İdeolojik dayatma mı halkın koalisyonu mu?

İdeolojik dayatma mı halkın koalisyonu mu?

25.06.2015

Hükümet henüz kurulamadı. Halkın iradesi, halkın reylerini alıp meclise giden siyasiler tarafından henüz bir anlam kazanmadı. Halkın egemenliği ortaya konulamadı ve siyasetin halkın egemenliğine saygı da tutumu nedir? Halka genel seçimler öncesi dağıtılan demokrasi iddiaları şimdi hangi gerçeğin eşiğinde? Siyaseti ve hükümeti kurma çabaları ve belirli mevcut oy oranlarıyla meclise taşınan siyasi partilerin asıl amacı […]

Hükümet henüz kurulamadı. Halkın iradesi, halkın reylerini alıp meclise giden siyasiler tarafından henüz bir anlam kazanmadı.
Halkın egemenliği ortaya konulamadı ve siyasetin halkın egemenliğine saygı da tutumu nedir?
Halka genel seçimler öncesi dağıtılan demokrasi iddiaları şimdi hangi gerçeğin eşiğinde?
Siyaseti ve hükümeti kurma çabaları ve belirli mevcut oy oranlarıyla meclise taşınan siyasi partilerin asıl amacı yorgun bir ülkeyi ayağa kaldırmak mı, yoksa ideoloji dayatmak mı?
Olası bir uyuşmazlıkta gelecek bir erken seçim, bu ülkede halktan neleri götürür? ‘’Erken seçimleri getiririm’’ diyerek alttan sopa olarak gösterilen Cumhurbaşkanlığı Makamı muradına erer mi? Muradına eremediği takdirde hem kendisi, hem de bu ülke için B Planı ne olur?
Muhalefetin önderliğini yapan siyasi partilerin koalisyon oluşturması durumunda katkıları ne olur? Bu durumda ikili koalisyon mu, halkın koalisyonunu işaret eden çoklu koalisyon mu daha etkindir?
Halk genel seçimlerde bu demokratik sonuçları niçin onadı?
Halkın beklentilerine dönük bir koalisyon mu kurulacak yoksa halk yine bir başına mı bırakılacak? Bütün bu soru yığınlarının işgalinde bunların derdi ne?
Evet, Türkiye öteden bu yana çok estetik bir seçimle soluk buldu. Birbirlerine tahammülleri dahi olmayanların bir araya geldiği bu Meclis çatısı altında bir fırsat olarak gelen demokrasiyi işlemek çokta zor olmasa gerek. Zira kravatlı didişenler inadını bir yere bırakırlarsa.
İlimiz Kırşehir’den de geçti seçim rüzgarı. Kimi kez siyasiler bir seçim tavır ortaya koydu, kimiz kez kamu kurumlarının hadsiz ve dönek bürokratları.
Gazetelerde taklacı haberlere konu olan asılsız kahramanlar, birbirbiri ardına iri puntolu flaş beyanlar ile makamlarını korumak üzere birbirine karşı yarıştı adeta.
Bugün ise koalisyon krizinin olduğu bir dönemde genel seçimler sonrası Kırşehir’de aksine duruldu sular. Kimse de çıt yok.
Parti kadrolarından kamu kadrolarına dek herkes gardını aldı olanı biteni bekliyor. Hiç bir mekanda, alanda ve basın araçlarında KOALİSYONA ilişkin en ufak bir yetkinlik, akıl katılımı yok.
Kırşehir ilimizin siyasetine yalaka yaklaşımlarla bir şeyler edinmenin gayesinde olan kuyrukçuların yeterliliğini bir kez daha gördüm ki, akıl karakterleri buraya kadarmış.
Düşünün koalisyon adına ülkede bir belirsizlik var ve kimin yeri, makamı, saltanatı ne olacak belli değil, telaşında bir uyanık geçinenler sessizliği var. Bu yüzden gagalarını şimdilik peynire uzatmıyor kargalar. İpini çözen çözene.
Hükümet kurulamıyor, ülke kaynar sularda yanıyor. Oysa esas şimdi konuşmalı ve kurumların dahi yukarıdan aşağıya doğru zeka dağılımı şimdi yapılmalı. Varsa iddialı bir fikir, bağlanmalı güvercinin ayağına, Kırşehir’in Koalisyona öneri mektubu gönderilmeli vekil TÜRK ve ÇETİNKAYA’ya.
Halk AKP, CHP, MHP, HDP ekseninde bir kazanıma evet diyor, demokrasi yine de hayata geçirilemiyor. Bu halk sizleri seçmiş ve Meclise göndermişse, sizin birbirinizden ayrışma şansınız yoktur. Hatta haddiniz. İdeoloji satmanın aksine bu halka hizmet satmanın pratiğine bir an evvel geçmelisiniz.
Çıkıp biriniz demiyorsunuz ki; ”ülke ciddi sıkıntılar içinde, ben elimi taşın altına sokmaya hazırım.”
Akılları bunu intikal etse, hayata geçirseler bir arada yaşamı, inanın hükümetin kurulması adına hiç bir engel kalmayacak.
Efendilerin sınırları var, halkın verdiği seçim sonucu ile halkın sınırlarını görmeleri ne mümkün.
MHP koalisyon şartı olarak diyor ki; ”açılım süreci kaldırılsın.”
Diyelim ki kaldırılsın.
Meclise 80 HDP milletvekilinin girdiği, % 10 barajını aşarak güç bulan bir siyasal partiyi yok saymak, üstelik Doğu’da Kürt sorunun tırmanışa geçtiği bir dönemde bunu şartlamak, uygulamaya almak ne kadar mümkün?
HDP ise hala devrede olan çözüm süreci ve Kürt sorununun çözümü için dayatma çabası içerisinde. Bütün medyada HDP adına konuşan Diyarbakır Milletvekili Altan Tan; ”suyun akıp yolunu bulması gerekir” sözü ile ısrarcı tavır takınması daha evvel AKP iktidarı ile, ne CHP, ne de MHP muhalefetini, üstelik o bağımsız milletvekillikleri ile ”Kürt Oylarına hakimiyet” yarışı içinde görmezden gelerek çözüm sürecini açığa çıkarttıklarını ve AKP ile birbirlerini aldatarak ortaya koydukları politik hamlelerle “Açılım Süreci”ni ellerine yüzlerine bulaştırdıklarını da görmezden gelmemek gerek. Şimdi tutup Kürt sorununu halkın huzurunda bir iç kargaşaya ve uyuşmazlığa dönüştürmek niye?
Bana göre bu süreçte halktan yana bir koalisyon tavrı takınan aslında CHP’dir. Koalisyon şartı olarak ortaya koydukları tavır açıkça ortadır. Halka hizmet götürmek ve seçim beyannamesinde verilen kalkınma ve ekonomik refah vaatlerinin hayata geçirilmesine dönüktür. Ancak AKP kanadı, ekonomik olarak yorgun düşmüş ülkeyi bu şartın eşiğine nasıl getirir? Yine CHP’nin istediği gibi, Tayyip ERDOĞAN’sız bir AKP siyasetini AKP kadroları kabul eder mi? Zira 13 yıllık AKP iktidarının Cumhurbaşkanlığı makamı ile bu seçimde ısrarla Başkanlık Sistemi’ne endeksli bir çalışma yaptıklarını ve bunun mümkün olmadığını görmelerini tartışmaya gerek olmasa gerek.
Benim önerim; halka ideoloji satmayı ve ülkenin çırpındığı bu hassas dönemde birbirinize gol atmayı bırakın, oturun halkın koalisyonunu kurun. Hatta bu ülkenin yönetim ve demokrasisini Amerikan Emperyalizmi’nin işleyişi ile değil, çözümünü kendi laboratuarında üreten bir Türkiye için, 4 siyasal bileşke ile halkın koalisyonunu oluşturun. Bu mümkün. Zira o çatının Mustafa Kemal’in inşa ettiği bir Meclis çatısı olduğunu politik taklacılara hatırlatır, ülkenin ve halkın geleceği ile oynamanın büyük bir vebal olduğunu ve artık hiç kimsenin tahammülü kalmadığını belirtirim.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .