İNSANİ İLİŞKİLERDE İLETİŞİMİN ÖNEMİ (5)

İNSANİ İLİŞKİLERDE İLETİŞİMİN ÖNEMİ (5)

07.09.2017

Günümüzde iletişimin ne kadar önemli olduğunu hayatta yaşadığımız tecrübelerle biliyoruz. Bir saat, bir gün, bir ay veya bir sene önce çevremizle kurduğumuz iletişimin kalitesine göre çok pişmanlık duyacağımız gibi. Bu ilişkiden dolayı da çok iyi duygular içerisinde olabiliriz. Günümüzde iletişimin en büyük aracı akıllı telefonlar, Kırşehir sokaklarında gördüğümüz gibi her yaştan insanın elinde ve bazen […]

Günümüzde iletişimin ne kadar önemli olduğunu hayatta yaşadığımız tecrübelerle biliyoruz.
Bir saat, bir gün, bir ay veya bir sene önce çevremizle kurduğumuz iletişimin kalitesine göre çok pişmanlık duyacağımız gibi.
Bu ilişkiden dolayı da çok iyi duygular içerisinde olabiliriz.
Günümüzde iletişimin en büyük aracı akıllı telefonlar, Kırşehir sokaklarında gördüğümüz gibi her yaştan insanın elinde ve bazen bu durum yüz yüze konuşmaların yapılamamasına neden olabiliyor. İletişim araçlarından mektup artık hiç kullanılmayan bir araç oldu.
Bu girişten sonra iletişim en önemli araçlarından yazının bulunması konulu yazımıza geçen haftadan kaldığı yerden devam edelim.
Önceki yazılarımızda yazının ilk defa Sümerler (ön Türkler) tarafından bulunduğunu ve aynı çağda yaşayan Mısırlıların Nil nehrinin taşma zamanını belirlemek için sembol ve işaretlerle kendilerine özgü bir çivi yazısı geliştirdiklerini belirtmiştik. Bulunan bu çivi yazısının taşlara yazılması çok zor olduğundan Nil nehri boyunca yetişen Papirüs bitkisi (Kamış) üzerine yazıların yazıldığı bir madde olarak ortaya çıktığını geçen yazımızda belirtmiştik.
Daha sonra Papirüsün üzerine yazılan metinlerin silinmesi ve çabuk yıpranması neticesinde hayvan derilerinin kurutulması ve işlenmesi yoluyla elde edilen parşömen adı verilen malzeme elde edilmişti. Bunun kullanması neticesinde Hıristiyanlığın yaygınlaştığın ve kiliselerin siyasal otoritelerin üzerinde etkinliğinin arttığını belirterek yazının icadına gelmiştik.
Bugün kullandığımız en önemli yazı malzemesi olan kağıdın M.S. 105’lerde Çin’de bulunduğu bilinmektedir. Selülozik malzemenin sıvı haline getirilip, tel elek üzerinde keçeleştirilmesi ile elde edilen kağıt, sanayi devrimine kadar oldukça pahalı bir yazı malzemesi olarak kalmıştır. Ancak ipek, papirüs ve parşömene oranla daha ucuzdu. Kağıdın Çin’de yaygın kullanımı, çok geniş bir biçimde en uzak birimlere kadar merkezileşmeden kaynaklanmıştır. Çin’de büyük ölçüde sulama sisteminin kurulması ve işletilmesi ihtiyacı yanında bilimsel, bürokratik, yıllık planlama ve toprak sahipliğinin kaybedilmesi gibi ihtiyaçlar büyük ölçekli bir yönetim yapısının kurulmasına yol açmıştır. Sistemin iletişim vasıtası da kağıt olmuştur.
Kağıt üretimi, Müslümanlar tarafından batıya tanıtılmıştır. Onlar kağıt üretimini Bağdat’ta yapmayı tercih etmişlerdir. Bunun en önemli nedeni Mısır’ın papirüs stoklarına ulaşmaktaki kağıdın zorluklardır. Kağıdın kullanılmaya başlanması Harun El Reşit (787-809) zamanında olmuş daha sonra Avrupa’ya geçmiştir. Abbasiler döneminde Yunanca, Farsça ve pek çok dildeki yapıtlar Arapçaya kağıt üzerinde tercüme edilmiştir. Eski Yunan yapıtları Araplar aracılığıyla Avrupa’ya geçmiştir. (1)

(1) Kaynakça: Prof. Dr. Haluk GERAY “İletişim ve Teknoloji”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .