İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (7)

İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (7)

26.09.2017

Burhan Güngör İletişim kültürel, siyasal, ekonomik organizasyonlarda sinir dokusu sistemi gibi kanallar arasında koordinasyonu sağlayan bir beton gibidir. Bu kanalların birinde tıkanma veya mesajların yanlış anlaşılması durumunda iletişim kopar ve bütün emekler boşa gider. Bunu biraz açarsak buna bedenimizdeki kan dolaşımını örneğini verebiliriz. Sağlıklı ve istikrarlı bir yaşam sürmemiz için vücudumuzda dolaşan kanın kalbimiz tarafından […]

Burhan Güngör

İletişim kültürel, siyasal, ekonomik organizasyonlarda sinir dokusu sistemi gibi kanallar arasında koordinasyonu sağlayan bir beton gibidir. Bu kanalların birinde tıkanma veya mesajların yanlış anlaşılması durumunda iletişim kopar ve bütün emekler boşa gider. Bunu biraz açarsak buna bedenimizdeki kan dolaşımını örneğini verebiliriz.
Sağlıklı ve istikrarlı bir yaşam sürmemiz için vücudumuzda dolaşan kanın kalbimiz tarafından düzenli bir şekilde pompalanması gerekir. Organlarımıza temiz kan taşıyan bir damarın tıkanması durumunda hayatımız altüst olabilir.
İletişimi yaşamamız için aldığımız havaya benzetebiliriz. İnsanlar günlük yaşamında iletişimin farkında olmadan düzeni veya düzensiz bir iletişim kurarlar. Alışveriş için gittiği bir markette tezgahtar veya kasiyer ile, dolmuşa, otobüse bindiğinde şoför ile, evde çocukları ile, işyerinde arkadaşları ile devamlı şekilde iletişim kurarlar. Bu yapılan iletişimi, bilinçsiz şekilde kurallara uyulmadan yapılan bir iletişim olarak niteleyebiliriz. Yaptığımız iletişimin kanallarını, bu kanalların fonksiyonlarını bilir ve bu kanallara uygun bir iletişim yaparsak hem günlük yaşantımızda, hem de iş hayatında çok başarılı ve verimli sonuçlar alabiliriz. Bu iletişim kanalların birincisi Kaynak (Verici) Mesajı gönderen kişidir.
Kaynak (Mesajı gönderen): Bir duygu, düşünce ve fikri olan ve bunları paylaşma durumunda olan kişi veya canlıdır. Kaynak mesajı ileten kişidir. Bir anda bir veya birçok kaynak olabilir. Bir canlının kaynak olarak kabul edilmesi için, bir alıcıyı fark etmesi veya alıcı tarafından fark edilmesi gerekir. Tek taraflılık tek yönlü iletişim başlatırken, karşılıklı farkına varma ve karşılıklı mesaj alış verişi çift yönlü ve gerçek anlamda iletişim başlatır. Bu aşamada göndericinin saygınlığı ve güvenirliği yüksek ise, kaynaktan gelen mesaj daha kolay kabul edilmektedir. İletişimin başarısında ve etkin iletişim kurmada kaynağın sorumluluklarını şöyle sıralayabiliriz.
a) Alıcıya uygun, açık ve kolay anlaşılır mesajları oluşturmak.
b) Mesajı en iyi ve etkili olacak yolla (kanalla) alıcıya ulaştırmak
c) Geri bildirimleri doğru algılamak ve değerlendirmek
Buna göre, kaynağın temel görevi mesajı, alıcıya doğru şekilde ulaştırmak ve mesajın kendi algıladığı biçimde anlaşılmasını sağlamaktır. Bu nedenle kaynak bilgili, becerikli, yaratıcı, iyi niyetli, Samimi, paylaşımcı, doğal, empatik, dikkatli vb. birçok olumlu özelliklere sahip olmalıdır.(1)
Haftaya iletişim konusuna devam edeceğim.
(1)Kaynakça: Prof. Dr. Zeyyat SABUNCUOĞLU
Öğr. Görv. Hasan KIRMIZIYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .