HOŞ GELDİN RAMAZAN!.

HOŞ GELDİN RAMAZAN!.

02.06.2016

Bir ramazan daha kapımıza geldi dayandı… Hoş geldi sefalar getirdi… Bereketi bol olan aya bizi kavuşturan Allah’a hamdolsun… Bu ay bağışlanma, arınma, kulluğumuzu bir kez daha gözden geçirme ayı ama bundan daha önemlisi insanlığımızı, vicdanımızı ve ruhumuzu temizleme ayı… İyiliklerin katlanarak artması, cebimizin iyice açılması, merhamet ve insanlığımızın son seviyede olması gereken bir aya daha […]

Bir ramazan daha kapımıza geldi dayandı… Hoş geldi sefalar getirdi…
Bereketi bol olan aya bizi kavuşturan Allah’a hamdolsun… Bu ay bağışlanma, arınma, kulluğumuzu bir kez daha gözden geçirme ayı ama bundan daha önemlisi insanlığımızı, vicdanımızı ve ruhumuzu temizleme ayı…
İyiliklerin katlanarak artması, cebimizin iyice açılması, merhamet ve insanlığımızın son seviyede olması gereken bir aya daha giriyoruz. Geçen yıl aramızda olup bizle birlikte ramazanı ihya edenler belki bu ramazanda aramızda değiller, kim bilir beklide bir sonraki ramazanda bizlerde olamayacağız buralarda.
Öyle ise ramazanın amacı kendimizi aç bırakmak olmadığını, sabahtan akşama kadar aç susuz iftar saatini doldurmak olmadığını bir kez bile olsun gösterme zamanıdır ramazan. Bundan önceki ramazanda yapamamışsak bunu bu kez yapalım yapmaya çalışalım.
Mesela hep zengin ve varlıklı kişilerin sofrasında açtığımız iftarı bu kez fakir olan yada kendini fakir hissedenlerle açalım, akraba eş dost ile iftar tabiî ki açılmalı açılıyor da ama bu kez tanımadıklarımızı çağıralım iftar sofralarımıza. Yıllardır aynı bina da oturup ta yüzlerini,isimlerini bile bilmediğimiz!
Apartman ve mahalle komşularımızı çağıralım iftara. Bir gün eşinize “bu gün iftara hazırlık yapma çoluk çocuk hep birlikte belediyenin iftar çadırında yapalım iftarımızı” deyin ve o ihtiyaç sahiplerinin duygularını bir kez hissetme imkânı bulalım.
Kardeşlik, kucaklaşma, paylaşma, birlik ve beraberlik içerisinde geçirilmesi gereken bu ayı gövde gösterisi halinde yapıp bunu reklam aracı haline getirenlerin sofralarında olmayalım. Bunu yapanlara yemek yerine fakir fukara ve ihtiyaç sahibi kimselere maddi yardımda bulunmalarını söyleyelim.
Hayır yaptığını zannedip 20-30 TL’ye alınan Ramazan kumanyalarını alıp fakire götürüp vermek yerine sağ elin verdiğini sol elimiz görmeden ihtiyacı olana nakdi para olarak verelim, verelim ki o herkesin fakirin evine koydukları kumanya paketlerinin onlarca paket olmasına müsaade etmeyelim. Ne var ki içinde peynir, zeytin un yağ şeker.vs. her paketin içinde olan şeyler, belki o fakir yılda bir kez et ,sucuk,pastırma yada başka bir şey yemek istemiştir.
Bunlara lütfen dikkat edelim…
Gelin bu ramazanı farklı yapalım, huzur evinde bir gün iftar açalım, çocuk esirgeme yurdundaki çocukları iftar saatlerinde hediye alarak sevindirelim, kimsesiz ve evi barkı olmayanları bir gece evimizde misafir edelim…
Çok zor değil bunları yapmak, aslında bunları hepimiz yapmak istemişizdir ama bir kez olsun yapamamışızdır.
Korkmayın ve utanmayın bunları yaptığınız için kimse sizinle alay etmez, kimse size laf söz söylemez. Oruç kendimizi aç bırakmak değil nefsimizi adam etmek, fakirin ve ihtiyaç sahibinin halini anlamak içindir. O halde buna uygun şekilde hareket edelim.
Kırşehir’de cadde ve sokakta gezelim, açta açıkta kalan varsa bulup soframıza konuk edelim. Edelim ki soframız huzur ve bereketle dolsun. Kırşehirimizi önde gelen iş adamları, zenginleri, sivil toplum örgütleri, belediyemiz ve valiliğimiz fakir fukaraya yardım ederken gerekirse bir havuz oluştursun bizlerde bu havuza zekâtımızı hayrımızı verelim. Toplanan bu paraları fakirlere eşit şekilde dağıtsın büyüklerimiz. Bazı fakir bir tek yardım alamaz iken bazılarının evinde birden çok dağıtımlar yapılmasın.
Gelin biz de yapacağımız bu yardımları bir an evvel yapalım ki bu insanların ramazanda yüzlerine bir nebze de olsa tebessüm olma vesilesi olalım.
Umarım bu Ramazan hepimiz için farklı olur.
Hayırlı, huzurlu, mutlu, güzel nice Ramazanlara…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .