İki şehrin “Yunus Emre” kardeşliği

İki şehrin “Yunus Emre” kardeşliği

26.10.2017

Kırşehir ve Aksaray valilikleri, mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre’yi, iki ilin sınırlarının birleştiği yerdeki türbede 21 yıldır dönüşümlü düzenledikleri etkinlikle anıyor

Kırşehir Valisi Şentürk: “Onun sevgi, kardeşlik ve dostluk ilkelerinden istifade ederek, aydınlanarak Yunus Emre’yi müşterek kutlamaya karar verdik. Bir sene onlar kutluyor, bir sene biz kutluyoruz”

Aksaray Valisi Pekmez: “Onun gönlümüze dokunan ahlak ve erdem anlayışını yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz”

Mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre, Kırşehir ve Aksaray il sınırlarının birleştiği yerdeki türbede, iki ilin valiliklerince 21 yıldır dönüşümlü olarak anılıyor.
Kırşehir merkez Ulupınar köyü ile Aksaray’ın Ortaköy ilçesine bağlı Sarıkaraman köyü sınırı Ziyarettepe mevkiinde bulunan türbede, 1996 yılından beri bir yıl Kırşehir Valiliği, diğer yıl Aksaray Valiliği anma programı düzenliyor. Geçen yıl Aksaray Valiliğinin programının ardından bu sene de Kırşehir Valiliği anma etkinliklerini organize etti.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, AA muhabirine, Kırşehir ve Aksaray’ın Osmanlı döneminde Karaman eyaletine bağlı olduğunu, Horasan evliyalarının gelip yurt tuttuğu mübarek topraklarda yer aldığını söyledi.
Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, Hacı Bektaş-i Veli, Taptuk Emre, Yunus Emre, Aşık Paşa, Ahmed-i Gülşehri, Kaya Şeyhi, Mevlana’nın talebesi Şeyh Süleyman Türkmani’nin bu topraklarda yaşayarak Anadolu’nun Müslüman ve Türk yurdu haline gelmesine katkı sunduğunu vurgulayan Şentürk, Yunus Emre’ye ait olduğu düşünülen bir türbenin de Kırşehir ile Aksaray sınırları arasındaki Ulupınar köyü Ziyarettepe mevkiinde yer aldığını kaydetti.
Şentürk, Aksaray’ın Sarıkaraman köyünün türbeye 15 kilometre, Hacı Bektaş Veli’nin yaşadığı Hacıbektaş ilçesinin 45 kilometre, Aksaray’daki Taptuk Emre türbesinin de 30-40 kilometre mesafede olması nedeniyle büyük mutasavvıfın bu bölgede yaşamış olma ihtimalini güçlendirdiğini vurguladı.
Daha önce Aksaray ve Kırşehir’in ayrı anma etkinliği düzenlediğini, 1996’da imzalanan protokolle müşterek program yapılmaya başlandığını dile getiren Şentürk, şöyle konuştu:
“Biz, Yunus Emre’yi nasıl paylaşacağız Aksaray ile. Onlar diyor ‘bizim’, biz diyoruz ‘bizim’ ama Yunus ne diyor, ‘Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için, gönüller dost evi için gönüller yapmaya geldim.’ İki komşu kentiz. Aramızda hiç bir ihtilaf yok. Aynı toprakların çocuklarıyız. Aynı bereketli toprakların varisleriyiz. Onun sevgi, kardeşlik ve dostluk ilkelerinden istifade ederek, aydınlanarak Yunus Emre’yi müşterek kutlamaya karar verdik. Bir sene onlar kutluyor, bir sene biz kutluyoruz. Bu sene de Kırşehir olarak biz kutladık.”
Yaklaşık 21 yıldır Yunus Emre’yi kardeş iki şehir olarak andıklarını ifade eden Şentürk, “1996 yılından itibaren artık Aksaray ayrı, Kırşehir ayrı kutlamayı bıraktık. Çünkü Osmanlı döneminde Aksaray ve Kırşehir Karaman eyaletine bağlıydı. Aksaraylılar da biz de sahip çıkıyoruz. Ulupınar köyünün Ziyarettepe mevkiinde gömüldüğünü biliyoruz. Oraya bir türbe yapılmıştı. Yunus’u bu sene biraz daha farklı kutlamak istedik. Öğretisine ve hoşgörüsüne uygun kutlamayı kendimize şiar edindik” diye konuştu.
Aksaray Valisi Aykut Pekmez de, Kırşehir ile Yunus Emre’yi her yıl dönüşümlü andıklarını ifade ederek, “Onun gönlümüze dokunan ahlak ve erdem anlayışını yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz” dedi.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .