İlkyardım eğitimleri devam ediyor

İlkyardım eğitimleri devam ediyor

13.02.2018

ÜLKEMİZDE devlet ve toplum tarafından yeni yeni fark edilmeye başlanan ilkyardım ve önemine ilişkin ilimiz Kırşehir’de eğitim faaliyetleri gerçekleştiriliyor. 17 Ağustos 1999 Marmara depremi ülkemizde ilkyardım uygulamaları konusundaki eksikliği görmemize neden olurken, Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde yapılan yasal düzenlemeler de ilkyardım eğitimi konusunda yasal zorunlulukları getirdi. Tolumda bilinçli, ilkyardım eğitimi almış kişilerin bulunmasının hem […]

ÜLKEMİZDE devlet ve toplum tarafından yeni yeni fark edilmeye başlanan ilkyardım ve önemine ilişkin ilimiz Kırşehir’de eğitim faaliyetleri gerçekleştiriliyor.
17 Ağustos 1999 Marmara depremi ülkemizde ilkyardım uygulamaları konusundaki eksikliği görmemize neden olurken, Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde yapılan yasal düzenlemeler de ilkyardım eğitimi konusunda yasal zorunlulukları getirdi.
Tolumda bilinçli, ilkyardım eğitimi almış kişilerin bulunmasının hem kendi çevrelerine faydalı olmalarını sağlamak, hem de Sağlık Bakanlığı tarafından yaygınlaştırılmış olan 112 Ambulans hizmetinin doğru olarak yönlendirilmesini sağlama veya boşuna çağrılmasının önüne geçmekte ki etkisine dikkat çekilirken, Kırşehir’de Sağlık İl Müdürlüğü tarafından planlanan ilkyardım eğitimleri de devam ediyor.
Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü koordinesinde Kırşehir il ve ilçe merkezlerinde görev yapan Jandarma trafik ve asayiş timlerine sertifikalı ilkyardım eğitimleri verildi.
Sağlık İl Müdürlüğü eğitmenleri tarafından İl Müdürlüğü eğitim salonunda ilkyardım eğitimlerinin devam edeceği bildirilirken, ilkokul mezunu olan herkes Sağlık Bakanlığı onaylı İlkyardım Eğitim Merkezlerinden 16 saatlik temel İlkyardım Eğitimi alarak Sağlık İl Müdürlüğü’nün yaptığı sınava girerek ilkyardımcı olabiliyor. Sınavda başarılı olanlar üç yıl geçerli olan İlkyardımcı Sertifikası ve kimlik kartı sahibi olurken, 3 yılın sonunda 8 saatlik tekrar eğitimine katılarak sertifika ve kimlik kartlarının geçerliliğini üç yıl daha uzatabiliyorlar.
İLK YARDIMIN ÖNEMİ
Hayat kurtarmaya ya da olası tehlikeleri en aza indirgemeye yönelik bu işlemin öneminin geniş kitleler tarafından bilinmesi gerekiyor. Özellikle ülkemizde trafik kazaları ve doğal afetler gibi öngörülemeyen ani kazalar sıklıkla meydana geldiğinden ilk yardım eğitimi daha çok önem kazanıyor.
Öncelikle, ilk yardım eğitimlerine daha geniş katılımlar sağlanması gerektiği en önemli noktadır. Ülkemizde çok az sayıda kişi, acil müdahale gerektiren durumlarda neler yapılabileceğini biliyor. Çoğu kişi gerek sürücü belgesi eğitimlerinde, gerekse diğer eğitimlerde ilk yardım öğrenmiş olmasına rağmen, ülkemizde yaşanan kaza oranı sıklıkları göz önünde bulundurulduğunda bilinçli ve kuralları iyi özümsemiş kişi sayısının yetersiz kaldığı görülüyor.
İlk yardım konusunda dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, ilk yardım uygulamalarının bu konuda gerekli eğitimi almış kişilerce yapılması gerektiği. Müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için bilinçsiz uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gerekiyor. Aksi takdirde, hasta iyileşmeden çok, kötüleşme ile yüz yüze kalabiliyor. Yapılabilecek en doğru hareket, hastaya ilk yardım alanında eğitimli bir bireyin gerekli ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi ve ardından ambulans ve sağlık personelinin gelişini beklemek.
İlk yardımın daha geniş kitleler tarafından öğrenilmesi ve ilk yardım yapan kişilerin bilinçsiz uygulamalardan kaçınması noktalarına uyulduğu takdirde ilk yardımın önemi daha iyi kavranabilecek. Bu sayede birçok kişiye doğru müdahaleler yapılıp ciddi kazaların önüne geçilebilecek.
İLKYARDIM; bir kişi hastalandığı (kalple ilgili sorun, bayılma, sara nöbeti gibi) veya bir kaza sonucu yaralandığı (parmağını kesmek, merdivenden inerken düşmek, futbol oynarken topun karna çarpması gibi) anda yanındaysanız hemen müdahale etmeniz gerekir. Bu müdahaleyi çevrenizdeki olanaklardan yararlanarak yapmalısınız.
İlkyardım için ihtiyacınız olan üç şey var: bilginiz, aklınız ve elleriniz (bazen de nefesiniz). Bunların dışında malzeme aramak için zaman kaybetmeyin. Aklınızı ve bilginizi birleştirdiğinizde bütün malzemelerin yanı başınızda olduğunu göreceksiniz.
İlkyardım sonrası hasta ya da yaralı genellikle hastane tedavisine ihtiyaç duyar, işte bu nedenle geçici bir müdahale denilmektedir. Bazı durumlarda (mesela küçük bir sıyrık ya da kesikte) hastaneye gitmek gerekmez ama derin bir yara, büyük bir damar kanaması söz konusuysa mutlaka hastaneye gitmelidir.
İlkyardım yapıldığı yere veya ortama göre değişmez yani trafik kazasında, depremde, sporda, dağda, bayırda, okulda ilkyardım aynıdır. Çünkü kanama hangi şekilde oluşursa oluşsun üstüne bastırmazsanız durmaz. Ya da kişi hangi nedenle bayılırsa bayılsın ayılması için sırt üstü yatırmanız gerekir. O nedenle hastalanma ya da yaralanmanın oluş şekli ile ortamı ilkyardım uygulamasını değiştirmez.
Sağlık personelinin (hekim, hemşire vs.) veya ev hanımının (öğretmenin, köylünün, işçinin) yapacağı ilkyardım arasında fark yoktur; elinin altında malzemesi yoksa sağlık personeli de olsa fark etmez aynı ilkyardımı yapar. Eğer sağlık personeli ambulansla gelmişse ve malzemesi varsa ya da hastanedeyse o zaman yapılan zaten ilkyardım değil acil bakımdır. Doğru ilkyardım hayat kurtarır.
(HABER: Gülnaz CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .