Hükümet Konağı’nda tarih netleşti

Hükümet Konağı’nda tarih netleşti

05.08.2017

Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’nın girişimleri ile ihtiyaç doğrultusunda yapılması planlanan Kırşehir Hükümet Konağının ihalesi 13 Eylül 2017 Çarşamba günü yapılacak…

KIRŞEHİR’DE yaklaşık 60 yıllık hizmet döneminin ardından 2015 yılı Ocak ayında yıkımı gerçekleştirilen Hükümet Konağı’nın yeniden yapılması için yer arayışları şehrin dinamiklerinin ortak kararı ile belirlenirken, yine mevcut alanına yapılacak olan Hükümet Konağı’nın yeni binası için ihale 13 Eylül’de gerçekleştirilecek.
Demokrasi gazisi Kırşehir’e “özür” olarak yaptırılan Hükümet Konağı’nda hizmet veren birimlerin yeniden tek çatı altında, vatandaşın kolay ulaşabileceği bir yerde ve esnafa da katkı sağlayacak şekilde olması nedeniyle yapılan girişimler sonucu Hükümet Konağı’nın Ankara Caddesi’nde bulunan eski alana yapılmasında Kırşehir Ahiliğe yakışır bir şekilde ortak karar almıştı ve proje çalışmaları da bu doğrultuda başlatılmıştı.
Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’nın girişimleri ile yatırım programına alınan Hükümet Konağı’nın yeni binasının yapımı noktasında başlayan ihale süreci sonrasında ihale tarihi de netleşti.
Kırşehir’de yapılması planlanan, projesi Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan Hükümet Konağının ihale girişi 3 Ağustos 2017 tarihi itibarıyla yapıldı.
Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’nın girişimleri ile Kırşehir’in ihtiyaçları doğrultusunda yapılması planlanan Kırşehir Hükümet Konağının ihalesi 13 Eylül 2017 Çarşamba günü yapılacak.
İhalenin ardından binanın yapımına başlanacağını belirten Mikail Arslan, Hükümet Konağı’nın Kırşehir’e hayırlı olması temennisinde bulundu.
Milletvekili Mikail Arslan, “Hükümet Konakları şehrin merkezinde oluyor ve şehir ona göre şekilleniyor. Eski Roma kültüründen beri bu şekilde devam eder. Hükümet binasının yerinin değişmesi demek şehrin aksının değişmesi demektir. Çünkü orada işyeri açanlar, ofis açanlar ve orada oluşan cadde ve yolların tamamı Hükümet binası endekslidir. Eski yerine yaptığımız zaman Hükümet Konağı binası ihtiyacı karşılayacak mı ve otopark ihtiyacı oluşturacak mı? Biz buna da iki tane çözüm önerdik. Birincisi eski Hükümet Konağı ile beraber karşısında bulunan Defterdarlık binasının yıkılması. Onun arsası yeterli derecede büyüklükte. İki aşamalı olarak birbiriyle proje bütünlüğü içerisinde bu işe çözüm bulunması. Bununla ilgili bir etüt çalışması yapıldı ve bunun karşıladığı görüldü. Dolayısıyla iki aşamalı, iki bina olan, birbiriyle karşılıklı bütünlük içinde olan iki tane bina yapılacak. Otopark ihtiyacını da yeraltı otoparklarıyla çözeceğiz. İstanbul’da da birçok yerde şehrin merkezi yerlerinde devasa gökdelenler, büyük binalar yapılıyor, ama sorunlarını yeraltı otoparklarıyla çözüyorlar. Biz de otopark sıkıntısı yok aslında. Sıkıntı oluşturan yolların otopark olarak kullanılması, yani bir ev yapıyorsunuz otoparkınız olmadığı için araçlarınızı yola park ediyorsunuz ve yolu daraltıyorsunuz. Özellikle Kırşehir Belediyemizle görüşmelerimizde yeni yapılarda muhakkak yeraltı otoparklarının yapılma şartının koşulmasını istiyoruz. Yolların trafik parklarına ait yer olarak kullanılması gerekiyor. Biz kamu binalarında buna öncelik verip, Hükümet Konağımızın da, iki binanın da yeraltına yeteri büyüklükte otopark yapmayı düşünüyoruz. Projelerimizi buna göre geliştiriyoruz ve sadece bina kütlesi değil, arsanın tamamının altına yeraltı otoparkı getireceğiz. Dolayısıyla biz Hükümet Konağı’nda hizmet alanların ve hizmet almaya gelen vatandaşlarımızın araçlarının otopark sorunu oluşturmadan çözme imkanına kavuşmuş olacağız” açıklamasında bulunmuştu.
Toplam 53 bin metrekare ve kullanılabilir net alanı 11 bin 180, inşaat alanı 15 bin 365 metrekare olan Hükümet Konağı, bodrum ve zemin ile 4 kat olacak.
Valilik birimlerinin tamamının tek çatı altında toplanması planlanırken, ilk etapta İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, İl Dernekler Müdürlüğü, İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü yeni binada hizmet verecek. Kullanım alanı olması halinde Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün de binanın içine alınacağı belirtilirken, Defterdarlık ve Emniyet Müdürlüğü’nün mevcut alanı da Hükümet Konağı’nın ikinci etabını oluşturacak.
2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre depreme dayanıksız olduğu tespit edilen ve içinde hizmet veren birimlerin taşınmasıyla tamamen boşalan ve atıl durumda bulunan Kırşehir Valiliği Ek Hizmet Binası, 1955-1965 yıllarında yapılmıştı.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .