Hükümet Konağı yıkılıyor

Hükümet Konağı yıkılıyor

28.01.2015

Kırşehir’de Aşıkpaşa Mahallesi’nde bulunan ve 48 yıl hizmet veren eski valilik binasının yıkım işlemi başladı… KIRŞEHİR Hükümet Konağı’nın yıkımına başlandı. Kırşehir’de yaklaşık 50 yıldır hizmet veren Valilik ek hizmet binasının yıkımı gerçekleştiriliyor. Demokrasi gazisi Kırşehir’e “özür” olarak yaptırılan Hükümet Konağı’nın yıkım ihalesi yapılarak 12 Ocak 2015 Pazartesi günü itibariyle firmaya yer teslimi yapılırken, alanına iki […]

Kırşehir’de Aşıkpaşa Mahallesi’nde bulunan ve 48 yıl hizmet veren eski valilik binasının yıkım işlemi başladı…
KIRŞEHİR Hükümet Konağı’nın yıkımına başlandı.
Kırşehir’de yaklaşık 50 yıldır hizmet veren Valilik ek hizmet binasının yıkımı gerçekleştiriliyor.
Demokrasi gazisi Kırşehir’e “özür” olarak yaptırılan Hükümet Konağı’nın yıkım ihalesi yapılarak 12 Ocak 2015 Pazartesi günü itibariyle firmaya yer teslimi yapılırken, alanına iki katlı otopark ve park yapılması planlanan binanın yıkımına da dün itibariyle başlandı.
2012 yılından bu yana boş ve atıl durumda bulunan binanın yıkım işlemi gerçekleşirken çevrede yıkım öncesinde sıkıntı yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri alındı.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün incelemelerde bulunarak, Ocak ayı içerisinde yıkılacağını açıkladığı Kırşehir Valiliği eski ek hizmet binasının yıkım ihalesi 6 Ocak 2015 tarihinde yapılırken, Ak İnşaat Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne 175 bin TL bedelle ihale edilen Hükümet Konağı’nın yıkım gerekçesine ilişkin “Binanın deprem güvenliği ve genel durumuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce, 8 Mayıs 2013’de hazırlanan teknik raporda, binanın 2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre, genel onarım maliyetinin, yeniden yapım maliyetinin yüzde 52,3’üne tekabül ettiği belirtilmiştir. Kırşehir, birinci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Valiliğimizce, binanın onarım maliyetinin, yeniden yapım maliyetinin yüzde 40’ını aşması hususu göz önünde bulundurularak güçlendirme ve onarımının ekonomik ve kalıcı çözüm olmayacağı değerlendirilerek binanın yıkımına karar verildi, bu doğrultuda da gerekli iş ve işlemlere başlandı” şeklinde açıklamada bulunulmuştu.
BU ARADA 2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre depreme dayanıksız olduğu tespit edilen ve içinde hizmet veren birimlerin taşınmasıyla tamamen boşalan ve atıl durumda bulunan Kırşehir Valiliği ek hizmet binasının yıkım çalışmalarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada şöyle denilmişti:
“İlimiz Aşıkpaşa Mahallesi’nde bulunan Eski Valilik Hizmet Binası karkas taşıyıcı sistemle bodrum kat, zemin kat ve 4 normal katlı olarak 1965 yılında inşa edilerek, başta Valiliğimiz olmak üzere İlimizde bulunan çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile Kırşehir halkına yaklaşık 48 yıl hizmet vermiştir.
“Söz konusu bina 2012 yılında tamamen boşaltılmış ve günümüze kadar atıl vaziyette kalmıştır. Binanın deprem güvenliği ve genel durumu ile ilgili olarak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan 8 Mayıs 2013 tarihli teknik raporla, binanın 2007 Deprem Yönetmeliği’ne göre genel onarım maliyeti, yeniden yapım maliyetinin % 52,3’üne tekabül ettiği belirtilmiştir.
“Bilindiği üzere Kırşehir ilimiz 1. derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Ayrıca onarım maliyetlerinin yeniden yapım maliyetlerinin % 40’ını aşması hususu da göz önünde bulundurulmuş ve Valiliğimizce binanın güçlendirme ve onarımının ekonomik ve kalıcı bir çözüm olmayacağı değerlendirilerek halen atıl vaziyette bekleyen Valilik Eski Hizmet Binasını yıkımına karar verilerek, gerekli iş ve işlemlere başlanmıştır.
“Bu kapsamda söz konusu binanın yıkım ihalesi, çıkacak enkaz bedeli karşılığında 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerinde göre 6 Ocak 2015 tarihinde saat 11.00’de Valiliğimiz Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü tarafından yapılmış, Ak İnşaat Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi’ne 175 bin TL bedelle ihale edilmiştir. İlgili firma tarafından ihale bedeli ile istenen diğer teminatlar 9 Ocak 2015 tarihinde yatırılmış ve 12 Ocak 2015 tarihinde de sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılmıştır.
“Yapılan sözleşme hükümleri çerçevesinde ilgili firmaca bodrum kat da dahil olmak üzere binanın tamamı yıkılarak, binanın bulunduğu alan doğal zemin kotuna eşitlenecektir.
“Binanın yıkımı esnasında bina bahçesinde bulunan Atatürk heykeli, tören alanı ile bahçede bulunan çeşitli cinslerde ve yaşlarda olan ağaçlar ve çevre ihata duvarının korunması planlanmış olup yıkım işlemini yapacak firma ile imzalanan sözleşmeye bu yapı ve ağaçlarının korunması hükmü konulmuştur.”
Öte yandan Valilik Eski Hizmet Binası’nın yıkım işlemlerinin sözleşme hükümleri gereği 45 gün içerisinde tamamlanması gerektiği belirtilmişti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .