İLELEBET PAYİDAR KALACAK CUMHURİYETİMİZ KUTLU OLSUN

İLELEBET PAYİDAR KALACAK CUMHURİYETİMİZ KUTLU OLSUN

27.10.2017

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip […]

“Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevi, hususi ve resmi hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşayabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.”
Mustafa Kemal ATATÜRK

 

TARİHİ değiştiren Büyük Türk Ulu Önder Atatürk’ün emperyalizme ve gericiliğe karşı arkadaşları ve Türk ulusu ile birlikte yürüttüğü şanlı mücadelenin sonunda kurduğu ve “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna emanet ettiği Cumhuriyet’in kuruluşunun 94’üncü yıldönümünün gurur ve coşkusu yaşanıyor.
Bütün yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de coşkulu etkinliklerle kutlanacak Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bugün saat 13.00’te Kale’den Cumhuriyet’in ilanını temsil eden 3’er pare top atışı ile halka duyurulmasının ardından Vali Necati Şentürk ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na minnettarlığımızın simgesi olan çelenkleri sunacak.
Cumhuriyetimizin 94. yılı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünyada hayranlık yaratan milli duruş ve inançla elde ettiği zaferle taçlandırılan Türklerin son devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğünün öneminin bugün de farkında olarak coşku ve gururla kutlanacak.
Cumhuriyetin gurur ve coşkusu cadde ve sokakların bayraklarla donatılmasıyla sergilenecek.
Cumhuriyet Bayramı’nın 94 yıl kutlamalarında 29 Ekim Pazar günü, yarın 09.30-09.50 saatleri arasında Vali Necati Şentürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına kutlamaları kabul edecek.
Cumhuriyet’in 94. yıldönümü kutlamaları saat 10.00’da Cacabey Meydanı’nda devam edecek.
Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, öğrencilerin ve halkın bayramını kutlayacak.
İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağımızın göndere çekilmesinin ardından kutlamalar Vali Necati Şentürk’ün Cumhuriyet Bayramı’nın anlam ve önemini belirten konuşması ile sürecek. Cumhuriyet konulu şiirlerin okunmasının ardından Kırşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü tarafından marşlar seslendirilecek.
Kırşehir’de Cumhuriyetimizin 94’üncü yıldönümü kutlamalarında askeri birlikler, gaziler, üniversite ve okul öğrencileri, izciler, Gençlik Merkezi öğrencileri, halk oyunları ekipleri, Kırşehir Anadolu Lisesi bando takımı eşliğinde tören geçişini gerçekleştirecek. Kurum ve kuruluşlara ait araçlar da tören geçişi yapacak.
Cumhuriyet konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.
CUMHURİYET RESEPSİYONU
Vali Necati Şentürk ve eşi Sevim Şentürk tarafından Cumhuriyetimizin 94. yıldönümü nedeniyle Ramada Kırşehir Resort Thermal Otel’de saat 19.30-21.00 arasında Cumhuriyet Resepsiyonu verilecek.

VALİ ŞENTÜRK: “CUMHURİYETİMİZİN KAZANIMLARININ DEĞERİNİ DAHA İYİ ANLIYORUZ”
Vali Necati Şentürk, Cumhuriyetimizin ilanının 94’üncü yıldönümünü yayınladığı mesajla kutladı.
“Her anı kahramanlıklarla dolu olan Kurtuluş Savaşı, hem yeni nesiller, hem de esaret altında yaşayan milletler için örnek teşkil eden ve ders alınması gereken bir varoluş mücadelesidir. Milletimizin tüm varlığını ortaya koyduğu bu mücadele sırasında milli iradenin her türlü gücün üstünde olduğu anlayışı ile Büyük Millet Meclisi kurulmuş ve kazanılan zaferlerin ardından 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet ile milletimiz yeni bir yönetim anlayışına kavuşmuştur. Cumhuriyet rejimi sayesinde Türk milleti, savaşın verdiği yorgunluğu ve yıpranmışlığı kısa sürede üzerinden atarak her alanda büyük bir gelişme kaydetmiştir. Son yıllarda dünyada ve bölgemizde yaşanan siyasi ve ekonomik çekişmeler, bitmek tükenmek bilmeyen çıkar çatışmaları sebebiyle yerlerini yurtlarını terk ederek başka ülkelere ve özellikle de ülkemize sığınmak zorunda kalan insanları gördükçe ülkemize ve Cumhuriyetimizin getirdiği kazanımların değerini daha iyi anlıyoruz.

BAŞKAN BAHÇECİ: “GÜVENCEMİZ CUMHURİYET”

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, yayınladığı mesajda, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yazılan kurtuluş destanının gururunu, heyecanını ve bu destanın varış noktası olan Cumhuriyetin ilanını, ilk günkü gibi büyük bir coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyetimiz, Atatürk’ün önderliğinde, milletimizin azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Bu eser, gözü daima ileriye bakan, özgüvenini sağlam tutan, heyecanla ve şevkle çalışan bir neslin bugünkü nesillere armağanıdır. Cumhuriyet, milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının göstergesidir. Atatürk, halk egemenliğine dayalı bir devlet şekli olan Cumhuriyetin, Türk milletinin karakterine en uygun yönetim şekli olduğuna inanmıştır. Bu inançla kurduğu Cumhuriyet; laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti temelleri üzerinde bugünlere kadar ulaşmıştır. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi bulunmaktadır. Türkiye bu hedefi yakalama sürecinde, ekonomik-sosyal kalkınma, vatandaşın refahını sağlama, demokratik tutum ve davranışları her alanda hayata geçirme gayretleriyle birlikte yürütmektedir. Ulusal birlik ve beraberliğin sağlanmasının en büyük güvencesi olan Cumhuriyet, Türk milletinin ve yurdunun bölünmez bütünlüğünün teminatı olmaya devam edecektir” ifadesini kullandı.

BU ARADA Cumhuriyetimizin 94. yıldönümü dolayısıyla Kırşehir’de “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlendi.
Cumhuriyet Kupası Özel Sporcular Bocce-Atletizm Turnuvası, Cumhuriyet Kupası Eskrim Turnuvası, Cumhuriyet Kupası Tenis Turnuvası, Cumhuriyet Kupası Güreş Turnuvası gerçekleştirildi.
Cumhuriyetimizin 94. yıldönümünde Kırşehir’de konferans ve açık oturumlar da gerçekleştirildi.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’nce düzenlenen “Cumhuriyetin İlan ediliş Süreci ve Değeri” konulu konferans dün Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Yrd. Doç. Dr. Ali Ulvi Özdemir tarafından verildi.
Kırşehir’de Cumhuriyetin ilanının yıldönümünde öğrencilere yönelik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen şenlik Sevgi Evleri’nde 30 Ekim 2017 Pazartesi günü gerçekleştirilecek.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .