HOŞGELDİN 2018…

HOŞGELDİN 2018…

01.01.2018

HOŞGELDİN 2018…   2017 yılında da beklediği hizmet ve yatırımları alamayan, ekonomik alanda zor günler geçiren Kırşehirliler Pazar gecesi 2017’yi geride bırakıp yeni umutlarla 2018 yılına girdi. 2017 yılında yatırım ve istihdam alanında beklediği yatırımları alamayan Kırşehir, geçmiş yıllarda kalan yatırımların tamamlanması ve yeni kamu binalarının yenilenmesi dışında istihdam sağlayıcı yatırımları alamadı. Kırşehir Milletvekilleri Mikâil […]

HOŞGELDİN 2018…

 

2017 yılında da beklediği hizmet ve yatırımları alamayan, ekonomik alanda zor günler geçiren Kırşehirliler Pazar gecesi 2017’yi geride bırakıp yeni umutlarla 2018 yılına girdi.

2017 yılında yatırım ve istihdam alanında beklediği yatırımları alamayan Kırşehir, geçmiş yıllarda kalan yatırımların tamamlanması ve yeni kamu binalarının yenilenmesi dışında istihdam sağlayıcı yatırımları alamadı.

Kırşehir Milletvekilleri Mikâil Arslan ve Salih Çetinkaya, hazırlıkları projeler ile Kırşehir için olmazsa olmaz olan ve yıllardır özlemle beklediği demiryolu projesi, çevre yolu projesi, Kırşehir-Ortaköy-Aksaray Yolu, Kırşehir-Tuzköy Havaalanı yolu projelerine 2018 yılında başlanacağı müjdesini verirken, özellikle depreme dayanıksız binaların yıkılıp yenilenmesi noktasında büyük başarı sağladıklarını belirten Arslan ve Çetinkaya, Kırşehir’e 200 yataklı yeni bir hastane binası ile modern ve çok amaçlı bir Öğretmenevi binası kazandıracaklarını da belirterek, bu iki yatırımın 2019 yılında tamamlanmasını hedeflediklerini, ayrıca Kırşehir’de tekli eğitime geçmek için ihtiyaç duyulan okul inşaatlarının da bu yıl içinde tamamlanacağını ifade ettiler.

2017 yılında Kırşehir özellikle hayvancılık yatırımlarına yöneldi. İl genelinde pek çok kişi besicilik konusunda yatırım yaptı, binlerce büyükbaş hayvan ithal etti. Ancak hükümetin et fiyatlarını ucuzlatmak için ithal ete yönelmesiyle Kırşehir’deki besicilerin zararı büyük oldu. Pahalıya mal ettikleri hayvanların kesimini ucuza yaptırmak zorunda kalınca, büyük ekonomik sıkıntı içine girdi. Bir kısım besicilik yatırımları yarım kaldı, bir kısmı da maddi kaynak bulamadığı için yurt dışından besi hayvanı getiremedikleri bildirildi.  Yatırımcılar bu konuda hükümetin desteklerini beklerken, bu durum Kırşehir’de yatırımcıların 2018 yılına karamsar girmelerine neden oldu.

Devletin rutin yatırımları dışında doğru dürüst bir yatırım alamayan Kırşehir’de sadece Belediye’nin alt ve üst yapı, park ve bahçe, Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin yatırımları gerçekleşti. Halen şehir merkezinde devam eden kaldırım ve çevre düzenleme çalışmaları da halkın yaşamını büyük ölçüde etkiledi. Trafikte yaşanan aksaklıklar her kesimi olduğu gibi esnafı da olumsuz yönde etkiledi. Belediye’nin bu çalışmalarının 2018 yılında tamamlanarak, Kırşehir’in daha modern ve yaşanılır bir il olması bekleniyor.

2018 yılına ekonomik sıkıntılarla giren Kırşehirliler, asgari ücrette bekledikleri zammı alamamanın hayal kırıklığını yaşadı. 2018 yılıyla birlikte artan vergi ve zamlar herkesin sıkıntılarını bir kat daha arttıracağa benziyor.

Diğer yandan devlet yatırımlarından hak ettiği payı alamayan Kırşehir kültür ve turizmden hak ettiği payı yine alamadı. Tarihi ve kültürel değerleriyle Kapadokya’nın giriş kapısı olmasına rağmen, turizm payından istenilen oranda yararlanamayan, Organize Sanayi Bölgesi’ne yeni yatırımcılar gelmesini beklerken, sadece hizmet olarak vatandaşa yansıyan projeler yerine istihdam oluşturan, göçü engelleyecek, ilimiz Kırşehir’i Orta Anadolu’da turizm ve kültür kenti olarak en iyi şekilde tanıtacak projelerin hayata geçirilmesi bekleniyor.

Kırşehir 2018 yılına huzur ve mutluluk içerisinde girdi. Kırşehir halkının yeni yıla huzur ve güven içerisinde girmelerini sağlamak amacıyla Emniyet Müdürlüğü’nün yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Pazar sabahından itibaren halkın yoğun olduğu alışveriş merkezleri ve Pazar yerinde güvenlik önlemleri alan Kırşehir polis ekipleri, yoğun trafik akışının sağlanması için Belediye ve Terme Kavşağı’nda görev yaptı.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Kırşehir’de yeni yıl gecesi önemli bir olayın olmadığı, halkın huzur ve güven içerisinde 2018’e girdiklerini ifade ettiler. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .