İhracat payında söz Petlas’ın

İhracat payında söz Petlas’ın

06.09.2017

1,8 milyar dolar otomotiv ihracatında otomotiv endüstrisinde önemli bir payı bulunan Kırşehir’in fabrikası Petlas’ın ihracatı arttı…

AĞUSTOS ayı ihracat verilerine göre, yaptığı gelişim ataklarıyla üretim hacmini arttıran ve buna bağlı olarak istihdamda önemli bir yeri bulunan Petlas, ihracattaki payını her geçen ay arttırıyor.
Kırşehir’de Petlas’ın söz sahibi olduğu sektör olan otomotiv endüstrisinde 2016 yılı Ağustos ayında 14.262,22 dolar ihracat, 2017 yılı Ağustos ayında yüzde 11 artışla 15.948,26 dolar oldu.
Kırşehir’de 2017 yılı Ocak ayında 14.676,06, Şubat ayında 15.860,88, Mart ayında 17.472,76, Nisan ayında 14.824,98, Mayıs ayında 16.216,85, Haziran ayında 14.730,98, Temmuz ayında 18.361,19, Ağustos ayında 18.065,89 olmak üzere 8 ayda 130.209,59 dolar ihracat yapıldı.
2016 yılının aynı dönemine göre ihracatta artışın yaşandığı Kırşehir’de Petlas yine ekonominin dümenini elinde tutarak, şehrimizde çalışanları ve aileleriyle birlikte yaklaşık 10 bin kişinin hayatını idame ettirmesini sağlıyor.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Ağustos 2017 ihracatı yüzde 11,9 artışla 12 milyar 439 milyon dolar oldu.
İhracattaki artışın çifte bayram yaşanılmasına vesile olduğu ve ihracatçıların milletimize bayram şekeri hediye ettiği belirtilirken, ihracat 2016 yılı Kasım ayından bu yana, her ay olduğu gibi, Ağustos ayını da artışla kapattı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre % 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat % 10,7 artış ile 102,5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat da % 7,8 artarak 151,8 milyar dolar oldu.

İhracat yapılan ülkeler arasında Almanya’nın ilk sırada yer aldığı Kırşehir ihracatı, “Adana Yumurtalık Serbest Bölge, Afganistan, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan‐Nahçivan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Belize, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Danimarka, Ege Serbest Bölge, Ekvator, El Salvador, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Gana, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Güney Kore Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Honduras, Hong Kong, Irak, İran (İslam Cum.), İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Japonya, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kosova, Kostarika, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Malta, Meksika, Mısır, Moldavya, Mozambik, Nikaragua, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Panama, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sierra Leone, Singapur, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Somali, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Şili, Tanzanya (Birleşik Cumhuriyet), Tayland, Tayvan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Umman, Uruguay, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yeni Zelanda, Yunanistan ve Zimbabve” ülkeleri oldu.

Kırşehir’de de olduğu gibi Türkiye’de ihracatta lider ülke Almanya olurken, Almanya’ya Ağustos’ta 1 milyar 310 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Böylece Ağustos ayı ihracatının yüzde 10’dan fazlasını Almanya’ya gerçekleştirildi. Bir önceki yıla göre % 11,3 oranında da bir artış yakalanırken, Ağustos ayında siyaset sahnesinde yaşanan sorunların ihracata yansımamasının sevindirici olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.
Almanya’yı Irak, İngiltere, ABD ve İspanya takip etti. İspanya bir önceki ay ilk 5’te olan İtalya’yı geride bırakarak Ağustos’ta 5’inci oldu. Bunda İspanya’ya hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatının % 55 oranında artmasının etkisi bulunuyor. Modanın başkentlerinde Türk ürünleri kullanılmasının sanayicilere güvenin göstergesi olarak addediliyor.
Ağustos ayında AB ülkelerine 5,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. AB’nin ihracattaki payı % 47 seviyelerinde. Ağustos ayında AB pazarına ihracatı yüzde 12 artış gösterdi. Otomotiv ve hazırgiyim sektörleri AB pazarına yoğun ihracata devam ederken, gemi ve yat sektörü ile zeytin ve zeytinyağı sektörleri yüzde 100’ün üzerinde artış oranları yakaladı.
Ağustos’ta miktar bazında ihracat yüzde 11, ilk 8 ayda ise yüzde 12,8 artış gösterdi. Ağustos ayında değer bazında ihracat, miktar bazında ihracattan daha fazla artış kaydetti. Yani daha az miktarda mal, daha yüksek fiyata ihraç edilebildi. Ar-Ge, İnovasyon, Markalaşma ve Tasarıma yapılan yatırımın etkileri ihracatta her geçen gün daha fazla hissedilirken, daha yenilikçi, daha özgün ürünlerle yurtdışı piyasalarda boy gösteren ihracatçıların, hedef ülkelerde daha yüksek pazar payları yakaladığı belirtildi.
Ağustos ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 20 ülkeden 16 tanesinde ihracat artış kaydetti. En yüksek artış oranları % 58,9 ile Rusya, % 43,1 ile Çin ve % 35,1 ile BAE’de. Rusya’ya yaş sebze ve meyve, Çin’e madencilik ürünleri, BAE’ne ise kimyevi maddeler ihracat oranlarında etkili oldu.

LİDER SEKTÖR OTOMOTİV

Petlas’ın katkısı ile en çok otomotiv endüstrisinde payı olan Kırşehir’den ihracat yapılan sektörler arasında, “Çelik, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Deri ve Deri Mamulleri, Diğer Sanayi Ürünleri, Elektrik Elektronik ve Hizmet, Fındık ve Mamulleri, Halı, Hazırgiyim ve Konfeksiyon, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri, İklimlendirme Sanayii, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Kuru Meyve ve Mamulleri, Madencilik Ürünleri, Makine ve Aksamları, Meyve Sebze Mamulleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri, Mücevher, Otomotiv Endüstrisi, Savunma ve Havacılık Sanayii, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tekstil ve Hammaddeleri, Yaş Meyve ve Sebze, Zeytin ve Zeytinyağı” bulunuyor.
Ağustos’ta ihracatın lideri 1,8 milyar dolarla yine otomotiv oldu. Bu sektörün ihracatı Ağustos ayında yüzde 9,4 artış kaydetti. Otomotivi sırasıyla 1,7 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1,5 miyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Ağustos ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 179,4 ile gemi ve yat sektörü elde etti. Tarım ürünlerinde ise en fazla ihracat artışını yüzde 70,5 artış ile zeytin ve zeytinyağı sektörü yakaladı.
2016 yılı Kasım ayında bu yana ihracatta artış açıkladıklarını kaydeden TİM Başkanı Büyükekşi, “Ağustos ayını da artışla kapattık. Yılın geriye kalan 4 ayında da ihracatımızın artarak 155 milyar dolarlık hedefimize ulaşmayı bekliyoruz. Ekonomi alanında tüm göstergeler yükselişi, gelişmeyi, ileriye doğru gidişi işaret ediyor. Daha da ileri gitmememiz için hiçbir sebep yok. İkinci çeyrek büyümesi birkaç gün sonra açıklanacak. İhracatçılar olarak inşallah ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de büyümeye güçlü bir katkı vereceğiz. İhracatımız arttıkça üretim verilerinde önemli iyileşmeler yaşanıyor. Enflasyon tek haneye düştü, işsizlikte gerileme sürüyor. Tüm alanlar birbirleri ile derinden bağlantılı. İhracatımızdaki iyileşme diğer tüm alanlara önemli bir katkı sağlıyor” dedi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .