HOCALI KATLİAMININ 23. YILI

HOCALI KATLİAMININ 23. YILI

25.02.2015

KIRŞEHİR Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan:
“İnsanlığın hafızasına küflü demirlerle kazıdığı soykırımın acısını, bugün de iliklerimize kadar hissediyoruz”

KIRŞEHİR Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, Hocalı katliamının yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

23 yıl yaşanan Hocalı katliamının yıldönümü dolayısıyla Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, “İnsanlığın hafızasına küflü demirlerle kazıdığı soykırımın acısını, bugün de iliklerimize kadar hissediyoruz” diyen Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, şu ifadelerde bulundu:

Türk Ocağı Süleyman Doğan copy
“23 yıl önce Rus askeri birliklerinin desteğinde Ermeniler Azerbaycan’ın Karabağ bölgesini işgal ettiler. İşgal ettikleri toprakların sahiplerine büyük bir kin ve nefretle saldırdılar. Silahsız, savunmasız yüzlerce insanı hunharca katlettiler. Kendini çağdaş, eşitlikçi, demokrat ve insan haklarına saygılı tanıtan ülkeler o insanların çığlığını duymadı, onlara hiçbir el uzanmadı, kaderlerine terkedildi ve ölümü beklediler o kara gecede. Sessiz kalmalıydı bütün emperyal devletler. Çünkü amaç Türk Birliği’nin önüne set çekmekti. Çıkarları ortaktı. Vahşet sınırsız olmalıydı, korkmalıydı Türk, korkmalıydı ki Türk coğrafyası ‘sizi ne pahasına olursa olsun birleştirmeyeceğiz” mesajını almalıydı. Örnek olacaktı Hocalı. Bu yüzden insanlıktan nasibini almamış binlerce vahşi tüm hünerlerini gösterdi o gece. Neler mi oldu? Kısaca hatırlatalım.
“1991 yılı Ekim ayından beri kuşatma altında tutulan Hocalıya, Rusların 366. Alayı’nın desteğini alan Ermeniler 26 Şubat 1992’de girdiler. Yalnızca bir gün içinde tümü savunmasız 63 çocuk, 106 kadın, 70 yaşlı olmak üzere 613 kişiyi katlettiler. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralandı ve 1275 kişi ise rehin alındı.
Ermeniler yakaladıkları herkese işkence yaptı. Olayın ilk günü kimse bölgeye giremedi. Çünkü Ermeniler yaptıkları bu caniliklerin ortaya çıkmasından korkuyorlardı. Fakat günler sonra bölgeye ulaşan Batılılar bile katliamı kabul etmekte hiç zorlanmayacaklardı. Katliamı Ermenilerle beraber ortaklaşa yapan Rusların Izvestiya gazetesi şöyle yazıyordu: ‘Çocukların kulakları, bir kadının yüzünün bir kısmı kesilmiştir. Erkeklerin kafa derileri yüzülmüştür. Ben tepede yüzden fazla ceset gördüm. Bir erkeğin kafası kopartılmıştı.’ Fransızların ünlü gazetesi Le Monde ise katliamı şöyle anlatıyor: ‘Ağdam’daki yabancı gazeteciler, Hocalıda öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş, tırnakları sökülmüş insanlar görmüşler.’
“Bu bir Azerbaycan propagandası değil; tamamıyla belgeli gerçeklerdir. Bugün Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermeni işgali altında inim inim inlemekte, 1 milyon 200 bin Azerbaycan Türkü asırlardır yaşadıkları Karabağ’dan uzakta, adeta sürgün hayatı yaşamaktadır. Biz yüreğimizde Irak’ta, Suriye’de, Myanmarda, Doğu Türkistan’da dökülen kanın sızısını duyuyoruz. Biz dağlık Karabağ’da yaşanan Hocalı soykırımına ağıtlar yakıyoruz.
1974 Kıbrıs Harekâtı’ndan önce Türklere yapılan etnik temizlik mezalimini unutmuyoruz. Biz, Batı Trakya ile hüzünleniriz. Doğu Türkistan boğazımızda düğümdür. İran Türklüğünü unutmayız, unutamayız. İnsanlığın hafızasına küflü demirlerle kazıdığı soykırımın acısını, bugün de iliklerimize kadar hissediyoruz. Biz her gün dünyanın her köşesindeki mazlum milletler için gözyaşı döküyoruz. İnsanlık adına, kardeşlik adına.
“Canımız, kanımız, öz kardeşimiz olan bir milyon 200 bin Azerbaycan Türkünün topraklarından sürülüp zorunlu göçe tabi tutulduğunu, kendi öz vatanlarından kaçkın olduklarını unutamayız. Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarından derhal çekilmeli, dünden bu güne işlediği insanlık dışı vahşetin hesabını insanlık karşısında vermelidir. Birleşmiş Milletlerin aldığı kararlara uygun şekilde davranmalı ve Hocalı katliamının hesabını vermelidir.
İnsanlık, ancak bu şekilde huzur bulacaktır.
“Bu vesileyle gerek Hocalı katliamında gerekse Karabağ işgali sırasında şehit edilenler başta olmak üzere, dünyanın her köşesinde zulme uğrayanların ve gelmiş geçmiş tüm aziz şehitlerimizin ruhları önünde minnet ve saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun. Mekânları cennet olsun.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .