Hurda araç teşviki bekleniyor

Hurda araç teşviki bekleniyor

16.05.2016

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç teşvikini beklediklerini belirterek, 20 yaşına gelen ticari araçların otomatikman hurdaya ayrılması gerektiğini söyledi. Ulaştırma Bakanlığı’nca hazırlanan ve 2011 yılında uygulamaya geçirilen “Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğe göre 85 model ve üstü araçların toplanma işlemleri kapsamında 60 araç hurda olarak Kırşehir İl Özel İdaresi’ne teslim […]

araç

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç teşvikini beklediklerini belirterek, 20 yaşına gelen ticari araçların otomatikman hurdaya ayrılması gerektiğini söyledi.
Ulaştırma Bakanlığı’nca hazırlanan ve 2011 yılında uygulamaya geçirilen “Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğe göre 85 model ve üstü araçların toplanma işlemleri kapsamında 60 araç hurda olarak Kırşehir İl Özel İdaresi’ne teslim edilirken, TSEK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç teşvikinin yeniden gündeme gelmesini istedi.
Hurda araçların trafikten çekilmesi için yeni bir teşvik beklediklerini belirten Türkiye Esnaf ve sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hurda araç teşvikini beklediklerini dile getirerek, 20 yaşına gelen ticari araçların otomatik hurdaya ayrılması gerekliliğine dikkat çekti.
Aracını hurdaya ayıracak esnafa sıfır faizli kredi verilerek aracını yenilemesinin sağlanarak, ağır vasıta sektörünün hareketleneceği, hurda ithalatının azalacağı ve devletin gelirinin azalmayacağını ifade ederek, model yılı 1990 ve daha eski olan taşıtların hurdaya ayrılması ile ilgili sürenin 31 Aralık 2014’te sona erdiğini belirten Palandöken, “Araçların hurdaya ayrılması ile ilgili düzenlemenin kalıcı olarak değiştirilmesi gerekir. 2015 yılı itibari ile 21 yaş ve üstünde kamyon, kamyonet, otobüs sayısı 540 bin aracı geçmiş. Yeni düzenlemede çıkarılarak 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılabilmesine imkân tanınmalı ve bu araçların vergi ve trafik cezası gibi borçlarının tamamı silinmelidir” diye konuştu.
Yapılacak yeni bir düzenlemenin ekonomiye etkilerinin son derece olumlu olacağını ifade TESK Genel Başkanı Palandöken, “Hurdaya ayırma işleminin sürekli olması, teslimat yerlerinin çoğaltılması halinde çeşitli nedenle süreyi kaçıranlar, aracını götüremediği için aracını hurdaya ayıramayanlar, gerekli şartlar oluştuğunda bu imkandan yararlanabilecektir. Esnafımızın uzun yıllar devreden borçlarının silinmesi, kredi verilerek aracını yenilemesi sağlanırsa yeniden daha verimli bir şekilde ticari hayatlarına devam edeceklerdir. Ayrıca ekonomik ömrü biten araçların yerine çevreye zarar vermeyen ve daha güvenli yeni model araçlar yollarda yerini alacaktır” dedi.
Karayolu taşımalarının ekonomik, seri, elverişli, güvenli, verimli, kaliteli, çevreye kötü etkisi en az ve kamu yararını gözetecek şekilde düzenlenmesi için ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının bir kısmının piyasadan çekilerek, can ve mal güvenliğinin artırılması ve mevcut atıl kapasitenin azaltılarak sağlıklı bir taşımacılık piyasasının oluşturulabilmesine destek sağlanmasını hedefleyen tebliğ kapsamında 85 model ve üstü araçların hurdaya ayrılma işlemleri dolayısıyla 2011 yılında Kırşehir İl Özel İdaresi’ne Kırıkkale Hurda Müdürlüğü’ne 60 araç teslim edilmişti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .