HÜR OLMAK

HÜR OLMAK

24.01.2017

“ÖZGÜRLÜK, VERİLMEZ, ALINIR” Mustafa Kemal Kırşehir demokrasiye sımsıkı bağlı, cumhuriyetin ve özgürlüklerin bekçisi bir ilimizdir. Demokrasiye bağlılığında dolayı il iken ilçeliğe indirilen Kırşehirliler, bütün baskılara rağmen demokrasiden asla taviz vermemiştir. Hür ve bağımsızlığı hep savunan Kırşehirliler, Cumhuriyeti kuran Atatürk’ün hep yanında ve izinde olmuştur. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir millet, hürriyetini tepeden inme kazanmamıştır. Al senin […]

“ÖZGÜRLÜK, VERİLMEZ, ALINIR” Mustafa Kemal

Kırşehir demokrasiye sımsıkı bağlı, cumhuriyetin ve özgürlüklerin bekçisi bir ilimizdir.
Demokrasiye bağlılığında dolayı il iken ilçeliğe indirilen Kırşehirliler, bütün baskılara rağmen demokrasiden asla taviz vermemiştir.
Hür ve bağımsızlığı hep savunan Kırşehirliler, Cumhuriyeti kuran Atatürk’ün hep yanında ve izinde olmuştur.
Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir millet, hürriyetini tepeden inme kazanmamıştır. Al senin hürriyetin budur diyen olmamıştır. Çünkü çoğu kez hürriyet, onu vermek istemeyenlerin merhametine terkedilmiştir.
Aslında hür olmak merhamete bağlı değildir. Hürriyetin bedeli ağırdır. Tarih boyunca hürriyet uğrunda büyük savaşlar verilmiştir. Tepeden inme hürriyetler, gene tepeden inme olarak elden alınır. Emekle elde edilen hürriyetin değeri kutsaldır. Büyüktür kalıcıdır. Mustafa Kemal, Türk ulusunun hürriyetini tepeden inme elde etmemiştir. Mücadeleyle elde etmiştir. Türk Milleti, büyük bir savaşla hürriyetini kendisi kazanmıştır.
Hürriyetin verileceğine inanılsaydı Türk Milleti hiçbir zaman hür olamazdı. Hindistan, Pakistan, Fas, Tunus, Cezayir… gibi uluslar mücadeleyle hür olmuşlardır. Ancak birey olarak zincirleri kırıp iç hürriyete kavuşamamışlardır. Dış ülkelerden hür olmak aynı zamanda iç hürriyeti getirmiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde İngiltere’ye karşı verdiği mücadele sonunda bağımsız olabilmiştir. Kısacası hürriyetin bedeli ağır, meyvesi tatlıdır. Bu meyveyi yemek için bu yolda emek sarfetmek gerekir. Ve de hürriyet bir ağaca benzer, bakıldıkça, beslendikçe meyve verir.
Hürriyet, başıboşluk değildir. Onun da bir disiplini vardır. Disiplinsiz hürriyet, hürriyeti yıkar, yok eder. Hürriyetin fazileti disiplinde gizlidir. Meyvenin çekirdeği gibi, bu disiplin hürriyetin içerisinde saklıdır. Hür insan müthiş bir toplumsal disiplinle çevrelenmiştir. Bu çerçeve hürriyeti sürekli kılar. Aksi halde hürriyet başka kurtlar tarafından yenilir, yutulur. Hürriyet disiplini, buna fırsat vermemelidir. Yerine göre hürriyet bir dağdır, ovadır, yayladır. Yerine göre sıçan deliğinde saklıdır.
Hürriyet kimi zaman kişiyi yer bitirir. Hürriyetin disiplini ahlakidir. Hukuktur. Adalettir. Bunlarla denetlenmeyen hürriyet kaostur. Başıboşluktur. Şiddettir. Hürriyet, erdemle, ahlakla hukuki denge ile sonsuzlaşır. Soysuzlaşan hürriyet, toplumları ve insanları mutsuzluğa yokluğa taşır. Bir iktidar sadece kendi hürriyetini düşünüyorsa o ülkede gerçek hürriyet yoktur. Ferdi hürriyetin çerçevesini şair Fikret belirlemiştir.
Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şairim!YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .