“İnsanı yaşatmayan vergi devleti nasıl yaşatsın?”

“İnsanı yaşatmayan vergi devleti nasıl yaşatsın?”

06.10.2017

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, MTV’de yapılacak artışın aşağı çekilmesi çalışmasını doğru fakat yetersiz bulduklarını ifade ederek, “Bu çalışmanın kapsamında gelir vergisine ilişkin bir çalışma yapılmamasını ise hem adaletsizlik hem de duyarsızlık olarak görüyoruz” dedi. Açıklanan ve yeniden değerlendirilmesi gündemde olan Orta Vadeli Program hakkında bir açıklama yapan Oktay Cebeci, “Esasen Orta […]

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, MTV’de yapılacak artışın aşağı çekilmesi çalışmasını doğru fakat yetersiz bulduklarını ifade ederek, “Bu çalışmanın kapsamında gelir vergisine ilişkin bir çalışma yapılmamasını ise hem adaletsizlik hem de duyarsızlık olarak görüyoruz” dedi.
Açıklanan ve yeniden değerlendirilmesi gündemde olan Orta Vadeli Program hakkında bir açıklama yapan Oktay Cebeci, “Esasen Orta Vadeli Program’daki artışların makul seviyeye çekilmesi yönünde değil, Orta Vadeli Program’daki vergi artış hamlelerinin bütünüyle geri çekilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
“Orta Vadeli Program’da başta gelir vergisi ve MTV olmak üzere çeşitli vergilerde oran artışı öngörülmüştü” diyen Cebeci şunları söyledi:
“Bu kapsamın 2018 yılına mahsus olacağı açıklaması ile gündeme düşen bu vergi artışlarında, çalışanların gelir vergisinin 3. diliminde yüzde 27 oranının 3 puan (yüzde 11) artırılarak yüzde 30’a yükseltileceği de belirtilmişti. Söz konusu artışlara dönük toplumun genelinden verilen tepkilerle örtüşecek şekilde, Konfederasyonumuzca ‘Orta Vadeli Program Memuru Hedef Almamalı’ başlığıyla tepkimizi kamuoyuna duyurmuştuk. Aynı açıklamada bu artışların yasal düzlemde gerçekleşmesine ilişkin çalışmalara ve çabalara sessiz kalmayacağımızı da dile getirmiştik. Bizim ve toplumun verdiği bu tepkinin bir sonucu olarak yetkililerce konunun Bakanlar Kurulu’nda yeniden değerlendirildiği ve makul oranlara çekilmesi için Maliye Bakanlığı’nca çalışma yapılacağı açıklaması yapıldı. Fakat gerek bu açıklamanın gerekse bu kapsamdaki çalışmanın MTV ile sınırlı olduğu anlaşılmaktadır. Bir başka ifadeyle, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu gelir vergisi mükelleflerinin 3. dilimde ödeyecekleri oranın yüzde 30’a yükseltilmesi iradesinden vazgeçilmediği görülmektedir. MTV’de yapılacak artışın aşağı çekilmesi çalışmasını doğru fakat yetersiz, bu çalışmanın kapsamında gelir vergisine ilişkin bir çalışma yapılmamasını ise hem adaletsizlik hem de duyarsızlık olarak görüyoruz.”
“Esasen orta vadeli programdaki artışların makul seviyeye çekilmesi yönünde değil, orta vadeli programdaki vergi artış hamlelerinin bütünüyle geri çekilmesi gerekiyor. Siyasi iradenin MTV’ye dönük çalışma yapıp, gelir vergisine ilişkin adım atmamasını; bir yönüyle sermayenin gelir kaybını engelleme, emeğin ise gider artışını ve gelir kaybını önemsememe olarak değerlendiriyoruz. Eşyadan alınan vergi düşürülürken, emekten alınan verginin yükseltilmesinin ya da düşürülmemesinin, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ kurgusu ile nasıl örtüştürüldüğü konusundaki merakımızın giderileceğini umuyoruz. Diğer taraftan, gelir vergisindeki artışa ve bu nedenle kamu görevlilerinin maaşlarındaki azalışa sessiz ve tepkisiz kalmamızı kimse beklememeli, emeğin gelirini azaltma yönündeki adımlardan vazgeçilmelidir.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .