Hububatta kaliteye göre yüzde 5 ilave

Hububatta kaliteye göre yüzde 5 ilave

19.07.2017

Buğday alım fiyatları beklenenin üzerinde verim alan Kırşehirli üreticiyi memnun etmezken, ürünün kalitesine göre fiyat artışı öngörülüyor…

2017 dönemi hasat dönemi devam ederken, alım fiyatlarını açıklayan Toprak Mahsulleri Ofisi, ürünün kalitesine göre fiyatın yüzde 5 artırılabileceğini bildirdi.
Kırşehir’de Haziran ayı sonunda başlayan hasattan beklenenin üstünde verim elde edilirken, yurt genelinde de üretim arttı.
2017 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre % 6 artışla 21,8 milyon ton, arpa üretiminin % 12 artışla 7,5 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
Ülkemizde hububat hasadı Mayıs, ilimiz Kırşehir’de Haziran sonunda başlarken, hasat yüzde 50 seviyesine ulaştı.
TMO, 6 Haziran 2017 itibarıyla üreticilere depolama ve finansman imkânı sağlamak amacıyla emanet alımlara başladı ve 13 Temmuz 2017 tarihine kadar 415 bin ton ürün alımı gerçekleştirdi.
12 Temmuz 2017 tarihinde alım fiyatları açıklanırken, Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday (proteini % 12,5-13, süne oranı % 1’e kadar) alım fiyatı ton başına 940 TL, makarnalık buğday fiyatı ise 1.000 TL/Ton olarak belirlendi.
Açıklanan fiyatlara kalitesine göre % 5’e kadar artış uygulanacak. Buna göre, ekmeklik buğdaylar ton başına 990 TL’ye, makarnalık buğdaylar ton başına 1.070 TL’ye kadar işlem görecek.
Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden arpa için fiyat açıklamaya gerek görülmezken, emanet karşılığı arpa alımlarına devam edilecek.
TMO 300 alım noktasına ilave olarak kapasitesi 1 milyon tonu geçen 24 lisanslı depo işletmesinde de alım yapıyor.
Kırşehirli üreticiler ürünlerini sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim etmeleri halinde % 2 stopaj, % 2 SGK primi kesintisi yapılmayacak ve anlaşmalı bankalardan cazip kredi imkânı ve peşin ödeme gibi avantajlar menfaatlerine olacak.
TMO Kırşehir Şubesi’nden edinilen bilgiye göre, bu yıl TMO tarafından hububat alımlarında izlenecek politikalar şunlar:
1. TMO işyerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara ürün bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır.
2. Ürününü TMO işyerlerine teslim eden üreticiler; 22.07.2017 tarihine kadar depo kira ücreti vermeden ürünlerini geri çekilebilecek, açıklanan fiyatlarla TMO’ya satılabilecek veya emanette bırakabilecektir. Ürününü sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim eden üreticiler ise 22.07.2017 tarihine kadar (depo kira ücreti Kurumumuz tarafından karşılanmak kaydıyla) ürününü TMO’ya satabilecektir.
3. Ürününü TMO’ya anlaşmalı bankalardan alınan banka kartı ile teslim eden üreticilere ödemeler 15 gün içerisinde, banka kartı ile teslim etmeyenlere ise 30 gün içerisinde yapılacaktır. Sözleşme imzalanan lisanslı depolara teslim eden üreticiler ise ürünlerini TMO’ya satmaları halinde ödemeler peşin olarak yapılacaktır.
4. Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici 6,5 TL/Ton ilave gelir elde edecektir.
5. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren TMO’ya satabileceklerdir.
6. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.
7. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.
8. TMO, altyapısı uygun olan borsalarda da alım yapacaktır. Borsalardan alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO’ya satabileceklerdir.
9. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO’dan % 30 avans alabilecektir.
10. Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Makbuz senedi karşılığı kredi kullananların kredi faizinin %25’i TMO tarafından ödenecektir.
TMO’ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları, ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .