İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (8)

İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (8)

09.10.2017

BURHAN GÜNGÖR Kırşehir’de artık havalar soğudu, park ve bahçeler boşalmaya başladı. Hemşehrilerimiz kışlık yiyecekleri hazırlamaya başladı, dolaplardaki kışlıklarını çıkarıp giymeye başladı. Ben bugünkü yazımda da insanı ilişkilerde iletişimin önemine değinmeye devam edeceğim. İletişim kültürel, siyasal, ekonomik organizasyonlarda sinir dokusu sistemi gibi kanallar arasında koordinasyonu sağlayan bir beton gibidir. Bu kanalların birinde tıkanma veya mesajların yanlış […]

BURHAN GÜNGÖR

Kırşehir’de artık havalar soğudu, park ve bahçeler boşalmaya başladı. Hemşehrilerimiz kışlık yiyecekleri hazırlamaya başladı, dolaplardaki kışlıklarını çıkarıp giymeye başladı.
Ben bugünkü yazımda da insanı ilişkilerde iletişimin önemine değinmeye devam edeceğim.
İletişim kültürel, siyasal, ekonomik organizasyonlarda sinir dokusu sistemi gibi kanallar arasında koordinasyonu sağlayan bir beton gibidir. Bu kanalların birinde tıkanma veya mesajların yanlış anlaşılması durumunda iletişim kopar ve bütün emekler boşa gider. Bunu biraz açarsak buna bedenimizdeki kan dolaşımını örneğini verebiliriz. Sağlıklı ve istikrarlı bir yaşam sürmemiz için vücudumuzda dolaşan kanın kalbimiz tarafından düzenli bir şekilde pompalanması gerekir. Organlarımıza temiz kan taşıyan bir damarın tıkanması durumunda hayatımız altüst olabilir. İletişimi yaşamamız için aldığımız havaya benzetebiliriz. İnsanlar günlük yaşamında iletişimin farkında olmadan düzeni veya düzensiz bir iletişim kurarlar. Alışveriş için gittiği bir markette tezgahtar veya kasiyer ile, dolmuşa, otobüse bindiğinde şoför ile, evde çocukları ile, işyerinde arkadaşları ile devamlı şekilde iletişim kurarlar. Bu yapılan iletişimi, bilinçsiz şekilde kurallara uyulmadan yapılan bir iletişim olarak niteleyebiliriz. Yaptığımız iletişimin kanallarını, bu kanalların fonksiyonlarını bilir ve bu kanallara uygun bir iletişim yaparsak hem günlük yaşantımızda, hem de iş hayatında çok başarılı ve verimli sonuçlar alabiliriz. Bu iletişim kanalların birincisi olan Kaynağı (Vericiyi) önceki yazımızda izah etmiştik Bugün de diğer iletişim öğelerinden mesaj (ileti) irdeleyelim.
Mesaj: Düşünce, duygu veya bilginin kaynak tarafından kotlanmış biçimi olarak tanımlanan mesajı bir şeyi aktarmayı, iletmeyi isteyen kaynağın ürettiği sözel, görsel ve işitsel simgelerden oluşmuş somut bir üründür.(1)
Burada mesajın dili alıcı tarafından zorlanmaksızın anlaşılabilir, açık, net ve kesin bir nitelik taşıması gerekir. Bu nedenle mesajı hazırlayan verici alıcının algılaması, zeka ve kültür gibi özelliklerine özen göstermelidir.(2)
Mesaj genellikle bir duygu ve fikirden oluşur. Bu açıdan duygu ve düşünce aktarmaya yarayan her eylem ve eylemsizlik de bir mesajdır. Mesaj, günlük bir selamlaşma veya daha karışık bir rapor olabilir. Mesaj, bir işaret veya resim olabilir. Mesaj, Giyim kuşam, kıyafet şekli ve rengi, saç bıyık şekli, yürüyüş biçimi, hareket veya hareketsizlik olabilir(3)
İletişimde mesaj etkendir. Kaynak ve alıcı mesajın yönünü belirler. Mesajın gidiş yönü alıcıyı (hedefi) geldiği yön ise kaynağı gösterir. Mesaj kaynak ve alıcı arasında kesintisiz bir biçimde gider ve gelir. Geri bildirim sürecinde kaynak alıcı, alıcı kaynak konumuna gelir.
Mesaj, kaynağın yüklemiş olduğu anlamı taşıyan bir araçtır. Anlamın kaynaktan geldiği şekilde doğru anlamlandırılması kaynak ve alıcının ortak başarısıdır. Çünkü kaynak, mesajı doğru kotlamış ve alıcı da kotları doğru çözmüştür. Kaynak mesajını hazırlarken alıcının bilgi, kültür seviyesini önceden bilmesi gerekir. İlkokul mezunu bir alıcıya üniversite mezunu bir kişinin anlayacağı jargon kelimelerden oluşan bir mesaj gönderse alıcı, kendisine genel mesajın gereğini yapamaz. Onun için mesaj hazırlama safhası çok önem arz eder Bu konuya devam edeceğiz.

KAYNAKÇA; (1 ) PROF. Dr. Gönül Gülay BUDAK
(2) Prof. Dr. Zeyyat SABUNCUOĞLU
(3) Öğr. Görv. Hasan KIRMIZIYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .