Hızlı tren yatırım programında

Hızlı tren yatırım programında

10.02.2015

Samsun’dan başlayıp Kırşehir’den de geçmesi öngörülen hızlı tren projesi 2015 yatırım programına alınırken, projeye ilişkin çalışmaların önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor…

KIRŞEHİR 30 Ocak Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırşehir’e yapılması planlanan projeler ve yatırımlara ilişkin Vali Necati Şentürk’ün ilettiği taleplerin yerine getirilmesi için talimatlarda bulundu.

İlimiz Kırşehir’e yapılması planlanan Hükümet Konağı için TEİAŞ’ın binasının tahsisi noktasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan onay aldığını açıklayan Kırşehir Valisi Necati Şentürk, ilimiz Kırşehir’de tamamlanması beklenen çevre yolu ve yapılması planlanan hızlı trene ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi.

VALİ copy
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevre yolunun tamamlanması noktasında Karayolları Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü’nün takibinde olan gereken bir konu olduğunu belirterek, Bölge Müdürlüğü’nün de var olan ufak tefek sorunları Belediye ile birlikte aşılması gerektiğini belirttiklerini açıklayan Vali Necati Şentürk, hızlı trene ilişkin de, “Kırşehir için çok önemli yatırımlardan bir tanesi hızlı tren. Bilindiği gibi bu zaten hükümetin yatırım program ve projelerinde yer alıyor. Samsun’dan başlayan bir hat devam ediyor. Ama bu hattın ilimizden geçtiğini yakın tarihe kadar bilmiyorduk. Şimdi biliyoruz ki Samsun’dan başlayıp Yerköy’e kadar gelecek olan hızlı tren, Kırşehir üzerinden Aksaray, Ulukışla ve Mersin’e ulaşacak. Bu konunun yatırım programının içerisinde olduğunu biliyorum. Bu konuyu Sayın Cumhurbaşkanımızla da, Enerji Bakanı ile de konuştuk. Ben arz ettim ve Enerji Bakanımız yatırım programının içerisinde olduğunu söylediler” şeklinde açıklamalarda bulundu.
“İLAHİYAT FAKÜLTESİ İÇİN İL OLARAK GAYRET ETMELİYİZ”
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımına ilişkin müjdeli haberi veren Vali Necati Şentürk, ilimiz Kırşehir’de büyük bir eksiklik olan İlahiyat Fakültesi’nin açılması noktasında YÖK’ün olumlu görüş bildirdiğini ve şu anda Başbakanlık onayında olan İlahiyat Fakültesi için Kırşehir olarak gayret gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Necati Şentürk, “Ahi Evran Üniversitemiz de bilindiği gibi Fen-Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, İdari ve İktisadi Bilimler Fakültesi, Mimarlık-Mühendislik Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi var. Tıp Fakültesi de var kabul ediliyor. Ama bir eksiğimiz var. Aşık Paşa’nın, Ahmed-i Gülşehri’nin, Yunus Emre’nin, Ahi Evran’ın memleketinde İlahiyat Fakültesi’nin olmaması ciddi bir eksiklik. Türkiye’de 180 civarında üniversite var. YÖK Sekreterliği’nden aldığım bilgiye göre bunların sadece 25’inde İlahiyat Fakültesi yok. Geri kalan bütün üniversitelerde İlahiyat Fakülteleri veyahut da İslami İlimler Fakültesi adı altında fakülteler mevcut. Bu eksikliği ben Sayın Cumhurbaşkanına da arz ettim. Ama daha önce Üniversite Senatosu tarafından alınmış bir karar var. Bu karar YÖK’e intikal ettirilmiş, YÖK olumlu görüş bildirmiş. Milli Eğitim Bakanlığı da olumlu görüş belirtmiş ve Başbakanlığa kadar gitmiş. Mesele Başbakanlık seviyesinde. Ben bu konuyu da Sayın Yekta Saraç Beyefendi ile görüştüm ve bu talebimizi tekrarladım. Bu konuda YÖK Başkanı gayret edeceğini ifade etti. Ama il olarak bu konuda biraz daha mücadele etmemiz, gayret etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çok zor meseleler değil, bunları aşarız” diye konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .