Hızlı Tren Projesi’nde ihale süreci başlıyor

Hızlı Tren Projesi’nde ihale süreci başlıyor

29.05.2015

(AA) – Kırşehir’e hızlı tren projesi yapımı için seçimden sonra çalışmalara başlanacak. Hızlı Tren Projesi’nin Aksaray-Ulukışla hattının proje ihalesinin Haziran ayında gerçekleştirileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir ile birlikte projede yer alan Yerköy’de yılın ikinci yarısı proje ihalesine çıkılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile Aksaray Hükümet Meydanı’nda “Cumhurbaşkanı Aksaraylılarla Buluşuyor” […]

trenn

(AA) – Kırşehir’e hızlı tren projesi yapımı için seçimden sonra çalışmalara başlanacak. Hızlı Tren Projesi’nin Aksaray-Ulukışla hattının proje ihalesinin Haziran ayında gerçekleştirileceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kırşehir ile birlikte projede yer alan Yerköy’de yılın ikinci yarısı proje ihalesine çıkılacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile Aksaray Hükümet Meydanı’nda “Cumhurbaşkanı Aksaraylılarla Buluşuyor” programına katıldı.
Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hızlı tren projemizle ilgili çalışmalar sürüyor. Bak, cek cak yok, bunlar yapılıyor. Aksaray-Ulukışla kesimi proje ihalesine Haziran ayında çıkılıyor, diğer kesimlerinin de bu yılın ikinci yarısında proje ihalesine çıkılacak. Ama bunlarda ne plan var, ne proje var, sadece adaylarını tanıtırken pankart, pankartın üzerinde şunlar şunlar… İnşallah 2016 yılının sonunda bunun yapımına başlanıyor, 2020 yılında da bu hattı hizmete açıyoruz. Bir diğer hızlı tren hattı da Antalya-Konya-Nevşehir-Aksaray-Kayseri güzergahında inşa ediliyor, bunun da çalışmaları sürüyor. İnşallah yapımına önümüzdeki yıl başlayıp, 2019 yılında tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aksaray'da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Biz, eserlerimizle övünüyoruz, yaptıklarımızla konuşuyoruz. Milletimize elimiz boş gelmedik, gelmiyoruz. Biz, karnemizi milletimize sunduk… 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız derken, 2 trilyon milli gelir derken, 12 yılda sağladığımız başarıları referans gösteriyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aksaray kent meydanında düzenlenen programla Aksaraylılarla buluştu.
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 10 Ağustos 2014 tarihindeki cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisine verilen yüzde 74’lük oy oranı nedeniyle Aksaraylılara teşekkür etti. Erdoğan, “Aksaray, Pensilvanya’nın ve onun güdümündeki muhalefetin kurduğu çatıyı, yüzde 74 ile başlarına yıktı. Aksaraylılar darbe ve vesayet özlemcilerine dillere destan bir ders verdi. Ahde vefanız, itimadınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.
Vatandaşların “dik dur eğilme, Aksaray seninle” tezahüratları üzerine Erdoğan, “Allah’ın huzurunda, rükuda eğilmekten başka hiçbir makamın huzurunda eğilmedik, eğilmeyeceğiz. Bu yola böyle çıktık, dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Rabbim sizlerden razı olsun. Allah uhuvvetimizi, muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin. Bize yüklediğiniz emaneti yere düşürmeden size layık olabilmek, sizin sevginize, muhabbetinize mazhar olmak için gece gündüz çalışıyoruz, çalışacağız” diye konuştu.
-“Ankara’yı mekan tutup, Anadolu’nun yollarını unutanlardan olmadık”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunus Emre’nin “Gönül yüksekte gezer/Daima yoldan azar/Dış yüzüne o sızar/İçinde ne var ise/Sağır işitmez sözü/Gece sanır gündüzü/Kördür münkirin gözü/Alem münevver ise/Gönül Çalab’ın tahtı/Çalap gönüle baktı/İki cihan bedbahtı/Kim gönül yıkar ise” dizelerini okuyarak, 12 yıl boyunca Yunus Emre’nin gösterdiği yolda ilerlediklerini, gönüller imar ettiklerini, gönüllerin ihyasının çabası içinde olduklarını söyledi.
Millete tepeden bakanları yine milletin desteğiyle alaşağı ettiklerini, millete tepeden bakma yanlışına hiç düşmediklerini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:
“Ankara’yı mekan tutup, Anadolu’nun, Trakya’nın, şu Aksaray’ın yollarını unutanlardan olmadık. Siyasi hayatımız boyunca bizim yerimiz daima milletin yanıydı. Sevgiler sevgilisi, tek önder ne diyordu: ‘Hayrun nas, men yenfeun nas’ yani ‘insanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır’. Biz, bu yola böyle çıktık. Biz, millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Her anımızı, milletimizi ve ülkemizi daha ileriye götürebilmek için, tüm dünyadaki kardeşlerimize hizmet etmek için harcadık. Ace’de mi bir zulüm var, Myanmar’da mı zulüm var, oraya gittik. Filistin’de mi var, oraya gittik. Suriye’de mi, oraya gittik. Libya’da mı, oraya gittik. Mısır’da mı, oraya gittik. Ecdadımız Osmanlı nasıl ‘Hint yarımadasında zulüm var’ diye oraya kadırgalarını gönderdiyse biz de oraya böyle baktık. Biz Selçuklu torunuyuz, biz Osmanlı torunuyuz. Gereği neyse onu yaptık.”
-“Ben size yaptıklarımızla konuşuyorum”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 81 vilayetine, 78 milyon vatandaşın her birine hizmet götürmenin gayreti içinde oldukları vurgulayarak, Aksaray’a da 12 yıl boyunca 4,5 katrilyon lira değerinde yatırım yaptıklarını anlattı.
Erdoğan, “Ben size cek, cak ile konuşmuyorum, yaptıklarımızla konuşuyorum. Olmaz denilenler hamdolsun oldu, bitmez denilenler hamdolsun bitti. Hayaller gerçek oldu. Bizden önce 79 yılda Aksaray’a 17 kilometrecik bölünmüş yol yapılmıştı, biz 12 yılda ne kadar yaptık? 192 kilometre. Halep oradaysa arşın Aksaray’da” diye konuştu.
Aksaray’da tarihi köprülerin restorasyonlarını yaparak ecdadın hatırasına sahip çıktıklarını, kente 400 yataklı merkez devlet hastanesini kazandırdıklarını, üniversite kurduklarını dile getiren Erdoğan, “Şu anda üniversitesi olmayan ilimiz kalmadı. Niye? Dedik ki ‘biz, ilmi gençliğimizin, evlatlarımızın ayağına götürelim’. Onun için okullarımızı en ücra köşelere götürdük. ‘Maddi imkansızlıkları vardır, gidemeyebilir’ dedik, üniversiteyi getirdik” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, Aksaray’da TOKİ aracılığıyla bugüne kadar 3 bin 464 konutu tamamlayarak, hak sahiplerine teslim ettiklerini, 288 konutun yapımının da devam ettiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hızlı tren projemizle ilgili çalışmalar sürüyor. Bak, cek cak yok, bunlar yapılıyor. Aksaray-Ulukışla kesimi proje ihalesine Haziran ayında çıkılıyor, diğer kesimlerinin de bu yılın ikinci yarısında proje ihalesine çıkılacak. Ama bunlarda ne plan var, ne proje var, sadece adaylarını tanıtırken pankart, pankartın üzerinde şunlar şunlar… İnşallah 2016 yılının sonunda bunun yapımına başlanıyor, 2020 yılında da bu hattı hizmete açıyoruz. Bir diğer hızlı tren hattı da Antalya-Konya-Nevşehir-Aksaray-Kayseri güzergahında inşa ediliyor, bunun da çalışmaları sürüyor. İnşallah yapımına önümüzdeki yıl başlayıp, 2019 yılında tamamlamayı planlıyoruz.
“Ben şu anda sizlerle şöyle bir geçmişe seyahat etmek istiyorum; gençler bilmeyebilirsiniz, ama daha önceki jenerasyonlar bilir. 12 yıl önce nasıl bir Aksaray vardı? Bugün nasıl bir Aksaray var? Fazla öteye gitmeye gerek yok, Aksaray’dan Ankara’ya kaç saatte gidiyordunuz, bugün kaç saatte gidiyorsunuz? Ölçü bu. İnşallah 2023 yılında daha gelişmiş, müreffeh bir Aksaray olacak. Birileri gibi sadece laf üretmiyor, iş üretiyoruz. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Ziya Paşa’nın güzel bir lafı var, ‘eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.’ Biz, eserlerimizle övünüyoruz, yaptıklarımızla konuşuyoruz. Milletimize elimiz boş gelmedik, gelmiyoruz. Biz, karnemizi milletimize sunduk… 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacağız derken, 2 trilyon milli gelir derken, 12 yılda sağladığımız başarıları referans gösteriyoruz.”YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

MUSTAFA CAVDAR

AK PARTI ( AKP ) gerceklerI..
Vicdaninin sesini dinle, gercekleri gor ve oyunu muhasebesini yaptikdan sonra istedigin partiye ver!
Seref ve hasiyetini Oslo’ da eli sehit kanli teror orgutuyle gizli kapilar ardin da vatana ihanet masasinda ki toplanti da kaybedenlerin, teror orgutune yardim ve yataklik yapan Barzani’ yi seref misafiri olarak agirlayanlarin, Diyarbakir’ i Kurdistanin bas sehri olarak tanimlayanlarin, Turkiye de domuz eti satisini serbest birakanlarin, milli hazineyi yagmalayip soyanlarin, rusvet ve yolsuzluklar icin Reza Sarraf’ in altina yatanlarin, faiz lobisine teslim olanlarin, onlarin istekleri dogrultusun da ekonomiyi yonlendirenlerin, Kutsal dinimizi siyasi cikarlarina alet edenlerin, kutsal kitabimizla bakara makara diye alay edip dalga gecenlerin, milliyetcilik, vatanseverligini ve muslumanligini sizlerin takdirine birakiyorum.
Aziz Turk milleti artik uyanmistir! AK haramilerin yalanlarni ac baliklar gibi yutmuyor!
7 Haziran secimlerin de rusvet ve yolsuzluklarla hazineyi soyan, eli sehit kanli teror orgutuyle gorusmeler yapan ve tavizler veren AK haramilere gereken cevabi verecek ve siyaset mezarligina gomecektir.
Aziz Turk milleti AK haramilere degil! Milli ve manevi degerlerine sahip çık!
Dik baş, tok karın, mutlu yarın için oylarimiz MHP’ ye! 🙂
Milli devlet guclu iktidar, MHP ile gerceklesecektir! 🙂
Hak, hukuk, adalet, Milliyetci Hareket! 🙂

30.05.2015, 12:40

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .