İL EĞİTİM TARİH MÜZESİ KURULDU

İL EĞİTİM TARİH MÜZESİ KURULDU

11.11.2017

Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde İL EĞİTİM TARİH MÜZESİ KURULDU

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde 81 İlde kurulacak olan “İl Eğitim tarihi Müzesi” İlimizde de Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kuruldu.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 81 ilde bulunan tarihi liselerde, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf ve video filmlerin yer alacağı “Eğitim Tarihi Müzeleri” kuruldu.
MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, her i̇lde birer tarihi lise tespit edilerek, “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönetmeliği” kapsamında, “Eğitim Tarihi Müzesi” kurulması için çalışmalara başlandı.
Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında, tarih olarak ilimizin en eski okullarından olan Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan olan İl Tarih Müzesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı yetkilileri Nihal Bıyıklı, Nur Altındal ve Ümit Karakaya tarafından saha ziyareti yapıldı ve okul Müdürü Ayhan Yolal’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alındı.
Önceki gün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret eden Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Yolal ile Müdür Yardımcısı Murat Burçak, 24 Kasım 2017 tarihinde okul binasında açılacak müze için Kırşehirlilerden destek istediler.
Kırşehir’de ellerinde tarihi ve kültürel eser ve dokümanları okul müdürlüğüne vermelerini beklediklerini belirten Okul Müdürü Ayhan Yolal, fotoğraf, gazete ve kitapların fotoğraflarını ya da fotokopilerini çekerek geri teslim edebileceklerini, diğer eski eşyaların ise müzede bir köşede sergilemek istediklerini ifade etti.
Kırşehir’de kurulan İl Eğitim Tarih Müzesi’nin tüm Kırşehirlilerden müze değeri taşıyan eserlerle müzeye tutanak karşılığı katkıda bulunabileceklerini belirten Yolal, müzenin şimdiden Kırşehir’e hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.
Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Yolal ‘ın verdiği bilgiye göre, Kırşehir’de 24 Kasım’da açılacak müzede, milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, sanat ve kültür eserlerini tanıyan, mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkı sunulması hedefleniyor.
Ülke genelinde kurulacak müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiası olmak üzere, toplumda farkındalık oluşturulmasını amaçlıyor ve gençlerin, müzeleri eğitim ortamı olarak kullanılabilmesi için planlama çalışmalar sürdürülüyor.
Öte yandan MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce başlatılan çalışmalar çerçevesinde, illerde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan, evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, materyalleri ile objelerin il ve ilçe düzeyinde tespitleri yapılarak, envanter kayıtları oluşturuluyor.
Proje kapsamında, 81 ilde kurulan değerlendirme komisyonlarınca kuruluş tarihi en eski liseler tespit edildi ve arşiv niteliği taşıyan “eğitimin hafızasını” oluşturan materyallerin bu okullarda sergilenmesi kararı verildi. Müzelerin düzenlenmesi ve kurulmasından il milli eğitim müdürlüklerinin sorumlu olması kararlaştırıldı.
MÜZELER, 24 KASIM 2017´DE HİZMETE AÇILACAK
Yurt genelinde 59 Anadolu lisesi, 13 mesleki ve teknik Anadolu lisesi, 3 fen lisesi, 2 sosyal bilimler lisesi müzelere ev sahipliği yapacak, 4 müze de farklı binalarda kurulacak.
İl değerlendirme komisyonları müzelerde sergilenecek materyallerin seçimini tamamlayarak, müzeleri hızla sergi için hazır hale gelecek. MEB, müzelerin kurulmasında Kültür ve Turizm İl Müdürlüklerinden de destek alacak.
MÜZELERDE DERS DE YAPILACAK
Müzelerin öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilmesi amacıyla bakanlık tarafından gerekli planlamalar, duyurular ve izin işlemleri öğretim dönemi boyunca sürdürülecek. Ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenler için yaratıcı drama ve müze eğitimi seminerleri düzenlenecek.
Müzelerde işlenecek dersler, ünite ve kazanımları gelecek öğretim yılı başında yapılacak il zümre başkanlar kurulunda belirlenerek, okul zümrelerine duyurulacak ve ünitelendirilmiş yıllık ders planlarına işlenecek. İşlenen derslerin eğitim öğretime katkısı ile ilgili okul raporları öğretim yılının son haftasında il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek.
Gençlerin milli, manevî ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; eski ve yeni sanat ve kültür eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler arasında bağlantı kurarak geçmişini öğrenen ve bugünle bağlantı kurarak mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönetmeliği çerçevesinde her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi” oluşturulması planlanıyor.
Proje yoluyla ülke genelinde, tüm illerde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiası olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi için il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber broşür, katalog fotoğraf, video film, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objelerin görünürlüğü yüksek olacak şekilde bir mekân düzenlemesi yapılarak sergilenecek. (HABER: MUALLA CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .