İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (4)

İnsani ilişkilerde iletişimin önemi (4)

21.08.2017

Burhan Göngör Günümüzde iletişimin ne kadar önemli olduğunu hayatta yaşadığımız tecrübelerle biliyoruz. Bir saat, bir gün, bir ay veya bir sene önce çevremizle kurduğumuz iletişimin kalitesine göre çok pişmanlık duyacağımız gibi. bu ilişkiden dolayı da çok iyi duygular içerisinde olabiliriz Bu girişten sonra iletişim en önemli araçlarından yazının bulunması konulu yazımıza geçen haftadan kaldığı yerden […]

Burhan Göngör

Günümüzde iletişimin ne kadar önemli olduğunu hayatta yaşadığımız tecrübelerle biliyoruz. Bir saat, bir gün, bir ay veya bir sene önce çevremizle kurduğumuz iletişimin kalitesine göre çok pişmanlık duyacağımız gibi. bu ilişkiden dolayı da çok iyi duygular içerisinde olabiliriz
Bu girişten sonra iletişim en önemli araçlarından yazının bulunması konulu yazımıza geçen haftadan kaldığı yerden devam edelim. Önceki yazılarımızda yazının ilk defa Sümerler (Ön Türkler) tarafından bulunduğunu ve aynı çağda yaşayan Mısırlıların Nil nehrinin taşma zamanını belirlemek için sembol ve işaretlerle kendilerine özgü bir çivi yazısı geliştirdiklerini belirtmiştik. Bulunan bu çivi yazısının taşlara yazılması çok zor olduğundan Nil nehri boyunca yetişen Papirüs bitkisi (Kamış) üzerine yazıların yazıldığı bir madde olarak ortaya çıktığını geçen yazımızda belirtmiştik. Bu konuya kaldığımız yerde devam edelim.
Tarihte görülen bir başka yazı malzemesi de parşömen olmuştur. Nil nehri kenarlarında yetişen papirüs (kamış yaprağı) Mısırdan ihraç edilmekteydi Mısır’da yaşanan gelişmeler papirüs ihracatın düşmesi ile sonuçlandığında sorunlar ortaya çıkıyordu. Parşömense hayvan derisinin kurutulması ve işlenmesiyle elde edildiği için daha geniş coğrafyalarda kullanılabilirdi. Papirüs rulolar haline getirilerek saklanabilmekteydi ve saklama süreleri kısıtlıydı.
Parşömense özellikle saklama, arşivleme ve yeniden başvuru kaynağı olarak kullanmaya uygundu. Parşömenin en önemli etkisi, Hıristiyanlığın diğer dinlere üstünlük sağlamasına yardımcı olmasıdır. Roma İmparatorluğun gelişmesi bunun tipik bir örneğidir. Parşömen, yerinden yönetim ve toprak kökenli yayılmacılığı desteklemiştir. Bu teknolojinin ürettiği ve dağıtıldı manastırlar değişik olarak kırsal, kendi kendine yeterli toplumsal örgütlenmelerdi.
Manastırların kendi aralarında kurdukları ağlar, Batı Avrupa’da güçlü bir kilise örgütlenmesine yardımcı olmuştur. Çeşitli yazı biçimlerinin, din ve diğer bilgilerin bu ağlarda akışı yoluyla önemli bilgi tekeli yapısı oluşturmuşlardır. Bu yolla büyük emlaklar kazanmış ve önemli siyasal güç oluşturmuşlardır. Kiliselerin oluşturduğu bilgi tekeli, kağıdın gelmesiyle kırılmaya başlamıştır.(1)
Gelecek yazımızda günümüz iletişim çağının en önemli malzemesi olan kâğıdın bulunması (icadı) ve diğer gelişmelere yer vereceğim.

(1)Kaynakça: Prof. Dr. Haluk GERAY “İletişim ve Teknoloji”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .