İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeni döneme hazır

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yeni döneme hazır

26.07.2017

Ülkemizde tercih edilebilirliği yüksek fakültelerden bir tanesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri. Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi de 2017 – 2018 eğitim-öğretim dönemi için güçlü kadrosu ile yeni öğrencilerini bekliyor. Üniversite tercih dönemi içinde bulunduğumuz şu günlerde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile bir görüşme gerçekleştirerek fakülteye […]

Ülkemizde tercih edilebilirliği yüksek fakültelerden bir tanesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri. Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi de 2017 – 2018 eğitim-öğretim dönemi için güçlü kadrosu ile yeni öğrencilerini bekliyor.
Üniversite tercih dönemi içinde bulunduğumuz şu günlerde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gökbel ile bir görüşme gerçekleştirerek fakülteye ilişkin detaylı bilgiler aldık.
HOCAM, İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİNİN KURULUŞ VE GELİŞİM SÜRECİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Gökbel: “Fakültemiz 2000 yılında Hacettepe üniversitesine bağlı olarak açılmış bir fakültedir. 2006 yılında Ahi Evran Üniversitemize devredilerek 2006 yılından sonra üniversitemizde bağımsız olarak devam etmiştir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz bizim bünyemizde 2009-2010 eğitim-öğretim dönemi itibariyle öğrenci alımına başlamıştır. Şu anda ise 5. dönem mezunlarını vermiş durumda. Fakültemiz üniversitede öğrenci sayısı bakımından ikinci büyük fakültedir.”
HOCAM, FAKÜLTENİN FİZİKİ OLANAKLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Gökbel: “Fakültemizde yaklaşık 2 bin öğrenci bulunmakta ve fiziki olanakları 2 bin üzerinde öğrenciyi de alabilecek durumdadır. 32 adet dersliği bulunan fakültemiz 2 bin 500 ila 2 bin 600 kadar öğrenciyi kaldırabilecek olanaklara sahip. Fiziki durum bakımından fakültemiz diğer fakültelerimize nazaran daha rahat ve imkanları fazla olan fakültedir.”
FAKÜLTEDE KAÇ BÖLÜM VAR? BU BÖLÜMLERDEN HANGİLERİNİN ŞU AN ÖĞRENCİSİ VAR, HANGİLERİNE ÖĞRENCİ ALMAYI PLANLIYORSUNUZ?
Gökbel: “Fakültemiz, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi ve siyaset bilimi, iktisat, işletme, maliye ve sosyal hizmetler olmak üzere toplam 6 bölümle açılmış. Şu anda öğrencisi olan 4 bölümümüz var. Sosyal Hizmetler ve Maliye Bölümümüz açık ama akademisyen eksikliğinden dolayı öğrenci alamıyoruz. Akademisyen eksikliğimizi giderdikten sonra diğer bölümlere Sosyal Hizmetler ve Maliye Bölümümüzü de ekleyerek tam kadroyla çalışmaya devam edeceğiz.”
SAYIN HOCAM, AZ ÖNCE DE BÖLÜMLERDE AKADEMİSYEN EKSİĞİ OLDUĞUNU İFADE ETTİNİZ FAKAT GENEL OLARAK AKADEMİK PERSONEL DURUMU NEDİR?
Gökbel: “Şu anda öğrencisi olup da açık bölümlerimizde öğretim üyesi, akademisyen açığımız söz konusu değil. Bazı bölümlerimizde akademisyenler normalin de üzerinde ama biz buna bakmadan yine takviye yapıyoruz. Yeter ki kaliteli akademisyenler bulalım. Diğer öğrencisi olmayan iki bölüme de akademisyen arayışı içindeyiz. Hem Maliye Bölümü hem de Sosyal Hizmetler Bölümü Türkiye’de önem arz eden, mezun olunduğunda kolaylıkla iş bulunabilecek bölümler. Onlar konusunda da çalışma yürütüyoruz. Toplam 60 akademik personelimiz var. Bunlardan 30 tanesi profesör, doçent ve yardımcı doçent, 30 tane de araştırma görevlilerimiz var. Şu anki mevcut bölümlerimizde bu akademisyenlerle birlikte çalışıyoruz. Ancak daha da takviye yapmamız gerekiyor.”
ŞU AN ÜNİVERSİTE ADAYLARI İÇİN TERCİH DÖNEMİ, TERCİH YAPACAK ÖĞRENCİLER NEDEN AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİNİ TERCİH ETMELİ?
Gökbel: “Bizim fakültemiz kamu alanında kariyer yapmak, uzmanlık yapmak isteyen öğrencilerimiz için önem arz eden bir fakülte. Zira öyle bölümlerimiz var ki oradan mezun olanlar büyükelçi, konsolos, vali, kaymakam çıkacak türden. Kamu yönetimi bölümümüz, uluslararası ilişkiler bölümümüz bu söylediğim meslekleri çıkaran bölümler. Aynı zamanda bakanlıkların kamu kurumlarında çalışacak üst düzey memurluklarına da yine uzmanlık ve uzman yardımcılığı kadrolarına da bu fakültemizden öğrencilerimiz gitmekte. İktisat ve İşletme Bölümlerinde de birçok alanda çalışabilecek öğrenciler mezun etmekteyiz. Ahi Evran Üniversitesi kalite bakımından da gittikçe yükselen bir pozisyonda ve bizim fakültemiz de bu yükselişte yerini almakta. Ben kalitemizin de küçümsenmeyecek durumda olduğunu düşünüyorum. Birçok öğrencimizi çok iyi yerlerde görüyoruz. Yeter ki üniversiteye girdikten sonra biraz çalışsınlar, gayret etsinler.”
HOCAM, FAKÜLTENİN SOSYAL OLANAKLARI HAKKINDA NE SÖYLERSİNİZ?
Gökbel: “Kırşehir bağlamında olsun üniversitemiz açısından olsun tabi bazı sosyal ihtiyaçlar açısından eksiklerimiz olabilir. Ancak biz elimizden geleni yapıyoruz. Malumunuz hızlı bir şekilde kampüsümüzde yeni yapılaşmalar var. Önümüzdeki iki üç sene içerisinde öğrencilerin istekleri büyük ölçüde karşılanacak. Ancak sosyal aktiviteler konusunda yine fakültemiz şanslı. Fakültemizde çok sayıda öğrenci topluluğu var. Bunlar hem güz döneminde hem bahar döneminde çok farklı etkinliklere imza atmaktadırlar. Türkiye’de alanında uzmanlaşmış birçok kişiyi üniversitemize getiriyoruz ve fakültedeki öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Öğrencilerimizin normal hayatta karşılaşamayacakları akademisyenleri, iş adamlarını, bilim insanlarını onlarla buluşturmaya çalışıyoruz. Bu da bizim üniversitemizde okuyan öğrencilerin şansı.”
BİRÇOK ÖĞRENCİ İÇİN BÖLÜMLERİ İTİBARI İLE OKUL ZAMANI STAJ YAPMA DURUMU SÖZ KONUSU OLUYOR. İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİNDE OKUYAN ÖĞRENCİLERİN STAJ DURUMU HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?
Gökbel: “İktisadi ve idari bilimler fakültesinin stajları zorunlu staj değildir. Staj olmadığında mezun olamaz diye bir şart yok ancak biz yine de arzu eden öğrencilerimizi gerek Erasmus kapsamında yurtdışına göndererek orada eğitim almalarını gerekse yurtiçinde de yazları öğrencilerimizi ikili ilişkilerle çeşitli yerlere göndererek onların belirli sürelerde tecrübe kazanmalarını sağlıyoruz.”
HOCAM SON OLARAK AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİNİ TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERİNİZ NELER OLUR?
Gökbel: “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin bölümlerini tercih edecek öğrencilerin çekinmeden bir defa Ahi Evran Üniversitesini ve fakültemizi tercih etmelerini arzu ederim. Çünkü diğer birçok üniversitede var olan imkanlar fazlasıyla bizde de var. Önemli olan bu gelen öğrencilerimizin hangi bölüme başlamışlarsa gayret edip okudukları bölümde ön plana çıkmaları yoksa bu fakülteden mezun olan öğrencilerin mesleki açıdan önleri her zaman açık diye düşünüyorum.” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .