Hububat hasadı devam ediyor

Hububat hasadı devam ediyor

24.07.2017

Dane kaybına 277 lira ceza uygulanıyor

Kırşehir il genelinde 2016/2017 ekimi yapılan sezonunda buğday, arpa, yulaf, çavdar, aspir, dane mısır, ayçiçeği, nohut, mercimek gibi hububat ve bitkilerde hasat devam ediyor.
Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, dane kaybının sadece çiftçilere değil ülke ekonomisine de büyük zararlar verdiğini, yüzde 1’lik dane kaybının bile on binlerce ton ürünün değerlendirilememesi anlamına geldiğini söyledi.
Dane ve sap kaybının milli kayıp olduğunu ifade eden Şahin, biçerdöver operatörlerini dane ve sap kaybını önlemek için tekniğine uygun biçim yapmaları konusunda uyararak, “Bu yıl da hasat sezonunda personelimiz ile hasat kontrollerini yoğun ir şekilde sürdürüyoruz. Yaptığımız denetimlerde belgesiz veya yüzde 2’den fazla dane kaybına neden olacak şekilde biçim yapıldığının tespit edilmesi halinde, operatör ve biçerdöver sahiplerine her fiil için ayrı ayrı 227,00’er TL idari para cezası uyguluyoruz” dedi.
Kenan Şahin, hasat sezonunun tüm çiftçilerimize bol kazançlı ve bereketli geçmesi temennisinde bulundu. (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .