İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (9)

İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (9)

16.10.2017

Burhan Güngör   İletişim kültürel,  siyasal, ekonomik organizasyonlarda sinir dokusu sistemi gibi kanallar arasında koordinasyonu sağlayan bir beton gibidir. Bu kanalların birinde tıkanma veya mesajların yanlış anlaşılması durumunda iletişim kopar ve bütün emekler boşa gider. Bunu biraz açarsak buna bedenimizdeki kan dolaşımını örneğini verebiliriz. Sağlıklı ve istikrarlı bir yaşam sürmemiz için vücudumuzda dolaşan kanın kalbimiz […]

Burhan Güngör

 

İletişim kültürel,  siyasal, ekonomik organizasyonlarda sinir dokusu sistemi gibi kanallar arasında koordinasyonu sağlayan bir beton gibidir. Bu kanalların birinde tıkanma veya mesajların yanlış anlaşılması durumunda iletişim kopar ve bütün emekler boşa gider. Bunu biraz açarsak buna bedenimizdeki kan dolaşımını örneğini verebiliriz.

Sağlıklı ve istikrarlı bir yaşam sürmemiz için vücudumuzda dolaşan kanın kalbimiz tarafından düzenli bir şekilde pompalanması gerekir. Organlarımıza temiz kan taşıyan bir damarın tıkanması durumunda hayatımız altüst olabilir. 

İletişimi yaşamamız için aldığımız havaya benzetebiliriz.  İnsanlar günlük yaşamında iletişimin farkında olmadan düzeni veya düzensiz bir iletişim kurarlar. Alışveriş için gittiği bir markette tezgahtar veya kasiyer ile, dolmuşa, otobüse bindiğinde şoför ile, evde çocukları ile, işyerinde arkadaşları ile devamlı şekilde iletişim kurarlar. Bu yapılan iletişimi, bilinçsiz şekilde kurallara uyulmadan yapılan bir iletişim olarak niteleyebiliriz. Yaptığımız iletişimin kanallarını, bu kanalların fonksiyonlarını bilir ve bu kanallara uygun bir iletişim yaparsak hem günlük yaşantımızda, hem de iş hayatında çok başarılı ve verimli sonuçlar alabiliriz. Bu iletişim kanallarından kaynağı (Vericiyi) ve mesajı  önceki yazımızda izah etmiştik Bugün de  diğer iletişim kanalarından kanal hakkında bilgi vereceğiz.

  Kanal,  mesajı hazırlayan kaynak ( verici) alıcıya bu mesajını seçeceği bir yolla ulaştırması gerekir. Kısaca kanalı, mesajın alıcıya iletildiği bir yol veya araç olarak tanımlayabiliriz. Bunlar yazılı, sözlü, veya sözsüz (görsel) işitsel araçlar olabilir. Bu araçlardan hangisi  hazırlanan mesajı en kısa zamanda ve anlaşılır şekilde alıcıya ulaştırılacaksa  kaynak (Mesajı gönderen) bunlardan birini seçer. İletişimin başarılı olması için mesajın iletileceği  kanal çok önemlidir. Okuma yazması olmayan bir kişiye gönderilen bir mesaj uygun kanal değildir. O kişi için en uygun kanal telefon olmalıdır. Yine seçilen kanalın iletişimin etkinliğini arttırabilen bir kanal olması iletişimden beklenen amacı daha çok sağlayacaktır. Bu yolla gönderilen mesajın etkisi yayılarak devam edecektir. Mesajın hem gözümüze, hem de kulağımıza birden aynı anda gelmesi (yansıması) iletişimden beklenen faydayı sağlayacaktır. Günümüzde bu yolu siyasiler görsel ve işitsel araç olan Televizyonu çok kullanıyorlar.

 Mesaj kanalsız düşünülemez. Kanalı belirleyen kaynak yani mesajı hazırlayan kişidir. Hazırladığı mesajı nasıl ve hangi yolla seçeceğine önceden karar vermelidir. Yukarıda verdiğim örnekte olduğu gibi kaynak yanlış bir yol seçerse, alıcıdan beklediği olumlu veya olumsuz bir geribildirim gelmeyecektir.

 Gelecek yazımda kanal ile gönderilen mesajlara günümüzde çok rastlanan örnekler vererek iletişim konusu ve devamında reklamcılık konularına devam edeceğim.

   

   KAYNAKÇA    (1) Prof. Dr. Zeyyat SABUNCUOĞLU

                          (2) Öğr. Görv. Hasan KIRMIZIYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .