Hızlı Tren Projesi, yatırım programında

Hızlı Tren Projesi, yatırım programında

19.01.2015

Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Projesi, 2015 yatırım programına girdi… Karadeniz’i Akdeniz ve Çukurova bölgelerine bağlayacak olan Samsun-Çorum-Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla arası hızlı tren demir yolu projesinin 2015 yatırım programına alındığı bildirildi. Sanayisi olmayan, kültür ve termal turizmden nasibini alamayan, sürekli göç verdiği için milletvekili sayısı 3’ten 2’ye düşen, yeni teşvik yasasından beklediği oranda faydalanamayan ve Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sorunları […]

Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Projesi, 2015 yatırım programına girdi…
Karadeniz’i Akdeniz ve Çukurova bölgelerine bağlayacak olan Samsun-Çorum-Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla arası hızlı tren demir yolu projesinin 2015 yatırım programına alındığı bildirildi.
Sanayisi olmayan, kültür ve termal turizmden nasibini alamayan, sürekli göç verdiği için milletvekili sayısı 3’ten 2’ye düşen, yeni teşvik yasasından beklediği oranda faydalanamayan ve Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sorunları bitmek bilmeyen Kırşehir’in sosyal, ekonomik ve hatta kültürel açıdan da gelişimini etkileyecek demiryolu projesi 2015 yatırım programına alınırken, proje inşaatının 2016 ya da 2017 yılında başlanması planlanıyor.
4 ayrı etapta değerlendirilecek olan projenin ilk ayağı Kırşehir-Aksaray-Ulukışla arası, ikinci etabını Yerköy-Kırşehir, üçüncü etabını Yerköy-Çorum, dördüncü ve son etabını ise Çorum-Samsun arası oluşturuyor.
Kırşehir’in Cumhuriyetin ilk dönemlerinden beri yapılacağı konuşulan, birkaç kez yatırım programına teklif edilmesine rağmen bir türlü yapılamayan demiryoluna “Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu” projesi ile kavuşması beklenirken, Kırşehir’in kaderini değiştirecek hızlı tren projesinde önemli bir adım atıldı.
2015 yatırım programına alınan ve Kırşehir’in sanayisinin gelişmesinde, yeni yatırımcıların Kırşehir’i tercih etmesinde ve mevcut yatırımcıların büyümesinde çok önemli bir etken olacağı öngörülen proje ile Kırşehir Samsun, Mersin, Adana, Antalya, Ankara ve İstanbul olmak üzere ülkemizin dört bir köşesine demir ağlarla bağlanacak.
Demiryolu hattında saatte 100 kilometre hızla yük ve saatte 200 kilometre hıza kadar insan taşımacılığı yapılabileceği bildirilirken, Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hızlı tren projesinin etüt ve proje işleri bu yıl içinde hızla tamamlanacak ve mümkün olan en kısa zamanda yapım ihalesine çıkılacak.
Projenin 2015 hükümet yatırım programında müstakil bir proje olarak yer alması önemli bir adım olarak değerlendirilirken, Kırşehir’de başlayıp Ulukışla’da son bulacak ve 209 bin 48 metre uzunluğunda olacak demiryolu hattında yüzde 50 yolcu taşımacılığı yapılacak.
BU ARADA Mersin ve Samsun limanlarını birbirine bağlayacak olan hızlı tren demiryolu projesi ile Kayseri-Ankara, Ankara-Yozgat-Sivas demiryolu projelerinde merkez konumunda bulunan Yerköy ilçesinde Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından istimlak çalışması yapılmış, Sekili beldesi yakınlarındaki geniş bir arazi istasyon merkezi yapılmak üzere tahsis edilmişti.
Hazırlanan hızlı tren demiryolu ağı projelerinin hayata geçirilmesi halinde, Orta Anadolu’da üretilen ihraç mallarının Mersin ve Samsun limanlarına taşınmasında ekonomik açıdan önemli avantaj sağlayacağı öngörülürken, demiryolu hattı uygulama projesi için 26 Mayıs 2011 tarihinde ihale yapılmış, Haziran 2011 tarihinde proje hazırlama işine başlanmıştı.
Hızla gelişen iller kapsamında olan Kırşehir’in mevcut demiryolu şebekesine eklenecek 90 kilometrelik yeni Yerköy-Kırşehir Demiryolu Bağlantı Projesi ile ülkenin sosyal ve ekonomik gelişimine olumlu katkı sağlayacağı belirtiliyor.
Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Kırşehir, Aksaray, Konya, Niğde illeri ile ilçeleri idari sınırları içerisinde yapımı planlanan “Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu” projesi ile Kırşehir-Yerköy, Kırıkkale- Samsun (Yerköy-Sungurlu bağlantısı) ve Konya-Mersin (Ulukışla kesiminde bağlantı ile) demiryolu bağlantıları sayesinde kuzeyde Samsun Limanı’na, güneyde ise Mersin Limanı’na demiryolu ile bağlantısı sağlanacak. Kırşehir, Aksaray ve Niğde’den Ankara’ya demiryolu ulaşımının sağlanmasının yanında bağlantı demiryolu hatları ile Türkiye’nin doğu-batı ve kuzey-güney koridorundaki ulaşımı güçlenecek. Etüt, proje, mühendislik hizmetleri devam eden Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri demiryolu projesi ile Antalya, Konya, Nevşehir ve Kayseri illerine bağlantı direkt olarak gerçekleşecek.
Proje kapsamında 2 adet tünel, 9 adet viyadük ve 2 adette istasyon yapılması planlanırken, demiryolu güzergahı boyunca da Ortaköy İstasyonu, Aksaray İstasyonu ile Taşpınar Siding ve Zengen Siding tasarlanıyor.YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Zekai Yüzbaşıoğulları

Bu haberi okuyunca çok mutlu oldum, biz çocukluğumuzda 1950 ‘lerde hep tren gelecek Aksaray’a diye konuşulur, beklenirdi, demek 65 yıl sonra, İnşallah gerçekleşir.

09.06.2015, 14:17
rıfat arslan

kırşehire tren getireceğiz lafını ve haberlerini 20 senedir duyarız.ancak lafta kalıyor.kusura bakmayın ama yapılmayana kadar inanmam.

12.08.2015, 22:10

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .