Hızlı tren projesi 2018’de hazır

Hızlı tren projesi 2018’de hazır

26.08.2017

İÇ ANADOLU Bölgesi’nin Akdeniz ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak olan ve Kırşehir’den de geçmesi planlanan hızlı tren proje çalışmasının 2018 yılı Ekim ayında tamamlanacağı bildirildi. Samsun-Mersin limanı Kırşehir üzerinden geçen bağlantı hattının realize edilmesini gündeme getirerek, Kırşehir-Delice hızlı tren hattının proje ihalesinin yapılmasını sağlayan Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, proje çalışmalarının 2018 yılı Ekim ayında tamamlanmasının ardından […]

İÇ ANADOLU Bölgesi’nin Akdeniz ile Karadeniz’i birbirine bağlayacak olan ve Kırşehir’den de geçmesi planlanan hızlı tren proje çalışmasının 2018 yılı Ekim ayında tamamlanacağı bildirildi.
Samsun-Mersin limanı Kırşehir üzerinden geçen bağlantı hattının realize edilmesini gündeme getirerek, Kırşehir-Delice hızlı tren hattının proje ihalesinin yapılmasını sağlayan Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, proje çalışmalarının 2018 yılı Ekim ayında tamamlanmasının ardından yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini söyledi.
Kırşehir-Aksaray, yani Ulukışla hattının da proje ihalesinin yapılmasının ardından Kırşehir-Ulukışla tren yolu hattının da proje ihalesinin yapılması öngörülen hızlı tren hattında Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hattı yaklaşık 100 kilometre, Kırşehir-Delice hattı da yaklaşık 100 kilometre şeklinde planlanıyor.
Kırşehir’in talep ettiği hizmet ve yatırımlarla yakından ilgilenerek, takip eden AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırşehir’de her seçim döneminde dile getirilen hızlı tren yapımı ile ilgili TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile görüştü.
TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ı makamında ziyaret eden AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) Hızlı Demiryolu Projesi ile ilgili istişarede bulundu.

İç Anadolu Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak ve ülkemizin en önemli kuzey-güney aksı olacak yaklaşık 315 km güzergah uzunluğuna sahip Kırıkkale (Delice)-Kırşehir-Aksaray-Niğde (Ulukışla) Hızlı Tren Projesi’nin 200 km/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlandığını belirten Mikail Arslan, hatta hem yük, hem de yolcu taşımacılığı yapılacağını hatırlattı.
Yapılan çalışmalar doğrultusunda 98 kilometrelik Delice-Kırşehir kesiminde 1/25000 ölçekli güzergâh belirleme çalışmalarının devam ettiğini ve 2018 yılı Ekim ayında proje çalışmalarının tamamlanacağını açıklayan Milletvekili Mikail Arslan, 131 kilometrelik Kırşehir-Aksaray kesimi için de 21 Ağustos 2017 tarihinde ön yeterlilik tekliflerinin alındığını ve proje çalışmasının 2018 yılı sonunda tamamlanacağını söyledi.
Hızlı Tren Projesi’nde 86 kilometrelik Aksaray-Ulukışla kesiminin kesin projesi için yüklenici firmaya 26 Eylül 2016 tarihinde yer teslimi yapılırken, 1/5000 ölçekli çalışmaların onay aşamasında olduğu öğrenildi. Sondaj çalışmaları devam eden proje çalışmalarının bu yıl Ekim ayında tamamlanacağı öngörülüyor.
Milletvekili Mikail Arslan, Hızlı Tren Projesi ile ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e, “inşallah bu sadece Kırşehir’e bölgesel bir yatırım olmayacak. Tamamen Türkiye’yi ilgilendiren, kuzey-güney koridorunun Kırşehir’den geçmesini sağlayan bir projeye dönmüş olacak. Bunu önemsiyoruz. İnşallah başlayan projeler devam eder, sadece zaman meselesi. Biz 2019 yılında yapım ihalesine çıkabilmesini planlıyoruz. İki aşamalı proje ihaleleri yapılıyor. Biraz uzun sürüyor, ama yapıldıktan sonra da hızlı bir şekilde bitirme imkanı var. Önemli olan bunu Devlet Demiryollarının kabul etmesidir. Bununla ilgili hem Maliye Bakanlığımız, hem Kalkınma Bakanlığımız, hem de Ulaştırma Bakanlığımızın konsepti içerisinde yer alan önemli akslardan bir tanesi. İnşallah bunu Kırşehir’e kazandırırız. Bu sadece Kırşehir’in değil, Türkiye’nin projesi olacak ve Kırşehir’e çok şey kazandıracak. Daha önemlisi hızlı tren standardında hem bizim toplu taşımamızı sağlayacak, hem yük taşımacılığımızı sağlayacak, böyle projelendirildi. Çok büyük imkanlar sağlayacak. Bunun kapasitesi arttırılıp daha da hızlı hale getirilebiliyor. Bu işin devam ettiğini kamuoyuyla paylaşıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 4 yorum bulunmaktadır.

Hakan kamanli

Yemezler böyle şeyleri kaç yıldır kirsehir halkını kandirdiniz tren tren diye. Vekil kentparktaki treni diyor herhalde

28.08.2017, 16:17
abdurrahman şimşek

kardeş: HIZLI TREN VE ÇEVRE YOLUNU UNUTALIM DAHA KAÇ CUMHUR BAŞKANI
KAÇ BAŞBAKAN GÖRECAZ BOLU TUNELİ GİBİ ÇOK BAKANDA GRÜR
SAYGILAR

09.10.2017, 0:56
musa ozturk

2017 içinde temel atılacaktı göya (bkz gazete haberleri)

11.12.2017, 23:53
kurtulus korkmaz

Cet raporu yayinlan di kirsehir proje den cikarilmis mikayil bey siz e iyi uykular ayakta uyumaya devam edin siz kirsehire millet meclisinde kursuye yumrugunu vurabilen vekiller lagzim

31.08.2018, 0:35

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .