ciddi yatırımlar var. Yurtdışından bağlantılar var. 20 milyon lira gibi rakamla yurtdışı ile bağlantı yapmak için komple bir fabrikayı elden geçiriyoruz” dedi.
“TEFECİLİĞİ BİTİRDİK”
Kırşehir’de tefeciliği de bitirdiklerini anlatan Erence, “Şöyle bir adaletsizlik var. İnsanlara fabrika çok fazla kota vermiş. Biraz da hatır, gönül işi olmuş. Adam eczacılık yapıyor. 5 bin ton kotası var ama hayatımda hiç tarla ekmemiş. Devlette bunu kontrol etmiyor. Vatandaş hasada yakın geliyor. Birilerine daha az para veriyor. Biz tefeciliği bitirdik. Ekmeyen adam üzerinden bütün kotaları aldık, ekene dağıttık” diye konuştu.
Şeker Fabrikalarının özelleştirmesi ile ilgili de değinen Yavuz Erence, “Kırşehir’de çiftçide memnun, nakliyecisi de memnun. Her hafta personellerimiz gidiyor tarlaları ölçüyorlar” dedi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .